رییس کل بانک مرکزی به اخبار منتشر شده در رابطه با گشایش ارزهای صادراتی اشاره کرد و گفت: در زمینه بین‌المللی رایزنی‌های ما در برخی کشورها درحال ثمردهی‌ست و از سوی دیگر میزان صادرات نفت و فرآورده‌های آن بهتر شده است. همین موضوع سبب شده تا روند بازگشت ارز صادرکنندگان سرعت گرفته و این عوامل تاثیرات مثبتی درپی خواهند داشت.

به گزارش برات نیوز، عبدالناصر همتی در جلسه دوره‌ای که با مدیران عامل بانک‌ها ترتیب داده شده بود، علاوه‌بر تقدیر از عملکرد شبکه بانکی در زمینه کنترل نقدینگی، بازار بین بانکی، پرداخت تسهیلات مبارزه با کرونا، قرض‌الحسنه ازدواج جوانان و به‌خصوص بخش‌های پیشران و صنایع کوچک و متوسط، تداوم انسجام و حمیت در همه ارکان اقتصادی کشور را برای مواجهه موفقیت‌آمیز با شرایط جنگ اقتصادی، از جمله اقدامات لازم دانست.

وی با اشاره به وضعیت نرخ ارز در روزهای اخیر گفت: آمریکا در این روزها تمام تلاش خود را به‌کار گرفته و نهایت جنگ روانی و فشار آنها، همین شرایط کنونی‌ست.

گشایش ارزهای صادراتی
عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی

همتی همچنین به اخبار ناشی از گشایش ارزهای صادراتی نیز اشاره و بیان کرد: در حوزه بین‌المللی رایزنی‌های ما در برخی کشورها درحال ثمردهی‌ست و از سوی دیگر میزان صادرات نفت و فرآورده‌های آن بهتر شده و روند بازگشت ارز صادرکنندگان سرعت گرفته است. هرسه این عوامل می‌توانند تاثیرات مثبتی درپی داشته باشند؛ در همین زمینه از بانک‌ها نیز درخواست داریم به انتقال و در دسترس قرار دادن منابع ارزی برای نیازهای تعریف شده ادامه دهند. 

بانک مرکزی همچنین اعلام کرده است که فعالیت نظام بانکی در شرایط مبارزه با کرونا یک اقدام تحسین‌برانگیز بود. بانک‌ها توانستند در همان ابتدای شیوع کرونا ۲۳ هزار میلیارد تومان تسهیلات در اختیار خانوارهای یارانه‌بگیر قرار دهند و همین موضوع قدردانی رئیس جمهوری را درپی داشت. بانک‌ها باید از رشد بی‌محابای ترازنامه جلوگیری کنند و به‌گونه‌ای عمل کنند که رشد ترازنامه‌شان را متناسب با وضعیت ترازنامه و ریسک بانک تنظیم کنند و به بانک مرکزی برای کنترل نقدینگی کمک ‌کنند.

بیشتر بخوانید: بازگشت دو و نیم میلیارد دلار ارز صادراتی

همتی همچنین به عملکرد بانک‌ها در خصوص تسهیلات تکلیفی خرید تضمینی گندم اشاره کرد و گفت: بانک‌ها درحال حاضر ۸۵۰۰ میلیارد تومان در این زمینه پرداخت کرده‌اند. بنابراین تا رسیدن به نقطه هدف و پایان این تکلیف، راه زیادی باقی نمانده است. شبکه بانکی در یک ماه و نیم اخیر برای تسهیلات کرونایی واحدهای کسب و کار اقدامات خوبی انجام داده‌ است و ۴۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده‌ و لازم است در زمینه تسهیلات ودیعه مسکن نیز آن بخش از کار که به عهده شبکه بانکی‌ست از جمله روند بررسی پرونده‌ها را سرعت بخشیده و شرایط پرداخت این سرفصل تسهیلات را منطبق با ضوابط ستاد ملی مبارزه با کرونا با سرعت بیشتری پیش ببرند.

رئیس کل بانک مرکزی همچنین بر لزوم توجه بیشتر شبکه بانکی به طرح گواهی اعتبار مولد (گام) اشاره کرد و افزود: این طرح از جمله طرح‌هایی‌ست که با شعار سال و جهش تولید تناسب داشته و می‌تواند از واحدهای تولیدی کوچک و متوسط حمایت‌های جدی به عمل آورد. بر همین اساس ضرورت دارد بانک‌ها بیش از گذشته به آن توجه کنند.

وی همچنین اعلام کرد: شرایط پیوستن بانک‌های خصوصی به طرح گام را به زودی فراهم خواهیم کرد.

در ادامه جلسه نیز مدیران بانک‌ها ضمن طرح مسائل و مشکلات خود، پیشنهادهایی برای پیشبرد امور بانکی ارائه کردند که موردتوجه قرار گرفت.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *