درحالی که لایحه بودجه 1400 تقدیم مجلس شده اغلب نمایندگان مجلس مخالف کلیات این بودجه هستند و اعلام کرده اند که قطعا کلیات بودجه 1400 در مجلس رد می شود.

به گزارش برات نیوز، عضو کمیسیون برنامه و بودجه محاسبات وابستگی بیش از 40 درصد بودجه 1400 به فروش نفت و کاهش 29 درصدی مالیات نسبت به قبل را از جمله ایرادات اصلی این لایحه بودجه دانست.

جعفر قادری گفت: لایحه این بودجه قابل قبول نیست و اگر به همین شکل بودجه وارد مجلس شود به طور قطع کلیاتش رد خواهد شد و به تصویب نمی‌رسد.

لایحه بودجه 1400 با اما و اگرهای بسیار توسط نماینده دولت تقدیم مجلس شد ولی نظر هیچ یک از نمایندگان مجلس و کارشناسان اقتصادی کشور را جلب نکرد.

همه آن ها متفق القول اظهار داشتند که این بودجه  کاملا وابسته به منابع نفتی کشور تدوین شده و مشکلات اقتصادی بسیاری را در سال آینده به همراه دارد.

جعفر قادری، درباره کلیات بودجه 1400در مجلس که از سوی دولت به مجلس ارائه شده است گفت: رشد بودجه عمومی نسبت به سال ۱۳۹۹ تقریباً ۴۷ درصد رشد داشته که در هیچ دوره‌ای چنین رشدی را نداشته‌ایم.

ادعای غیر واقعی دولت برای فروش 2 میلیون بشکه نفت

وی با اشاره به فروش بالای نفت در بودجه ۱۴۰۰ گفت: پیش بینی شده است که در سال آینده ما روزانه بین یک میلیون تا ۲ میلیون و ۳۰۰هزار بشکه نفت صادر خواهیم کرد.

 این فرض واقعی نیست چراکه در شرایط تحریم امکان فروش نفت وجود ندارد و قطعا کلیات بودجه 1400 در مجلس رد می شود.

نماینده مردم شیراز گفت: اگر بنا باشد از محل فروش اوراق سلف نفتی تامین مالی انجام دهیم که این طرح در گذشته در مجلس رد شده است پس ما چگونه می‌توانیم آن بپذیریم؟

وی ادامه داد: مساله بعدی که در کلیات بودجه 1400در مجلس وجود دارد این است که سهم اعتبارات عمرانی بسیار پایین است.

بیشتر بخوانید: هشدار به آثار مخرب بودجه سال 1400

این سهم در حدود ۱۰۴ میلیارد تومان در نظر گرفته شده که نسبت به ۸۰۰ هزار میلیارد تومان گذشته بسیار ناچیز است.

وی همچنین گفت: نحوه واگذاری‌ها قابل قبول نیست و حدود ۹۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده که اصلا درست نیست.

بر روی کاغذ و بودجه مولدسازی‌هایی برای دارایی های دولت آورده شده که قابل قبول نیست.

ضرورت تعامل مجلس و دولت برای اصلاح کلیات بودجه 1400 در مجلس

وی درباره اصلاح احکام ساختار بودجه که در مجلس آغاز شده است، بیان کرد: اصلاح احکام ساختار بودجه را مجلس شروع کرده اما هنوز به سرانجام نرسیده است. 

بندها و بخش هایی که مصوب شده برای بودجه مانده است که اگر مجلس این بودجه را تایید کند با مصوباتش نمی‌خواند.

بنابراین معتقدم تعاملی بین دولت و مجلس باید صورت  گیرد تا بودجه اصلاح شود در غیر این صورت با مشکل جدی مواجه خواهیم شد.

قادری ضمن اشاره به عدم بررسی مشارکت بخش دولتی با بخش غیر دولتی اظهار کرد: موانع کسب و کارنیز مورد توجه قرار نگرفته و همین عوامل باعث می‌شود سال آینده از نظر مالی یک سال شکننده را در پیش داشته باشیم.

درصورت عدم اصلاح بودجه ، سال سختی پیش رو است

وی خاطر نشان کرد: فرض دولت بر این است که مذاکره صورت می‌گیرد و توافق انجام می شود اما اگر چنین چیزی اتفاق نیافتد چه باید کرد؟

معتقدم باید به هرحال کوچک، چابک و مقاوم‌سازی دولت انجام شود و اگر این تغییرات رخ ندهد اقتصاد ما با مشکلاتی مواجه خواهد شد.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه خاطر نشان کرد: نمی‌شود گفت کلیات بودجه 1400در مجلس قابل قبول است و اگر به همین شکل بودجه وارد مجلس شود به طور قطع کلیاتش رد خواهد شد و به تصویب نمی‌رسد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *