با توجه به اهمیت توسعه فناوری در کشور، گردش مالی فن بازار های تخصصی و منطقه‌ای طی ۲۰سال گذشته، بیش از هزار میلیارد تومان بوده است.

به گزارش برات نیوز، این درحالی است که فن بازارها آمده‌اند تا بازاری برای انجام مبادلات فناوری‌های روز دنیا و حرکت به سمت توسعه کشورها از طریق فناوری‌های نوین باشند.

دراین بازارنوین، فن بازارها واسطه‌ای هستند میان ارائه‌دهندگان، متقاضیان، کارآفرینان و سرمایه‌گذاران حوزه فناوری تا مبادلات خود را دراین بازار تخصصی انجام دهند.

دراین میان، ارائه مشاوره درخصوص عرضه و تبادل فناوری نیز از سوی فن بازارها انجام می‌شود.

این درحالی است که در محورهای ماموریت فن بازارها آمده که ظرایف موجود در انتقال تکنولوژی، لزوم ایجاد اطلاع‌رسانی صحیح، مشاوره و استانداردسازی مبادلات را بوجود آورد، و این نقش باید توسط فن‌بازارها ایفا  ‌شود.

فن بازارها، بنگاه تخصصی معاملات تکنولوژی

فن بازارها در نقش یک واسطه حرفه‌ای در سطوح مختلف در کنار عرضه‌کنندگان از جمله دانشگاه‌ها، پژوهش‌گاه‌ها و واحدهای تحقیق و توسعهٔ صنایع قرار می گیرند.

همچنین متقاضیان تکنولوژی از جمله صنایع بزرگ، بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط، سرمایه‌گذاران و حتی دانشگاه‌ها از دیگر کسانی هستند که فن بازارها در کنار آن ها برای توسعه و انتقال فناوری خواهند بود.

نکته قابل تامل اینکه، فن‌بازارها در اصل یک بنگاه تخصصی معاملات تکنولوژی هستند.

در این بازار، فروشندگان تکنولوژی فرصت می‌یابند تا ایده‌ها و تکنولوژی‌های خود را به معرض نمایش گذاشته و برای آن‌ها اقدام به بازاریابی کنند.

از طرفی این امکان نیز وجود دارد که متقاضیان تکنولوژی نیز تقاضاهای خود را مطرح نموده و به این صورت قدرت انتخاب بالاتری در بین گزینه‌ها داشته باشد.

حال اینکه چندسالی این فن بازارها اقدام به توسعه فناوری و تبادلات آن در کشور کرده اند و گردش مالی میلیاردی دراین بازار رقم خورده است .

 تسریع و تسهیل تجارت فناوری با مبادلات اکو سیستم فناوری

درهمین راستا، دبیر شبکه فن بازار ملی ایران اظهار کرد:

فن بازارهای تخصصی و منطقه‌ای طی ۲۰سال گذشته، بیش از هزار میلیارد تومان گردش مالی در این شبکه داشته اند.

محمد صالح خالقی ضمن اشاره به اینکه کار اصلی دفاتر فن بازارها توسعه بازار فناوری است، گفت:

 اگر در اکوسیستم فناوری مبادله‌ای انجام شود، دفاتر فن بازار و کارگزاران تجارت فناوری تسریع و تسهیل این مبادلات را انجام می‌دهند.

وی درادامه گفت: این مبادلات اعم از فروش محصولات فناورانه و های تک، جمع آوری سرمایه برای اختراعات و استارت آپ ها و همچنین موضوع انتقال دانش فنی و رفع نیازهای فناورانه با استفاده از توان داخلی است.

تلاش فن بازارها برای اجرای برنامه‌های بین المللی

دبیر شبکه فن بازار ملی ایران خاطر نشان کرد:

در نظر داریم امسال برنامه‌های بین‌المللی در شبکه فن بازار ملی هم داشته باشیم.

البته دستیابی به این هدف مورد نظر زمانبر خواهد بود، ولی در تلاش هستیم ارتباطات بین‌المللی کارگزاران تجارت فناوری با کارگزاران دیگر کشورها بیشتر شود.

او ادامه داد: ما در صدد هستیم در طرح بین‌المللی شبکه ملی فن بازار، فرصت‌های صادراتی خودمان را به دیگر کشورها معرفی و فرصت‌های سرمایه گذاری را از سرمایه گذاران دیگر کشورها برای کشور جذب کنیم.

خالقی تصریح کرد: هدف ما کمک به اکوسیستم فناوری و نوآوری کشور برای جذب سرمایه و دانش علمی است.

500 میلیارد تومان گردش مالی فن بازارها در یک سال گذشته

دبیر شبکه ملی فن بازار کشور گفت: تاکنون بیش از هزار میلیارد تومان گردش مالی داشته‌ایم.

اما ذکر این نکته مهم است که تنها در یک سال گذشته، توانستیم با کمک کارگزاران تجارت فناوری و مدیران فن بازار حدود ۵۰۰ میلیارد تومان گردش مالی داشته باشیم.

این فعال حوزه فناوری خاطر نشان کرد: مجموعه این مبالغ در بازاریابی‌های محصولات فناورانه و سرمایه گذاری‌های لازم برای استارت اپ ها، اختراعات و شبکه نوآوری کشور بوده است.

نسبت 150 برابری گردش مالی نسبت به هزینه در فن بازارها

خالقی گفت: نسبت هزینه به این گردش مالی بیش از ۱۵۰ برابر بوده یعنی ما با هزینه بسیار کمتر گردش مالی مورد نظر را رقم زده‌ایم و درآمدها بیش از ۱۵۰ برابر سرمایه گذاری ها بوده است.

وی تصریح کرد: تاکنون ۵۰ شرکت کارگزاری با فن بازار ملی ایران همکاری کرده و تلاش داریم تا انتهای سال این عدد به ۷۰ کارگزار برسد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *