بورس بين الملل، بازار جهانى خريد و فروش ارز است؛ بازارى كه تمامي بانك ها (اعم از تجاري و مرکزي و سرمايه گذاری)، مؤسسات مالى بزرگ، شرکت هاي چند مليتی، تاجران، شرکتهای بيمه، شرکتهای صادرات و واردات، صندوقهای باز نشستگی، سفته بازها و اشخاص حقيقی در آن ارزهاى مختلفی همچون دلار، يورو، پوند، ين را معامله مى كنند. راه اندازی بورس بین الملل که دراصل بازاری 24 ساعته است مزایای بسیاری ازجمله افزایش سرعت معاملات دربازار بورس را به همراه دارد. درهمین راستا با فراهم شدن زیرساخت های لازم، کیش بورس بین المللی می‌شود. بورسی که تا دو ماه آینده راه اندازی خواهد شد.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی درباره راه اندازی بورس بین الملل گفته است: با فراهم سازی تمام زیر ساخت‌های مورد نیاز، بورس بین الملل تا دو ماه دیگر در جزیره کیش راه اندازی می‌شود.

مرتضی بانک اظهار کرده است:بورس بین الملل قراراست در کشور و درجزیره کیش راه اندازی شود تا زمینه جدیدی از معاملات در بورس را رقم زند این بورس زمینه همکاری با تمام مکانیزم‌های جهانی و بین المللی را در کشور فراهم می کند.

وی درادامه گفته است: سامانه جداگانه‌ای برای انجام معاملات در بازار بورس بین المللی راه اندازی خواهد شد که تمام تسویه حساب ها، زبان و قوانین آن مرتبط با اصول بین المللی است.
به گفته دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، شرایط حقوقی که در این زمینه رعایت می‌شود با قوانین حقوقی بین المللی ارتباط دارد.بانک افزوده است: نحوه فعالیت و سرمایه گذاری در بورس بین الملل به شورای عالی بورس ارائه شده و مجوز اولیه آن پس از مشخص شدن تمام سهامداران داخلی و خارجی منتشر می‌شود.
وی ضمن امیدواری برای راه اندازی زیرساخت های لازم حداکثر تا دو ماه آینده اظهار کرده است: درتلاشیم تا با فراهم شدن زیرساخت های لازم  انجام معاملات در این بازارنیز به صورت همزمان کلید بخورد.
دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بیان کرده است: تمام افراد خارجی و ایرانی‌ مقیم در خارج از کشور می‌توانند در این بازار با استفاده از ارز بین الملل سهام‌های مربوط به بخش‌های مناطق آزاد را خریداری کنند.
بانک تاکید دارد : با راه اندازی بورس بین الملل و ورود سرمایه های جدید دربورس کشور، سرمایه گذاری های خارجی در کشور نیزتقویت می شود.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *