اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

ادله ممنوعیت واردات گوشی های بالای 300 یورو

گوشی های بالای 300 یورو

در حالی که با افزایش بی رویه قیمت تمامی کالاها در کشور مواجه هستیم، حال خبر ممنوعیت ورود گوشی های با ارزش بالای 300 یورو، ذهن بازار را درگیر و مشوش کرده است.

به گزارش برات نیوز، انجمن واردکنندگان موبایل و تبلت و لوازم جانبی اتاق بازرگانی ایران چند روز پیش با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که واردات گوشی بالای 300 یورو ممنوع شده است.

ممنوع شدن واردات گوشی های بالای 300 یورو ، خطر افزایش قیمت و از طرفی بلاتکلیفی رجستری را در بر خواهد داشت.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم صوتی، تصویری، گوشی همراه و لوازم جانبی تهران در این خصوص در گفتگو با برات نیوز، گفت: این تصمیم به دلیل شرایط جامعه و اقتصاد گرفته شده و در انتظار ابلاغ است.

ابراهیم درستی در پاسخ به اینکه ممنوعیت این کالا چه تاثیری در بازار گوشی های همراه خواهد داشت، گفت: در حال حاضر گوشی های بالای 300 یورو حدود 20 درصد بازار را در بر میگیرد و 85 درصد گوشی‌ها زیر قیمت 300 یورو است، بنابراین تاثیر خاصی در بالا رفتن قیمتها نخواهد داشت.

وی ادامه داد: امروزه تلفن همراه به نوعی در سبد خانوارها قرار دارد و بنابراین لازم است تا براساس قدرت خرید مردم تصمیم‌گیری شود. هرچند که باید به  انتخاب مردم احترام گذاشت اما شرایط کشور بگونه‌ای است که مردم، مصرف کنندگان و فروشندگان همسو با دولت حرکت کنند.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم صوتی، تصویری، گوشی همراه و لوازم جانبی تهران در مورد میزان اخذ جواز برای واحدهای این صنف گفت: در کل میزان دریافت پروانه نسبت به سال‌های گذشته کاهش یافته است. باید توجه داشت وقتی رکود و افزایش قیمت وجود دارد، قدرت خرید مردم هم کاهش می‌یابد. در حالیکه در دنیا به ازای 350 نفر، یک واحد صنفی وجود دارد در ایران این رقم 24 نفر است.

شرایط نامناسب ارزی کشور، ادله‌ای دیگر برای عدم واردات گوشی های بالای 300 یورو

بر اساس این گزارش، سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل نیز نا مساعد بودن شرایط ارزی کشور را دلیل اصلی تصمیم ممنوعیت واردات این کالا عنوان کرده و در این باره گفته است: واردات گوشی با ارزش بالای ٣٠٠ یورو ممنوع شده که این نوع کالا تنها ۱۰ تا ١۵ درصد نیاز کشور را شامل می‌شود.

رضا عالیان سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل با اشاره به ممنوعیت واردات موبایل با قیمت بیشتر از ٣٠٠ یورو، گفت: مصوبه‌ای را کمیته ارزیابی تخصیص ارز که متشکل از اعضای بانک مرکزی است، اعلام کرده که به موبایل با نرخ بالای ٣٠٠ یورو ارز اختصاص نمی‌یابد.

او بیان کرد: این عدم تخصیص هم شامل واردات مسافری هم واردات تجاری می شود. دلیل این کار این است که به واردات موبایل ٢ میلیارد و ۴٠٠ میلیون یورو ارز تخصیص داده شده، اما امسال به دلیل شرایط ارزی کشور، کمبود ارز و برنگشتن ارز حاصل از صادرات با مشکل مواجه هستیم.

عالیان افزود: این مبلغ ۴٠ درصد کاهش پیدا کرد و به یک و نیم میلیارد یورو در سال رسیده است. در این شرایط بررسی و مشخص شد که کالایی که قیمت آن کمتر از ٣٠٠ یورو است، ٨۵ تا ٩٠ درصد نیاز کشور را تامین می‌کند.

مدیر روابط عمومی انجمن واردکنندگان موبایل، تلفن همراه و لوازم جانبی تشریح کرد: گوشی تلفن همراه با ارزش بالای ٣٠٠ یورو تنها ١٠ تا ١۵ درصد نیاز کشور را تامین می‌کند، اگر بخواهیم این یک و نیم میلیارد یورو را به کالای بالای ٣٠٠ یورو تخصیص دهیم منطقی نیست و به همین دلیل ارز را به کالای کمتر از ٣٠٠ یورو اختصاص دادند.

بنابراین تخصیص ارز به ٨۵ درصد نیاز بازار اختصاص یافته است و در حال حاضر تصمیم گرفته شده تا زمانی که شرایط ارزی کشور مناسب شود بر اساس این مصوبه عمل کنند و جلوی واردات موبایل بالای ٣٠٠ یورو گرفته شده است.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید