موبایل

گوگل پیکسل 5 ، پیکسل 4A و 4A 5G ؛ رونمایی شدند

گوگل پیکسل 5 ، پیکسل 4A و 4A 5G ؛ رونمایی شدند

گوگل به طور رسمی از سه مدل تازه‌ی گوشی‌های هوشمند خود رونمایی کرد. نخستین مدل، گوگل پیکسل 4A با قیمت ۳۴۹ دلار بود که هم اکنون پیش سفارش آن شروع شده و تحویل آن در تاریخ بیستم آگوست اعلام شده است. گوشی هوشمند بعدی هم گوگل پیکسل 5 بود که تا پاییز امسال روانه بازار نخواهد شد. اما در این رونمایی، گوشی گوگل پیکسل 4A 5G هم معرفی شد که قیمت آن ۴۹۹ دلار است و هم‌زمان با پیکسل 5A در پاییز امسال عرضه خواهد شد.

رونمایی از گوگل پیکسل 5 و پیکسل 4A
گوگل گوشی پیکسل 4A و پیکسل 5 را معرفی کرد
گوگل با رونمایی هم‌زمان از سه محصول، سعی داشت که اعلام کند که محصولاتی در دست تولید دارد که از شبکه 5G پشتیبانی می‌کنند

به گزارش برات نیوز، هدف گوگل در این رونمایی آن بود که اعلام کند، هم‌زمان با عرضه‌ی یک محصول به بازار، دو محصول آماده دیگر برای انتشار دارد. این پیام از آن جهت اهمیت دارد که این شرکت بخواهد بدبینی‌هایی که نسبت به تاخیر در عرضه‌ی گوگل پیکسل 4A ایجاد شد را برطرف کند. پیکسل4A که در ماه جاری به بازار خواهد آمد، بسیار پیش‌تر از این مورد انتظار بود. اما شرکت گوگل اظهار می‌کند که تاخیر به وجود آمده در عرضه‌ی این گوشی هوشمند به بازار، تنها به همه‌گیری جهانی ویروس کرونا ارتباط دارد .

معمولا در سال‌های گذشته، انتشار گوشی‌های پرچم‌دار گوگل در ماه اوکتبر صورت می‌گرفت، اما این زمان‌بندی ممکن است برای محصولات جدید آن‌ها، به دلیل ویژگی‌های خاص این گوشی‌ها و تفاوت استراتژی عرضه؛ رعایت نشود. شرکت Apple هم اعلام کرده‌است که قصد ندارد آیفون 12 را در سال جاری معرفی کند. البته باید توجه به این نکته ضروری است که وقتی شرکت گوگل زمان عرضه محصولات پیکسل 5 و 4A را «پاییز امسال» اعلام کرده‌است، در عمل یک مهلت سه‌ماهه را برای خود به وجود آورده‌است و در این مدت می‌تواند آزادی عمل زیادی را برای فعالیت‌های تجاری و تبلیغاتی خود داشته‌باشد.

اطلاعات زیادی از ویژگی‌های گوگل پیکسل 5 و پیکسل 4A 5G در دسترس نیست

پیش از این اطلاعات مربوط به پیکسل4A منتشر شده‌است و ما هر آنچه که لازم است درباره این گوشی هوشمند ۳۴۹ دلاری می‌دانیم. اما شرکت گوگل هم‌چنان، بیشتر اطلاعات فنی گوشی‌های پیکسل 5 و پیکسل 4A 5G را پشت پرده نگاه‌داشته‌است. اما می‌توان چند نکته کوچک در مورد ویژگی‌ این گوشی‌ها را از مراسم رونمایی آن‌ها به دست آورد.

ویژگی‌های گوگل پیکسل 5 و 4A 5G تا به این‌جا
گوشی گوگل پیکسل 5 از اینترنت 5G پشتیبانی می‌کند.
به احتمال زیاد در عکس بالا که در رونمایی محصولات جدید گوگل نمایش داده‌شده‌است، گوشی سیاه مات سمت راست نسخه بزرگ‌تر گوگل پیکسل 4A 5G است و گوشی سیاه براق که از دیگری کوچک‌تر است، پیکسل 5 خواهد بود.

شرکت گوگل در مورد پیکسل 5 ، تنها اشاره‌ کرده‌است که این گوشی در پاییز امسال عرضه می‌شود و از فناوری شبکه اینترنت 5G نیز پشتیبانی خواهد کرد و اطلاعات دقیق‌تری را منتشر نکرده‌است. هم‌چنین این شرکت عنوان کرده‌است که هر دو محصولی که در پاییز عرضه می‌شوند در کشورهای آمریکا، کانادا، بریتانیا، ایرلند، فرانسه، آلمان، ژاپن، تایوان و استرالیا در دسترس خواهند بود.

البته «برایان راکووسکی» معاون مدیریت محصولات شرکت گوگل، بیان کرده‌است که در ماه‌های آینده این شرکت اطلاعات بیشتری را از پیکسل 5 و 4A 5G و نحوه عملکرد آن‌ها در پشتیبانی از شبکه 5G مطرح خواهد کرد. شرکت گوگل این سابقه را دارد که به جای منتظر نگه‌داشتن هواداران خود و سکوت کردن، با انتشار یک آگهی خبرهای جدیدی از محصولات مورد انتظار خود منتشر کند. برای مثال، در تابستان سال گذشته، این شرکت با انتشار عکس‌هایی از پیکسل 4 خود در چهارم ژوئیه، به تمام شایعاتی که در آن زمان درباره این گوشی هوشمند وجود داشت، پایان داد.

گوشی‌های جدید گوگل مانند پیکسل 5 ، قیمت بسیار منصفانه‌ای خواهند داشت

به نظر می‌رسد که استراتژی عرضه محصولات جدید اندکی با دیگر محصولات تفاوت داشته‌باشد. بسیاری از افراد در مورد فناوری 5G هیجان‌زده هستند و علاقه‌مند هستند که از گوشی‌هایی که از این فناوری پشتیبانی می‌کنند، استفاده نمایند. به همین دلیل به نظر می‌رسد که علاقه‌مندی افراد به استفاده از این فناوری، در استراتژی عرضه محصولات جدید شرکت گوگل هم تاثیر بگذارد.

معاون مدیریت محصولات شرکت گوگل می‌گوید که نسخه‌ای از گوگل پیکسل4A که از فناوری 5G پشتیبانی می‌کند، ۴۹۹ دلار قیمت خواهد داشت. این جهش ۱۵۰ دلاری نسبت به مدل قبلی، به دلیل مجهز بودن به شبکه 5G منصفانه به نظر می‌رسد. شایعاتی وجود دارد که می‌گوید گوگل پیکسل4A 5G صفحه نمایش بزرگتری نسبت به مدل 4A معمولی با نمایشگر 5.8 اینچی اولد دارد. علاوه بر آن این شایعات مدعی هستند که این نسخه به دو لنز دوربین مجهز است.

گوگل پیکسل 5 و سایر محصولات جدید، قیمت منصفانه‌ای دارند
قیمت یکی از ویژگی‌های اصلی پیکسل 4A و پیکسل 5 است.
گوگل پیکسل 5، 4A و 4A 5G که محصولات جدید گوگل در بازار امسال هستند؛ نسبت به امکانات خوبی که دارند از قیمت مناسبی نیز برخوردار هستند

نسخه‌ای از پیکسل 4A که در ماه جاری منتشر خواهد شد، از اینترنت 5G پشتیبانی نمی‌کند. اما تا به این‌جا نشان‌هایی وجود دارد که از طرف هواداران گوگل حمایت خوبی از این گوشی‌ هوشمند خواهد شد. محدودیت خاصی در فروش این محصول در نظر گرفته نشده‌است، اما با اطمینان می‌توان گفت که فروش اینترنتی آن سهم بیشتر را در بازار این محصول خواهد داشت. هرچند با توجه به تجربه‌های قبلی، کاربران آمریکایی همواره تقاضای کمتری به گوشی‌هایی که از اینترنت 5G پشتیبانی نمی‌کنند داشته‌اند و گوشی‌های پیکسل نیز در ابتدای فرایند فروش هیچ‌گاه حجم عظیم از تقاضا را به سمت خود جلب نکرده‌اند.

مهمترین ویژگی پیکسل 5 و نسخه آینده پیکسل 4A، پشتیبانی از شبکه 5G است

اساسا به نظر می‌رسد که مهم‌ترین دلایل شرکت گوگل برای معرفی هم‌زمان سه محصول خود، به وجود فناوری 5G در دو محصول آینده این شرکت مربوط می‌شود. این رونمایی به گونه‌ای به کسانی که قصد خرید پیکسل 4A را دارند، اعلام می‌کند که مدل‌های جدیدتری از گوشی‌های پیکسل در آینده نزدیک به بازار خواهند آمد. اما واقعیت این است که هر یک از محصولاتی که در این رونمایی معرفی شدند، گروه خاصی از مشتریان را هدف‌گذاری کرده‌اند. اما از آن‌جا که پیش‌بینی می‌شود خریداران زیادی به پیکسل4A جذب نشوند و این گوشی هوشمند با استقبال کمتری از جانب کاربران مواجه شود، شرکت گوگل برای حفظ ظاهر رونمایی از پیکسل 5 را بسیار زودتر از عرضه آن به بازار انجام داده‌است.

نقطه قوت گوگل پیکسل 5 و 4A ، سیستم دوربین آن است
گوشی‌های هوشمند پیکسل، همواره از نظر دوربین قوی بوده‌اند. این ویژگی در آخرین محصول گوگل نیز وجود دارد

شرکت گوگل در سال گذشته در چند مورد جنجال‌ها و تناقض‌هایی را در میان تولیدکنندگان دستگاه‌های اندرویدی به وجود آورد. اما آن‌چه واضح است این است که گوشی‌های هوشمند این شرکت از نظر عملکرد با فاصله زیادی از رقبای خود عقب‌مانده‌اند و مدت زیادی است که محصولی با مشخصات سطح بالا در میان آن‌ها وجود ندارد. حتی در گزارشی از خبرگزاری Information، اشاره شده‌است که یکی از مسئولان واحد سخت‌افزار گوگل به نام «ریک استرلو» از محدودیت عمر باتری‌ در گوشی‌های پیکسل 4 اظهار ناامیدی کرده‌است. با این وجود باید گفت که خط تولید گوشی‌های پیکسل در شرکت گوگل، به تغییرات ریشه‌ای نیازمند است.

نقطه قوت گوشی‌های پیکسل، همواره دوربین قدرت‌مند آن‌ها بوده‌است. اما سیستم این دوربین‌ها هم به پیشرفت و توسعه احتیاج دارد و باید بدون دخالت صاحب امتیازان الگوریتم فعلی مورد بررسی مجدد قرار بگیرد.

پیکسل 4A یکی از به صرفه‌ترین‌ها در میان محصولات مشابه خود است

با یک نگاه کلی به بازار تلفن‌های همراه هوشمند، متوجه می‌شویم که شگفت‌انگیز ویژگی پیکسل4A، قیمت ۳۴۹ دلاری آن است. قیمت این گوشی، ۵۰ دلار از ارزان‌ترین گوشی آیفون، یعنی آیفون SE یا پیکسل 3A که سال گذشته معرفی شد هم ارزان‌تر است. ممکن است شرکت گوگل اندکی در عرضه این گوشی تاخیر داشته‌باشد، اما به خوبی نشان داده‌است که در مورد قیمت به مشتری وفادار بوده‌است.

در واقع شرکت گوگل چاره دیگر جز این نداشته‌است، زیرا رقابت در بازار گوشی‌های زیر ۵۰۰ دلاری، بسیار تنگاتنگ است. دوربین قدرتمند و استفاده از بالاترین نسخه اندروید، دیگر ویژگی‌هایی است که گوگل برای متمایز کردن این گوشی از وان پلاس نورد، سامسونگ گلکسی S71 و آیفون SE به آن اضافه کرده‌است.

صرفه اقتصادی گوگل پیکسل 5 و 4A
گوگل پیکسل‌های جدید، با وجود قابلیت‌های فراوان قیمت پایینی دارند و در برخی از موارد می‌توانند با پرچم‌داران گران قیمت رقابت کنند

شایعاتی مبنی بر ارائه این گوشی در جند سایز مختلف وجود داشت، اما حالا می‌دانیم که پیکسل4A تنها با یک اندازه برای صفحه نمایش عرضه می‌شود؛ اما انتظار می‌رود که گوگل پیکسل 4A 5G اندازه بزرگتری داشته‌باشد. این گوشی تنها با یک رنگ تولید شده‌است و به همین علت به آن لقب «سیاه مطلق» را داده‌اند.

شکی نیست که سازنده پیکسل4A ملزم بوده‌است که قیمت پایین این گوشی را به نحوی با کم کردن امکانات آن جبران کند، اما در هر حال این گوشی تمام انتظارات اساسی یک کاربر اندروید را پاسخ می‌گوید.

گوگل پیکسل 4A و 5 ، اولین محصولات گوگل با فناوری Hole_Punch هستند

در این تلفن همان ماژول دوربین 12 مگاپیکسلی سونی IMX363 که در پیکسل 3، 3A و 4 هم استفاده شده بود، به کار رفته‌است. با این‌که این سنسور تا حدی قدیمی محسوب می‌شود. اما هنوز هم دوربین گوشی‌های پیکسل از قدرت‌مندترین‌ها هستند و حتی در مقایسه با بسیاری از گوشی‌های گران‌قیمت، کیفیت بهتری را ارائه می‌دهند. گوشی پیکسل 4 و 4A از نظر کیفیت دوربین، در جایگاه یکسانی قرار دارند، تنها سرعت ذخیره‌سازی عکس‌های گرفته‌شده در نسخه جدیدتر، اندکی کندتر است. در مورد کیفیت فیلم‌برداری نیز مانند همیشه، محموعه‌ای از بهترین قابلیت‌ها در دوربین گوشی‌های پیکسل قرار گرفته‌است.

فناوری Hole_Punch در گوگل پیکسل 4A و 5
در مدل‌های جدید گوگل پیکسل، فناوری ناچ جای خود را به Hole_Punch داده‌است

اولین گوشی‌های گوگل با فناوری Hole_Punch پیکسل 4A و 5 خواهند بود. در پیکسل4A یک نمایشگر OLED با کیفیت 1080p قرار گرفته‌است که برای یک گوشی با چنین قیمتی بسیار جذاب است. نمایشگر ۵/۸ اینچی این گوشی، آن را به عنوان کوچک‌ترین گوشی‌های اندرویدی موجود در بازار امروز مطرح می‌کند. اما این اندازه کوچک موجب خوش دست‌تر شدن و استحکام بدنه پلاستیکی آن می‌شود. گوگل هم‌چنان بلندگوهای استریو را در این مدل از گوشی‌های پیکسل هم حفظ کرده‌است که در این قیمت‌های پایین کم‌تر می‌توان این قابلیت را در سایر گوشی‌ها مشاهده کرد. برخلاف بسیاری از شرکت‌ها که ورودی جک هدفون را از تمام گوشی‌های خود که محصول امسال هستند، حذف کرده‌اند؛ شرکت گوگل در محصول جدید خود همچنان تصمیم به انجام چنین کاری نگرفته‌است.

ویژگی آخرین محصول گوگل پیکسل، حافظه چشمگیر آن است

اما مهم‌ترین مشخصه گوگل پیکسل 4A حافظه RAM و حافظه داخلی آن است که هر دوی آن‌ها برای مشتریان چشم‌گیر و جالب هستند. این گوشی از یک RAM شش گیگابایتی بهره می‌برد که برای کارکردهای نسخه ۱۰ اندروید کافی است و به دستگاه و کاربر فشار وارد نمی‌کند که برنامه‌های پس‌زمینه را ببندند. حافظه داخلی این دستگاه نیز ۱۲۸ گیگابایت ظرفیت دارد که دو برابر اولین نسخه آیفونSE است. می‌توان نتیجه گرفت که پیکسل4A از یک آیفونSE با ظرفیت مشابهی از حافظه داخلی، ۱۰۰ دلار کمتر قیمت دارد.

حافظه قدرتمند گوگل پیکسل 4A و 5
گوشی‌های گوگل پیکسل4A از حافظه قدرت‌مندی برخوردار هستند

البته باید گفت که مزیت اصلی آیفونSE که نه گوشی‌های پیکسل و نه سایر گوشی‌های اندرویدی توان رقابت با آن را ندارند، پردازنده قوی است. گوشی‌های آیفون از پردازده‌های قدرت‌مندی استفاده می‌کنند که تولید همین شرکت هستند. گوگل پیکسل 4A از پردازنده کوالکام اسنپ دراگون 730G استفاده می‌کند که به حد کفایت، در حد و اندازه‌ی گوشی‌هایی با این ظرفیت سریع است. اما گفتن این‌که پس از چندسال کارکرد، سرعت آن به همین نحو باقی می‌ماند، سخت است.

به جای استفاده از سنسور اثر انگشت داخلی یا شناسایی چهره، در این گوشی از یک سنسور اثر انگشت تجاری و رایج‌تر که در پشت گوشی نصب شده است، استفاده می‌کند. پیکسل 4A یک یاتری ۳۱۴۰ میلی آمپری دارد که ظرفیت آن بسیاری بیشتر از باتری‌های مدل قبلی پیکسل، یعنی پیکسل 4 است و می‌تواند با یک استفاده معمول، حداقل ۱ روز شارژ خود را حفظ کند.

نرم‌افزار گوگل پیکسل4A تا سه سال به روزرسانی خواهد شد

سعی شده‌است که کانال‌های فروش گوگل پیکسل4A ، تا جای ممکن متعدد باشند. این راه‌ها شامل وب‌سایت گوگل، فروشگاه‌های Best Buy، فروشگاه اینترنتی آمازون و سرویس خدمات تلفنی Google Fi هستند. با تمام این‌ها، استفاده از کانال‌ها مختلف فروش، به معنای این نیست که شرکت گوگل انتظار دارد این گوشی با استقبال خوبی از سمت کاربران مواجه شود. این شرکت تمام تلاش خود را به تولید گوشی‌های 5G خود معطوف کرده‌است و پیکسل 4A که در ماه جاری عرضه می‌شود، تنها از شبکه 4G پشتیبانی می‌کند. همان‌طور که پیش از این نیز گفتیم، به همین دلیل است که آن‌ها دست به رونمایی هم‌زمان سه محصول خود زده‌اند.

به روز رسانی نرم افزار گوگل پیکسل 4A و 5 تا سه سال
حساب پرمیوم یوتیوب و به روز رسانی نرم افزار تا سه سال، برای خریداران پیکسل4A در نظر گرفته‌ شده

قیمت جنجال برانگیز ۳۴۹ دلاری، همراه با کیفیت مناسب و ضمانت 3 ساله شرکت گوگل برای به روزرسانی نرم‌افزاری مرتب، به کاربران کمک می‌کند تا یکی از مناسب‌ترین خریدهای خود را در بازار گوشی‌های هوشمند امروز تجربه کنند. خدمات دیگری که شرکت گوگل به خریداران این محصول ارائه می‌دهد شامل عضویت آزمایش در یوتیوب پرمیوم به مدت یه ماه، عضویت ویژه Google Play و استفاده از حافظه ابری Google one است.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید