1. خانه
  2. اقتصاد
  3. اخبار اقتصادی
  4. کمیسیون تخصصی فین‌تک‌ها تشکیل می شود
اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

کمیسیون تخصصی فین‌تک‌ها تشکیل می شود

بانک مرکزی

رئیس کل بانک مرکزی در اولین جلسه خود با فین‌تک‌ها پیشنهاد داد برای پیگیری درخواست‌ها و پیشنهادهای فعالان اکوسیستم کارگروه تخصصی فین‌تک ذیل تشکیل شود.

به گزارش برات نیوز، رئیس کل بانک مرکزی در اولین جلسه خود با فین‌تک‌ها پیشنهاد داد برای پیگیری درخواست‌ها و پیشنهادهای فعالان اکوسیستم کارگروه تخصصی فین‌تک ذیل شرکت ملی انفورماتیک با حضور نمایندگانی از بانک مرکزی، شرکت‌های تابعه بانک مرکزی و نمایندگان فین‌تک‌ها تشکیل شود.

کل بانک مرکزی در جمع نمایندگان فعالان فناوری مالی (فین تک) گفت: در دوره جدید در بانک مرکزی، تعمیق و گسترش حوزه فناوری مالی و نوین را در مباحث بانکی با جدیت مضاعف پیگیری می‌کنیم.

عدم پیشرفت صنعت بانکداری بدون فناوری‌های نوین

این درحالی است که فناوری های مالی از جمله بلاک چین جایگاه خود را در تمامی دنیا پیدا کرده و دراین ایران نیز مسوولان به اهمیت توسعه فناوری های مالی در تمامی حوزه ها از جمله حوزه بانکی کشور آگاه شده اند و بر توسعه این فناوری ها تاکید دارند.

دکتر صالح آبادی با بیان اینکه حوزه فناوری از جمله مباحث حائز اهمیت بانکی و مالی در دنیای امروز و همفکری و هم افزایی لازمه پیشبرد این حوزه است، گفت: امیدوارم این قبیل هم فکری ها و نشست ها بین بانک مرکزی و تشکل های فعال این حوزه تداوم یابد. چراکه معتقدم پیشرفت در صنعت بانکداری بدون فناوری های نوین ممکن نیست.

رئیس شورای پول و اعتبار ضمن اشاره به تجربیات خود در سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: در دوره تصدی بر سازمان بورس اوراق بهادار نیز ابتدا معتقد بودم که تالارهای منطقه ای بورس به صورت فیزیکی گسترش پیدا کند، اما پس از آن به این نتیجه رسیدم که باید به سمت توسعه فضای معاملات برخط حرکت کنیم.

ایجاد تحولات جدید با شکل گیری فناوری‌های جدید

وی با بیان اینکه در آن مقطع زمانی گسترش معاملات برخط منجر به تسهیل دسترسی مردم به بورس و بازار سرمایه شده بود، تصریح کرد: با همین نگاه معتقدم باید دسترسی مردم به نظام بانکی، خدمات و تسهیلات آن سهل شود و در این خصوص حوزه فناوری های مالی می تواند نقش مهمی داشته باشد. به ویژه آنکه در سالهای اخیر با شکل گیری فناوری های جدید همچون بلاک چین که اقتصائات خاص خود را دارد، شاهد تحولاتی هستیم. به بیان بهتر وجود چنین فناوری هایی موجب می‌شود که حتی نحوه خدمت رسانی نیز دستخوش تحول شود و برای مثال ارزیابی ها و اعتبارسنجی ها می‌تواند به گونه ای دیگر انجام شود.

وی افزود: در حال حاضر و در سطح جهان نیز پلتفرم های جدید فناورانه موجب تسهیل و تغییر و تحول در صنعت بانکداری شده اند و بر همین اساس نیز بخش فناوری در آینده جهان نقش موثری را ایفا خواهد کرد. در همین راستا در دوره جدید بانک‌مرکزی، تعمیق و گسترش حوزه فناوری مالی و نوین را در مباحث بانکی با جدیت مضاعف پیگیری می‌کنیم.

لزوم گسترش تعاملات بانک مرکزی و شرکت های تابعه با حوزه های فناوری مالی

دکتر صالح آبادی یادآور شد: دوره مدیریت من دوره‌ای است که فناوری‌های مالی باید در کشور رشد و توسعه پیدا کند و این مبنای توسعه نظام مالی و بانکی کشور خواهد بود. علاوه برآن تلاش می شود، تعاملات بانک مرکزی و شرکت های تابعه آن با حوزه های فناوری مالی گسترش یابد.

رئیس کل بانک مرکزی ضمن مفید ارزیابی کردن مباحث طرح شده در این جلسه، تصریح کرد: این روزها مباحثی همچون کاهش بهای تمام شده پول، انجماد دارایی‌های بانک ها و لزوم خروج این منابع از انجماد و اعتبارسنجی از جمله مهم‌ترین موضوعات در نظام بانکی است.

وی افزود: امروزه تسهیلات باید به شخص حقیقی یا حقوقی معتبر اعطا شود و این نگاه سنتی که وثیقه باید معتبر باشد، تغییر کند. در همین زمینه مفهوم اعتبار به جای پول نیز بسیار مهم است و به طور سنتی این نگاه وجود دارد که باید مسائل با پول برطرف شود در حالی که اعتبار خود راهکاری در این زمینه است.

رشد فناوری و بانکداری و تسهیل در دسترسی مردم به خدمات بانکی

به گفته دکتر صالح آبادی قراردادهای هوشمند، رگ تک، ساپ تک، درآمدهای غیرمشاء و نظارت بر مصرف صحیح تسهیلات در شبکه بانکی، کیف پول الکترونیک، بانکداری باز، هوش مصنوعی، بلاک چین از جمله موضوعات مهم، راهبردی و حائز اهمیت در شبکه بانکی است.

رئیس شورای پول و اعتبار درباره مبحث شمولیت مالی نیز گفت: امضای دیجیتال، سفته الکترونیکی، احراز هویت غیرحضوری و اعتبارسنجی از مهم ترین مباحث در این حوزه است که شاهد عملیاتی شدن آنها هستیم.

دکتر صالح آبادی ضمن تأکید بر اینکه وظیفه ما حمایت از نخبگان حوزه فناوری کشور است عنوان کرد: ما به عنوان سیاستگذار و تنظیم گر می توانیم بستری را برای رشد نوآوری ها فراهم کنیم تا به این واسطه استعدادهای بالقوه به بالفعل بدل شود. چراکه معتقدم این امر به رشد صنعت فناوری، مالی، بانکداری، سهولت دسترسی مردم به خدمات بانکی، رضایتمندی کسب و کارها و مشتریان منجر می شود.

راه اندازی و رونمایی از سندباکس بانک مرکزی

صالح آبادی خاطرنشان کرد: امیدوارم این جلسه آغاز و سرمنشأیی برای تحول دیجیتال در نظام بانکداری کشور باشد. پیشنهاد مشخص من تشکیل کارگره تخصصی فین تک ها با محوریت شرکت ملی انفورماتیک و با حضور همکاران ما از حوزه فناوری و نظارت بانک مرکزی، شرکت های مرتبط و تشکل ها و شرکت های خصوصی است.

این مقام مسوول ادامه داد: بدین واسطه شرکت های بخش خصوصی و تشکل ها می‌توانند موضوعات در این کارگروه طرح و بررسی کنند و موضوعات برای تصمیم گیری نهایی به هیأت عامل بانک مرکزی اعلام شود. همچنین ضروری است که در بازه های زمانی برای مثال هر سه ماه یک بار یا زودتر، این کارگروه و تصمیماتش پایش شود.

وی خاطرنشان کرد: اخیراً نیز سندباکس بانک مرکزی تصویب شده است و به زودی با محوریت شرکت ملی انفورماتیک راه اندازی و رونمایی خواهد شد.

رشد در حوزه فناوری و توسعه صنعت بانکداری

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به پیشینه خود در بازار سرمایه عنوان کرد: سابقه من در بازار سرمایه نشان دهنده نوع نگاه من به اهمیت حوزه فناوری است. رشد در حوزه فناوری، به رشد و توسعه صنعت بانکداری و فناوری در کشور کمک می کند و این امر موجبات رضایتمندی کلیه ذی نفعان را فراهم می آورد.

رئیس شورای پول و اعتبار با بیان اینکه به دنبال تسهیل دسترسی مردم به تسهیلات و خدمات بانکی هستیم، یادآور شد: به کمک فناوری، فرد ذی حق باید بتواند با سرعت و دقت بالا و با کمترین خطا به خدمات بانکی دسترسی پیدا کند و این مهم در نهایت منجر رضایت مشتری از بانکها می شود.

لزوم اصلاح رابطه بانک‌ها با مردم و تسهیل آن

رئیس کل بانک مرکزی با تأکید مجدد بر محورهای اصلاح نظام بانکی عنوان کرد: اصلاح رابطه دولت با بانک مرکزی و نظام بانکی، اصلاح رابطه بانک مرکزی با بانکها و اصلاح رابطه بانکها با مردم؛ از محورهایی مهم در این باره تلقی می شوند و عمده پیشنهادات طرح شده در جلسه امروز به اصلاح رابطه بانکها با مردم و تسهیل آن مرتبط است.

همچنین در این هم اندیشی، فعالان فناوری های مالی ایران ضمن طرح دغدغه های خود، به بحث و بررسی درخصوص مباحثی همچون نقش فین تک ها در تنظیم گری و تحول و اصلاح نظام بانکی، کیف پول الکترونیک، اصلاح نظام کارمزدی، بانکداری باز، نئوبانک، سرمایه گذاری در فین تک ها، تنظیم گری هوشمند و غیره پرداختند.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست