اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

گرانی لبنیات ، مرغ؛ مردم مستاصل تر از گذشته

لبنیات ایران

گرانی لبنیات ، مرغ و گوشت و در مجموع هزینه مایحتاج اولیه مردم، طبق مصوبه تنظیم بازار افزایش یافته است. این در حالی است که اکثر مردم با گرانی و تورم شدید دست و پنجه نرم کرده و مستاصل مانده‌اند.

به گزارش برات نیوز،  گرانی لبنیات ، مرغ و گوشت، جوجه یک روزه توسط کارگروه تنظیم بازار اعلام شد که بر این اساس این اختیار به کارگروههای استانی داده شده تا نسبت به شرایط استانی قیمتها را در نظر گیرند.

گرانی لبنیات و محصولات لبنی افزایش 28 درصدی

بر این اساس، قیمت یک لیتر شیر بطری کم چرب 1.5 درصد چربی 5 هزار و 600 تومان، شیر بطری نیم چرب 2 درصد چربی 5 هزار و 900 تومان، شیر بطری پرچرب 3 درصد چربی 6 هزار و 500 تومان و شیر کامل 3.2 درصد چربی 6 هزار و 600 تومان تعیین شد.همچنین قیمت شیر نایلونی 900 گرمی 4 هزار تومان اعلام شد.

قیمت هر 900 گرم ماست کم چرب 1.5 درصد چربی 6 هزار و 300 تومان و ماست پرچرب 900 گرمی 3 درصد چربی 7 هزار و 300 تومان تعیین گردید.

نرخ ماست دبه ای کم چرب 1.5 درصد چربی 2500 گرمی  17 هزار و 500 تومان و  ماست پرچرب 3 درصد چربی 2500 گرمی 18 هزار و 900 تومان تعیین گردید.

قیمت پنیر یو اف 400 گرمی نیز 10 هزار و 600 تومان تعیین شد.

بیشتر بخوانید: راه حل تنظیم بازار ارز

 بنابراین گزارش متن نامه  محمد رضا کلامی معاون بازرگانی داخلی و دبیر کارگروه تنظیم بازار درباره دستورالعمل‌ها و تصمیمات کمیته تخصصی تعیین نرخ اقلام پروتئینی به شرح زیر است.

 1) با توجه به درخواست تشکل‌ها و انجمن‌های مربوطه برای اصلاح نرخ و محاسبه سهم اثر  نرخ جدید نهاده ها (ذرت و جو 1500 تومان و سبوس 1400 تومان)  و قیمت فروش شیرخام با مشخصات 3.2 درصد چربی و بار میکروبی زیر 100 هزار مبلغ 2900 تومان به ازای هر کیلوگرم درب دامداری تصویب گردید.

2-  با توجه به سهم اثر شیر خام در تولید محصولات لبنی قیمت 10 قلم محصولات لبنی پرمصرف مشمول قیمت‌گذاری دستوری در جدول زیر مصوب گردید.

قیمت مرغ منجمد تنظیم بازاری، ۱۳۵۰۰ تومان

بر اساس این گزارش، قیمت مرغ منجمد تنظیم بازار ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان برای مصرف کننده و ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان برای توزیع کننده اعلام شد. همچنین قیمت مرغ زنده 10 هزار تومان و مرغ گرم برای مصرف کننده نهایی 15 هزار تومان اعلام شد؛ همچنین عوارض صادراتی گوشت مرغ بدون تغییر 5 هزار تومان اعلام شد.

قیمت فروش ذخایر گوشت مرغ شرکت پشتیبانی امور دام 12 هزار و 900 تومان برای تحویل به عوامل توزیع و 13 هزار و 500 تومان برای فروش در مراکز خرده فروشی تعیین گردید.

شرکت پشتیبانی امور دام مکلف به تامین نیاز استان ها به میزان اعلامی از سوی استان ها و همچنین عرضه مستقیم در میدان میوه و تره بار و تامین نیاز غرف میادین شد.

همچنین این اختیار به کارگروه های استانی داده شده که بر اساس شرایط استانی و هزینه های تولید امکان 5 درصد افزایش یا کاهش قیمت برای مرغ گرم، مرغ زنده و جوجه یک روزه در نظر بگیرند.

جوجه یک روزه ۲۸۰۰ تومان

بر اساس تصمیم کارگروه تنظیم بازار قیمت هر قطعه جوجه یک روزه ۲۸۰۰ تومان اعلام شد.

بر اساس تصمیم کارگروه تنظیم بازار قیمت هر قطعه جوجه یک روزه ۲۸۰۰ تومان اعلام شد همچنین به کارگروه های تنظیم بازار استانی اختیار کاهش ۵ درصد کاهش یا افزایش قیمت داده شده است.

 قیمت هر قطعه جوجه یک روزه بر اساس تصمیم گرگروه تنظیم بازار 2800 تومان تعیین شد.

بیشتر بخوانید: آپارتمان 25 متری ساخته می‌شود

مرغ 15 هزار تومانی در بازار نیست

جالب اینکه قیمت مرغ طی روزهای اخیر از سوی ستاد تنظیم بازار 15 هزار تومان تعیین شد و این در حالی است که با گشت و گذاری در بازار کسی خبری از این نرخ ندارد.

هفته گذشته روز چهارشنبه مورخ ۴ تیرماه ستاد تنظیم بازار (وزارت صمت) قیمت هر کیلوگرم مرغ ۱۵ هزار تومان تعیین شد.

با گشت و گذاری در بازار مرغ فروشان سراغ قیمت ۱۵ هزار تومانی این محصول را گرفتیم که هیچ کس خبر نداشت و با لبخندی همراهیان می کردند.

 قیمت مرغ در مغازه ها، از ۱۷ تا ۱۸ هزار تومان به نسبت مغازه ها و مناطق متغیر است. به گفته معازه داران،‌ قیمت نهاده ها بالا رفته و تولید کننده می گوید صرفه اقتصادی برایش ندارد.

گفتنی است که نرخ در کشتارگاه بیش از 15 هزار تومان است.از طرفی خوراک و نهاده های دامی با ارز دولتی وارد کشور می‌شود بنابراین نباید از این ناحیه افزایش قیمتی وجود داشته باشد اما در دو ماه اخیر قیمت این کالاهای استراتژیک غذایی به شدت افزایش یافته است.

به گفته بسیاری از کارشناسان، دولت برای جلوگیری از هرج و مرج قیمتی در بازارها به خصوص آنچه با معیشت مردم در ارتباط است ارز واردات کالاهای اساسی و خوراک دام و طیور را باید تعیین تکلیف کند.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید