در حال حاضر اکثر برندهای موجود در بازار ایران، لپ تاپ هایی دارند که نرخ آنها از یک پراید صفر هم گران‌تر شده که یکی از نمونه‎های آن لپ تاپ DELL Precision 17 M7720 FHD که ۱۸۳ میلیون تومان قیمت دارد.

به گزارش برات نیوز،  افزایش قیمت ارز از یک سو و محدودیت واردات از سویی دیگر منجر به افزایش نرخ بعضی از کالاها از جمله قیمت لپ تاپ شده و نرخ آن به صورت سرسام آوری در حال افزایش است. یکی از گران ترین برندهای موجود مربوط به لپ تاپ های MSI است که نرخ بعضی از مدل های گیمینگ آن به ۲۰۰ میلیون تومان هم می‌رسد و تنوع لپ تاپ های آن بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان است.

اما نرخ بعضی دیگر دقیقا معادل یک پراید صفر است. مانند نرخ مک بوک پرو که قیمت‌ آن از ۷۰ تا ۱۲۹ میلیون تومان در نوسان است. اما جالب تر اینکه نرخ روز این مک بوک معادل قیمت یک خانه ۵۰ متری در سال ۹۰ است.

بیشتر بخوانید: ایسر از دو لپ تاپ گیمینگ جدید در خاورمیانه رونمایی کرد

افزایش شدید قیمت و کاهش قدرت خرید مردم را با فاکتور دیگری هم می توان مقایسه کرد. به عنوان مثال قیمت‌ لپ تاپ DELL Precision 17 در سایت آمازون ۴ هزار ۹۹۹ دلار است. یعنی یک فرد امریکایی می تواند با دو ماه حقوق خود یک لپ تاپ روز تهیه کند. اما همین لپ تاپ با قیمت ۱۸۳ میلیون معادل ۷۰ ماه یا حدود ۶ سال حداقل دستمزد یک فرد در ایران است ( حداقل حقوق دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است).

اوایل اردیبهشت ماه اخباری از بسته شدن ثبت سفارش کالاهای ضروری IT  منتشر شد که در پی آن وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) اعلام کرد محدودیت ثبت سفارش از سوی یکی از سازمان‌های صمت اعمال شد که موضوع از طریق وزارتخانه پیگیری و حل شد و هیچ تغییر رویه‌ای در واردات و ثبت سفارش کالای صنعت IT ایجاد نشده است. 

 بر اساس این گزارش با توجه به خروج کالاهای IT از لیست دریافت ارز نیمایی در سال جاری، قیمت لپ تاپ و قطعات آن نسبت به سال گذشته بیشتر شد، چراکه نرخ ارز نیمایی حدود ۱۳ هزا تومان بوده و ارز آزاد حالا به بیش از ۲۷ هزار تومان رسیده است.

 

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *