با وجود آنکه هنوز قیمت جدید لاستیک طبق مصوبه وزرات صمت اعلام نشده است، زمزمه ­های گرانی لاستیک از تولیدکنندگان مختلف شنیده می شود.

به گزارش برات نیوز، با کاهش قیمت دلار و تاثیر آن در کاهش قیمت برخی بازارهای مختلف، همچنان گرانی در بازار لاستیک حرف اول را می­زند و به نظر می رسد حتی اگر ارز هم کاهش قیمت را تجربه کند گرانی همچنان در آن حکفرما خواهد بود.

مذاکرات تولیدکنندگان برای افزایش قیمت لاستیک

افزایش هزینه‌های تولید موجب شده تا تولیدکنندگان تایر مذاکرات زیادی برای تغییر قیمت‌های انواع محصولات خود با سازمان حمایت داشته باشند. اما هنوز مصوبه این افزایش قیمت به صورت رسمی ابلاغ نشده است.

این تقاضا از جانب تولیدکنندگان در حالی مطرح می شود که اوایل تیر ماه سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان مجوز افزایش ۳۰ درصدی قیمت انواع تایر را به شرکت‌های تولیدکننده ابلاغ کرد و اواسط تابستان نیز سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با افزایش مجدد ۲۵ درصدی قیمت‌ها موافقت کرد.

در ابلاغ قیمت جدید تولیدکنندگان داخلی که تابستان اعلام شده بود، سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان اعلامیه ای منتشر و اعلام کرد که لاستیک خودرو در زمره کالاهای نظارتی اولویت دار و تاثیرگذار بر خدمات حمل و نقل بار و مسافر است.

با توجه به دریافت گزارشاتی مبنی بر تداوم کمبود و گرانی تایر در استان‌ها، این سازمان با صدور بخشنامه‌ای به سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها بر لزوم رصد و مراقبت مستمر بازار و برخورد قاطع با هرگونه تخلف در زنجیره تامین و توزیع کالای مزبور تاکید کرد.

گرانی مجدد لاستیک
برخورد قاطع با گرانی لاستیک

مجوز 50 درصدی گرانی لاستیک

مصطفی تنها سخنگوی انجمن تایرسازان، در مورد بحث‌های مطرح شده مبنی بر صدور مصوبه افزایش ۵۰ درصدی قیمت تایر اظهار داشت: مصوبه‌ای به صورت کتبی به ما ابلاغ نشده و هفته آینده این موضوع مشخص خواهد شد.

او می گوید: «تایرسازان در رفت و آمد هستند و اسناد و اطلاعاتشان را رد و بدل می کنند، اما هنوز چیزی مشخص نشده است. قرار شده است مبنای تعیین قیمت‌گذاری تایر اصلاح شود اما هنوز این موضوع به تولیدکنندگان ابلاغ نشده است.

طبق مکاتبات انجام شده موضوع تجدیدنظر در مبنای قیمت‌گذاری تایر با توجه به شناور بودن قیمت مواد اولیه مطرح است که اوایل هفته آینده مشخص خواهد شد.»

تولیدکنندگان می گویند قرار است مجوز 50 درصد افزایش قیمت به آنها داده شود. طبق این ادعا قیمت تایر به سمت تک نرخی حرکت کرده و در نهایت شکاف بین قیمت کارخانه و بازار از بین خواهد رفت.

واکنش رئیس اتحادیه به گرانی لاستیک

اما داوود سعادتی نژاد، رئیس اتحادیه فروشندگان لاستیک به این خبر واکنش نشان داده و گفته است: شنیده‌ایم تولیدکنندگان می‌خواهند افزایش ۵۰درصدی را اعمال کنند.

اگر مثل گذشته توزیع لاستیک به افرادی خاص اختصاص پیدا کند دلالی و واسطه‌گری همچنان در بازار لاستیک وجود خواهد داشت اما اگر توزیع به ‌نحو مناسبی صورت گیرد فاصله قیمتی از بین می‌رود و دست دلالان از بازار کوتاه می‌شود.

داوود سعادتی نژاد افزود:

در زمان حاضر بازار منتظر ابلاغ قیمت‌های جدید است تا براساس آن خرید و فروش لاستیک صورت گیرد. اما فعلا مصوبه ستاد تنظیم بازار هنوز قیمت‌های جدید لاستیک که قرار است آزادسازی شود ابلاغ نشده است.

رئیس اتحادیه لاستیک، روغن، پنچرگیران و فیلترسازان تهران بیان کرد افزایش قیمتی که مدنظر اتحادیه تولیدکنندگان تایز است، 80 درصد قیمت فعلی است.

سعادتی‌نژاد با اشاره به اینکه در پی افزایش نرخ ارز و نوسان دلار برای تولیدکنندگان لاستیک، صرفه اقتصادی تولید بسیار کاهش پیدا کرده است؛ اظهار کرد: بنابراین با توجه به نوسانی که در بازار برای قیمت لاستیک وجود دارد و همچنین به جهت گران شدن مواد اولیه لازم برای تهیه لاستیک، انجمن تولیدکنندگان تایر خواهان افزایش قیمت لاستیک در سطح بازار با افزایش۸۰ درصد قیمت کنونی هستند.

بررسی های سازمان صمت

اگر قیمت ارز را مبنای تحولات بازارهای مختلف بدانیم، بازار لاستیک به کاهش قیمت دلار در چند روز گذشته واکنشی نشان نداده و در این بازار گرانی همچنان حرف اول و آخر را می زند.

سازمان صمت بنا دارد تا با بررسی‌های ممکن در این رابطه تا تاریخ پنجم آذر ماه موافقت خود را در رابطه با افزایش قیمت لاستیک و برآوردهایی که می‌تواند در رابطه با میزان افزایش آن انجام دهد، اعلام کند.

اگر لاستیک به میزان کافی در سطح بازار توزیع شده و به راحتی به دست مصرف کننده برسد، قطعا از دلال بازی و افزایش قیمت های بی رویه در این بازار جلوگیری خواهد شد.

تداوم گرانی لاستیک
سازمان صمت بنا دارد تا با بررسی‌های ممکن در این رابطه تا تاریخ پنجم آذر ماه موافقت خود را در رابطه با افزایش قیمت لاستیک اعلام کند

شرایط عرضه با قیمت مناسب از سوی دولت

سعادتی نژاد نیز در این باره اعتقاد دارد: دولتمردان بایستی شرایط را به‌گونه‌ای فراهم آورند تا همه بتوانند لاستیک را با قیمت مناسب در سطح بازار تهیه کنند. فراوانی هر کالا در بازار مشخصاً قیمت کالا را کاهش خواهد داد.

این مقام صنفی تصریح کرد: «در شرایط کنونی که عرضه لاستیک در بازار از طریق سامانه انجام می‌شود و فروشندگان در واحدهای صنفی خود نمی‌توانند لاستیک را به راحتی در اختیار متقاضیان قرار دهند و مشتری مجبور است که از سامانه خرید برای تقاضای خود استفاده کنند، شرایط بسیار بحرانی و سخت در چند ماه اخیر برای بازار ایجاد شده است.»

بیشتر بخوانید: قیمت لاستیک در بازار کاهش می‌یابد

تکلیف گرانی لاستیک چه می شود؟

گفته می شود که وزارت صمت و ستاد تنظیم بازار، مصوبه ای را به صورت غیررسمی برای افزایش قیمت ارائه کرده اند. دلیل اینکه هنوز مصوبه این گرانی ابلاغ نشده و چند هفته ای است که این موضوع در سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان سرگردان باقی مانده ، شاید این است که یک گرانی دیگر به ایجاد تنش در بازار منجر شود.

اعلام گرانی دوبرابری لاستیک در این شرایط اقتصادی با ریسک هایی همراه است و بازار را بهم خواهد ریخت و پیامد منفی برای مصرف کننده خواهد داشت.

طبیعی است که فروشندگان از افزایش قیمت استقبال می­کنند و کالاهایی که قبلا خریده اند را نیز به قیمت جدید عرضه می کنند؛ اما گناه خریدارانی که علاوه بر این کالا، بار گرانی صدها قلم کالای دیگر را نیز در زندگی خود باید متحمل شوند چیست؟

 

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *