به نظر می رسد بازار بورس جهانی و عرصه سرمایه داری این روزها وابستگی زیادی به شرایط سازمان ‌بهداشت ‌جهانی و موضوع واکسیناسیون پیدا کرده است.

به گزارش برات نیوز، در چند روز گذشته سهام مربوط به تک همچنان تحت فشار باقی ماند البته حوزه نزدک ( یکی از بازارهای بورس آمریکا ) پس از ضررهای روز دوشنبه به افت آرام خود ادامه داد.

کمپانی فایزر ، مدعی اول

پس از آن که مجموعه کارخانجات فایزر در مورد واکسن رونمایی شده خود خبری مهم را منتشر کرد بازار بورس جهانی به شدت تحت تاثیر این خوش بینی قرار گرفت.

کمپانی فایزر مدعی شد بیش از ۹۰ درصد موارد آزمایش شده با مسمومیت جدی و قابل اعتماد همراه بوده است و تنها یک ساعت پس از انتشار این خبر ارزش سهام بیش از ۸۰ درصد مجموع های بهداشتی و سرم سازی در آمریکای شمالی و اروپای غربی افزایش یافت.

می‌توان گفت واکسن معرفی شده توسط این کمپانی سوئیسی آلمانی و آمریکایی از سوی دو برند مهم جهانی Pfizer (PFE) و BioNTech (BNTX) عرضه شده و البته بدیهی است که در همان ثانیه‌های ابتدایی سهام این شرکت بسیار ارزشمند شد.

بیشتر بخوانید: واکسن فایزر به روزهای سیاه کرونایی پایان می دهد؟

استوارت کایسر ریاست بخش تحقیقاتی کمپانی فایزر در این خصوص می گوید: هدف ما رشد در بازار سرمایه و بورس نیست اما اگر نتیجه چنین فرایندی این باشد، باعث خوشحالی ما خواهد بود.

جالب اینجا است که تنها ساعاتی پس از انتشار خبر و سخنان مقامات این شرکت بزرگ دارویی سهام بسیاری از شرکت های دارویی که حتی روی کاغذ از رقبای آنها محسوب می شدند، با صعودی چشمگیر همراه شد.

این در حالی است که در دو تا سه هفته آینده به احتمال بسیار زیاد باید منتظر اخبار مثبت و امیدوارکننده بیشتری از دنیای ژنتیک، واکسیناسیون و غذا و دارو باشیم و این اخبار خوب برای یک شهروند آمریکایی و یک شهروند سودانی البته به یک اندازه خوب نیست و در کل به سود بازار جهانی است.

pfizer-vaccino

آنتی‌بادی درمانی و لبخند بازار

آمریکا روی آنتی بادی درمانی دستکم 4 پروژه بزرگ دارد و به احتمال زیاد یکی از این آنها در هفته آینده به بار خواهد نشست و این یک بمب خبری دیگر است که بازار جهانی را وارد یک شعف وصف ناپذیر خواهد کرد.

سهام دو شرکت بزرگ کانادایی که روی پروژه های آنتی بادی درمانی با امریکا همکاری می‌کنند در همین چند روز 3 درصد افزایش قطعی داشته است.

سهام دستکم 45 شرکت بزرگ هواپیمایی، ریلی و باربری نیز در این چند روز وارد کانال افزایش قطعی شده و علتش این است که بدون تردید تا دو ماه آینده با افزایش مشتری و کاهش نگرانی های ناشی از همه گیری ویروس کرونا مواجه خواهند شد.

pfizer-vaccino-USA

استارت آپ‌های در کمین نشسته

از طرفی نباید سهم انکار ناپذیر شرکت های نوفن پایه و فناوارانه را دست کم گرفت، این استارت آپ های کوچک و بزرگ اما در کل بی سر و صدا مالکان بلا منازع بازارهای جهانی در دهه آینده هستند.

به عنوان مثال کمپانی فایزر با تولید واکسن کرونا با پایه mRNA به زعم خود انقلابی در صنعت واکسیناسیون جهان ایجاد کرده است.

این در حالی است که فقط در خاور میانه 5 شرکت دیگر حضور دارند که این تکنولوژی را تصاحب کرده و برای تولید چنین واکسنی در دو سال آینده امیدوار هستند، چه برسد به شرکت های دانش بنیانی که با بودجه های نجومی در کانادا و آمریکا یکی پس از دیگری متولد می‌شوند.

کمپانی فایزر، مودرنا، جانسون اند جانسون و ده ها شرکت دیگر بر این باورند که سرمایه گذاری در دهه آینده میلادی تنها در عرصه غذا و دارو یعنی پیروزی و در این واقعیت هیچ تردیدی به دل راه نمی دهند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *