وزیر ارتباطات اعلام کرد: ایرانسل مبالغ گرانفروشی شده را به بیش از یک میلیون مشترک خود، بازگرداند.

به گزارش برات نیوز، آذری جهرمی افزود: همراه اول هم طی نامه‌ای اعلام کرده است که این هفته اقدام می‌کند و از کاربرانش دلجویی می‌کند.

او ادامه داد: در حقوق مردم با کسی تعارف نداریم.

گفتنی است روز گذشته هیئت دولت در جلسه خود مصوبه ای مبنی بر اولتیماتوم به دو شرکت همراه اول و ایرانسل تصویب کرد که بر اساس آن باید تا 48 ساعت آینده گرانفروشی اینترنت را به کاربران خود بازگردانند.

مصوبه‌ای که در آن به سازمان تنظیم مقررات اجازه می‌دهد در صورت تکرار تخلف از سوی اپراتورها نسبت به تعلیق، کاهش مدت اعتبار یا لغو پروانه اقدام کند.

بر اساس این گزارش، بیش از یک ماه است که همراه اول و ایرانسل، تعرفه و حجم بسته‌های اینترنت خود را تغییر داده‌اند. تغییراتی که نتیجه آن کاهش حجم بسته‌ها، افزایش هزینه اینترنت کاربران و محدود شدن دامنه انتخاب بسته‌های اینترنت است.

به گفته برخی از کاربران این دو اپراتور، حجم بسته‌های اینترنت رزرو شده خود به خود کاهش یافته است و این کاهش سبب شده که بسته‌های کم حجم مدام شارژ شود و هزینه استفاده از اینترنت را برای کاربران افزایش دهد.

انتقاد به عملکرد این دو اپراتور سبب شد که رییس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان در ۲۹ تیرماه به مدیران همراه اول و ایرانسل اولتیماتوم بدهد که تنها ۲۴ ساعت فرصت دارند که «نحوه فروش بسته‌های اینترنت خود را به لحاظ شکلی و قیمت به روال پیش از ۱۳ تیرماه برگردانند و اگر چنین نشود، در چارچوب قانون تعزیرات حکومتی با آنها برخورد می‌شود.»

آنگونه که معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خبر داده بود این دو اپراتور به دلیل تخلف در اجرای این دستور و گرانفروشی اینترنت ، دو میلیارد تومان جریمه شدند.

جریمه دو میلیاردی آنها البته انتقادبرانگیز هم بود. چراکه به نظر می‌رسد این دو اپراتور هر کدام به طور متوسط ماهانه بالغ بر 320 میلیارد تومان درآمد از محل فروش اینترنت داشته باشند و این درآمد 160 برابر درآمد یک روز آنهاست.

حال بعد از گذشت حدود 20 روز از اولتیماتوم اول، اولتیماتوم دوم صادر شده. اولتیماتومی که اپراتورها را تهدید می‌کند که اگر ظرف دو روز مبالغ اضافی دریافتی را به مشترکان بازنگردانند «به ازای هر روز تأخیر، تا سقف یک دهم درصد از درآمد ناخالص سالیانه براساس آخرین صورت مالی حسابرسی شده» جریمه می‌شوند.

باشگاه خبرنگاران جوان اعلام کرده این جریمه روزانه به 17 میلیارد تومان هم خواهد رسید و ممکن است کار تا لغو پروانه و تعلیق پروانه هم پیش برود.

 

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *