اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

علت گرانی لوازم خانگی چیست؟

گرانی لوازم خانگی

محمدرضا غزنوی، سخن‌گوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی مهم‌ترین گرانی لوازم خانگی را گران شدن فولاد دانست و گفت با توجه به افزایش قیمتی که متوجه مواد اولیه بوده است، تولیدکنندگان پیشنهاد داده‌اند که قیمت لوازم خانگی 20 تا 30 درصد ازفایش یابد.

به‌گزارش برات‌ نیوز ، محمدرضا غزنوی اظهار کرد: سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان قصد دارد در هفته جاری تصمیم خود را مبنی بر پیشنهاد افزایش قیمت از سوی تولیدکنندگان اعلام کند. علاوه‌براین، باتوجه به افزایش قیمت 50 درصدی فولاد و کمبود عرضه آن در سال جاری، به‌نظر می‌رسد برخی از زیرساخت‌های سازمان بورس دارای مشکلاتی هستند که باید مرتفع شوند و به موجب آن شرکت‌ها باید بتوانند به صورت مستقیم مانند خودروسازها با فولادسازی قراداد ببندند. سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی اعلام کرد امروزه افراد دلالی هستند که خودشان را در نقش تولیدکننده معرفی می‌کنند به همین سبب می‌توانند‌ در بورس برنده شوند و بعد از آن، فولاد را در بازار گران‌تر به تولیدکنندگان می‌فروشند.

غزنوی همچنین اعلام کرد که افزایش قیمت ارز در سال جاری می‌تواند یکی دیگر از دلایل گرانی لوازم خانگی باشد. به‌گفته وی، واحدهای تولیدی لوازم خانگی ارزبری بین صفر تا پنجاه درصدی دارند و همچنین عمق ساخت داخل در هر کارخانه متفاوت است. این موضوع حتما باید در روند افزایش قیمت‌ها لحاظ شود.

 

بیشتر بخوانید: بازار لوازم خانگی را کنترل کنید

 

او معتقد است در زمینه تأمین ارز نیمایی نیز برای تولیدکنندگان مشکلاتی وجود دارد. غزنوی اعلام کرد افزون‌براینکه نرخ ارز در سال جاری افزایش یافته است، از شروع سال جاری نیز برای تأمین مواد اولیه ارز نیمایی در اختیار تولیدکنندگان قرار نگرفته است. همین موضوع نیز باعث می‌شود تا افزایش قیمت در لوازم خانگی تشدید شود.

غزنوی تصریح کرد: بسیاری از تولیدکنندگان افزایش قیمت کالاهای خود را اعمال کردند،‌ اما می‌دانیم که بازار تحمل افزایش قیمت بیشتر از این را ندارد و احتمالا بعد از صدور مجوز افزایش قیمت از سوی سازمان حمایت، قیمت‌ها افزایش مجدد نداشته باشند. همچنین در این زمینه چه فروشنده و چه تولیدکننده قیمت غیرمنطقی برای محصولات درنظر بگیرد، با او برخورد خواهد شد.

بررسی بازار لوازم خانگی این مهم را می‌رساند که در سال جاری لوازم خانگی ایرانی بین ۲۵ تا ۳۰ درصد و کالاهای خارجی که بیشتر به صورت قاچاق به کشور وارد شده‌اند تا ۱۰۰ درصد افزایش قیمت را تجربه کرده‌اند.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید