اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

با ارائه گواهی سلامت به ایران سفر کنید

گواهی سلامت

به دنبال شیوع کرونا تمامی کشورها مرزهای هوایی و زمینی خود را مسدود کردند و تقریبا تمامی پروازهای هوایی هم لغو شد.

اما حالا پس از گذشت حدود 6 ماه و درحالی  که مرزهای زمینی همچنان بسته است برخی از شرکت های هواپیمایی اقدام به بازگشایی خطوط هوایی خود با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی کرده اند و برخی از پروازها نیز بازگشایی شده است.

این درحالی است که سفرهای توریستی همچنان ممنوع است و تنها مسافرانی که برای تحصیل، دیدار خانواده و یا انجام کاری قصد سفر دارند می توانند پرواز هوایی داشته باشند.

درهمین راستا مسوولان کشور، در روزهای شیوع کرونا و ادامه این بیماری اقدام به تدوین دستورالعملی برای ورود مسافران به ایران کردند که دراین دستورالعمل ارائه گواهی سلامت الزامی است.

بیشتر بخوانید: مراسم محرم در کنار کرونا برگزار می شود

در این دستورالعمل که از 11 مردادماه جاری لازم الاجرا می شود و به تمامی ایرلاین های داخلی و خارجی اعلام شده آمده است که ایران تا اطلاع ثانوی ویزای توریستی صادر نمی کند اما مسافران متقاضی ورود به ایران باید حتما گواهی سلامت خود را ارائه کنند.

درهمین حال چندی پیش معاون گردشگری از مخالفت ستاد کرونا با سفر گردشگران خارجی به ایران خبر داده بود و اظهار کرده بود که تا اطلاع ثانوی ویزای توریستی ایران برای اتباع خارجی صادر نمی شود.

اما حالا چند روز پس از مخالفت ستاد کرونا با موضوع ورود مسافر به کشور به خصوص برای گردشگری، مسوولان وزارت بهداشت اعلام داشته‌اند که مسافران با ارائه گواهی سلامت می‌توانند به کشور ورود کنند.

در دستوورالعمل جدید وزارت بهداشت آمده است که موارد تعیین شده در همه مرزهای زمینی، هوایی و دریایی ایران اجرا می‌شود و مسافران هنگام ورود به خاک ایران ملزم به ارائه گواهی سلامت به زبان انگلیسی و تایید شده توسط مقامات دارای صلاحیت بهداشی در کشور مبدا هستند.

در سایت صدور ویزای الکترونیکی ایران و شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی نیز مقررات کرونایی سفر به ایران و شرایط پذیرش مسافر در چند بند توضیح داده شده است.

در این  دستور العمل به تعلیق ویزای ایران برای تردد مسافرانی که با عنوان گردشگر به ایران سفر می کنند، اشاره شده و آمده است که درحال حاضر سایت ویزای الکترونیکی ایران فعال است و متقاضیانی که قصد سفر غیرتوریستی دارند می‌توانند از آدرس http://e_visa.mfa.ir/en اقدام کنند. لازم است این مسافران یک ایمیل تأیید داشته باشند.

همچنین در این دستورالعمل اشاره شده که مسافران پیش از ورود باید فرم خود اظهاری و گواهی سلامت خود را تکمیل شده به مسؤولان مرزی ارائه دهند.

یکی دیگر از مواردی که در دستورالعمل وزارت بهداشت به آن تاکید شده این است که تمام مسافران بالای دو سال، باید دست کم ۹۶ ساعت قبل از سفر، تست PCR انجام داده و نتیجه آن منفی باشد. گواهی باید به زبان انگلیسی باشد و مسافر آن را به نمایندگان وزارت بهداشت و پایگاه های بهداشت مرزی تحویل دهد.

مسوولان وزارت بهداشت اعلام داشته اند که در بدو ورود تمامی مسافران به کشور ایران غربالگری شده و در صورت مشاهده موارد مشکوک، پس از انجام تست PCR، مسافر با ملیت غیرایرانی در محل مشخص شده از سوی وزارت بهداشت با هزینه شخصی قرنطینه می شود و از مسافر ایرانی تعهدنامه گرفته می شود تا مدت ۱۴ روز قرنطینه خانگی شود.

بیشتر بخوانید: 1240 میلیارد ریال برای حمایت از کسب و کارهای نوپا

در این دستورالعمل تاکید شده که در صورت ارائه نکردن گواهی نامه سلامت و تست معتبر کووید – ۱۹، PCR، به مسافران با ملیت غیرایرانی اجازه ورود به کشور داده نمی شود.

مسافران ایرانی باید توجه داشته باشند که درصورت ورود به کشور اگر گواهی سلامت را جهت ارائه به مسوولان نداشته باشند به مکان های مشخص شده از سوی وزارت بهداشت برای قرنطینه به مدت ۱۴ روز هدایت می شوند. هزینه تست کرونا و اقامت در این مدت با مسافر است.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید