اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

کلاهبرداران مسکن در کمین هستند

کلاهبرداران مسکن

کلاهبرداران مسکن همیشه در کمینند، در کمین افراد ساده لوح و گرفتار که درشرایط بد و تحت فشار مجبور به معامله با کلاهبرداران شده و با مشکلات بسیاری درگیر می شوند.

در اخبارهای منتشر شده بسیار شنیده‌ایم که کلاهبرداران مسکن با روش های مختلف هر روزه طعمه‌های خود را شکار می‌کنند، کلاهبرداری در بخش مسکن چه خرید و فروش و چه رهن و اجاره نیز یکی از همین روش هاست.

چندی پیش درحالی که برخی از افراد گرفتار و نگون بخت بوشهری به دنبال اجاره یک واحد مسکونی بودند فرد کلاهبرداری خانه مبله ای را به آنها به دروغ اجاره داده است.

این کلاه بردار با یک پروانه کسب سرقتی به بوشهر سفر می کند و با اجاره یک واحد صنفی و انتشار آگهی های جذاب برای گرفتارانی که به دنبال اجاره خانه بودند با دریافت مبالغی در حدود 30 تا 50 میلیون از هر نفر وعده اجاره یک واحد مسکونی مبله را به آن ها می‌دهد.

فردکلاه بردار با استفاده از این روش توانسته در حدود 10 روز بیش از 500 میلیون تومان از نگون بخت های گرفتار دریافت کند و از شهر بوشهر خارج شود.

 مالباختگان بیچاره هم بدون تحقیق و اعتماد بی جا به فردکلاهبردار هرچه داشته اند را به او داده اند وحال دستشان به هیچ جا بند نیست.

در معامله اعتماد نکنید

در این خصوص رئیس اتحادیه مشاوران املاک و نمایشگاه داران اتومبیل شهرستان بوشهر با تایید این کلاهبرداری گفته است:

متقاضیان ملک به هیچ وجه نباید به کشی اعتماد کنند و باید همه اصول معامله را طبق قانون جلو ببرند ، ضمن اینکه نباید هیچ مبلغی را به غیر از حق الزحمه املاک از طریق دستگاه کارتخوان واحد صنفی نپردازند .پرداخت هر وجهی تحت عنوان پیش پرداخت یا هر عنوان دیگری به جز حق الزحمه بنگاه غیرقانونی است.

احسان آستانه در ادامه افزوده است: مستاجران و خریداران واحدهای اداری، تجاری و مسکونی باید تمامی موارد منعقد شده در قرارداد را قبل امضاء کاملا مطالعه کنند و از بند بند آن مطمین شوند زیرا جهل به قانون نافی مسئولیت آنها نیست.  

وی تاکید کرد: هرگونه معامله‌ای باید با رعایت تمام جوانب صورت بگیرد به همین دلیل طرفین معامله نباید به هیچ کس اعتماد کنند.

وی ضمن تاکید بر این موضوع که نباید در معامله به هیچ کس اعتماد کرد گفته است : خریداران یا مستاجران باید حتما از پروانه کسب املاک مطمین شوند که در این خصوص می توانند با اتحادیه مشاوران املاک با شماره  ۰۷۷۳۳۳۳۰۸۷۴ تماس بگیرند.

شناسایی ۲۱ بنگاه مشاور املاک بدون پروانه در بوشهر

به دنبال این کلاهبرداران مسکن و بروز مشکل برای بسیاری از مالباختگان اتاق اصناف مرکز استان بوشهر اقدام به بررسی پروانه های کسب مشاورین املاک در شهر بوشهر کرده و 21 املاک فاقد پروانه کسب معتبر را شناسایی کرده است .

در آخرین بازرسی اتحادیه مشاورین املاک شهرستان بوشهر در ۱۸ تیرماه، ۲۱ مشاور املاک فاقد پروانه در بوشهر شناسایی و به اداره اماکن نیروی انتظامی معرفی شده اند. طبق قانون مهلت ده روزه برای مراجعه متصدیان این مغازه ها تعیین شده که اگر در این زمان برای دریافت پروانه اقدام نکنند، محل فعالیت شان پلمب می شود.

به گفته آستانه ،تنها 10درصد کسانی که پروانه کسب نداشته اند هنوز برای اخذ پروانه کسب و قانونی کردن فعالیتشان به اتحادیه مراجعه نکرده اند.

وی همچنین بیان کرده است :امیدواریم اداره اماکن نیروی انتظامی مامورینی در اختیار اتحادیه قرار دهد که در زمان بازرسی و مشاهده این مغازه ها، اقدامات قانونی تسریع شود، نه اینکه برخی افراد در مهلت تعیین شده به کلاهبرداری و فعالیت غیرقانونی پرداخته و پس از آن متواری شوند.

رییس اتحادیه مشاورین املاک شهرستان بوشهرهمچنین خاطر نشان کرده است : بسیاری از این تخلفات به دلیل سخت نگرفتن بانک ها برای ارائه دستگاه کارتخوان است به همین دلیل بانک ها باید توجه داشته باشند که حتما به واحدهای صنفی با پروانه کسب دستگاه کارتخوان اعطا کنند.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید