منتخب سردبیر

یارانه نوزادان واریز می‌شود؟

یارانه نوزادان

10 سالی است که یارانه به سبد دریافتی خانوارها افزوده شده است. مبلغی ناچیز که سهم کوچکی در بهبود درآمد خانواده‌ها دارد. اما در این میان دولت اعلام کرد که یارانه‌ نوزادان را هم در نظر خواهد گرفت. اما از سال ۹۳ و بعد از ثبت‌نام جدید از متقاضیان دریافت یارانه تا مدت‌ها خانوارها درگیر برقراری یارانه نوزادان خود بودند و در برخی موارد دیگر یارانه نوزادان به خانواده‌ها اضافه نشد. با برات نیوز همراه باشید.

بعد از ابلاغ آئین‌نامه مربوط به تبصره هدفمندی مبنی بر پرداخت مشروط به موالید جدید، اظهارات مسئولان وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی بر ابهامات این تاکید قانونی افزوده و ابعاد اجرای آن را به صورت واضح مشخص نکرده است.

اما چندی پیش، پس از آنکه دولت آئین‌نامه مربوط به تبصره (۱۴) قانون بودجه سال جاری که در رابطه با شرایط پرداخت یارانه و منابع و مصارف آن را مشخص کرد، در بندی از آن آمد که موالید جدید صرفا با تأیید وزارت تعاون و در صورت وجود منابع به تشخیص سازمان هدفمندی یارانه‌ها مشمول دریافت یارانه خواهند بود.

 

بیشتر بخوانید: جزییات وام یک میلیونی ویژه کرونا مشخص شد


موالید جدید از ابتدای سال 99 شناسایی می‌شوند و لیست مشمولان دریافت یارانه در اختیار سازمان هدفمندی قرار می‌گیرد. همچنین موالید جدید تابع خانواده هستند و اگر خانواده آن‌ها یارانه‌بگیر و مشمول دریافت باشند، به این نوزادان هم یارانه تعلق می‌گیرد.

دولت اعلام کرده که موضوع حذف در کار نیست، بلکه فقط شناسایی موالید جدید است که بتوان با توجه به محدودیت منابعی که وجود دارد یارانه را در اختیار مشمولان قرار داد.

این در حالی است که موضوع مربوط به موالید جدید آئین‌نامه قانون بودجه امسال در آئین‌نامه مربوط به سال ۱۳۹۸ نیز آمده بود و تأکید داشت که موالید جدید فقط با تأیید وزارت تعاون و در صورت وجود منابع در چارچوب قوانین مشمول دریافت یارانه خواهند شد. اما در سال گذشته وزارت تعاون در این رابطه موضعی مطرح نکرده بود یا اگر ورود کرد اطلاع‌رسانی در رابطه با آن انجام نشد.

نکته دیگر این است که وزارت رفاه اعلام کرده حذفی در کار نیست؛ یعنی نوزادان از دریافت یارانه حذف نمی‌شوند. در حالی که در جای دیگر می‌گوید باید شناسایی انجام شود تا خانواری که مشمول دریافت یارانه است نوزاد آن هم یارانه بگیرد؛ بنابراین اول اینکه خانواری که یارانه نمی‌گیرد اصلا نوزاد آن هم در این شناسایی وزارت رفاه گنجانده نخواهد شد و فقط مربوط به افراد یارانه‌بگیر است.بیشتر بخوانید: ارز دیجیتال چین این کشور را از بحران کرونا نجات می‌دهد؟در این حالت اگر قرار است به نوزادان خانوارهای یارانه‌بگیر نیز یارانه تعلق گیرد دیگر شناسایی مفهومی نخواهد داشت، مگر اینکه هدف از این شناسایی آن باشد که در مورد خانوار یارانه‌بگیری که طبق معیارها مشمول نیست، نوزاد به جمع آنها اضافه نشده و احتمالا در ادامه یارانه آن خانواده نیز حذف شود.

در مجموع موضوع یارانه نوزادان که ظاهرا وزارت رفاه در سال جاری به آن ورود کرده است، با توضیح شفافی از سوی مسئولان این وزارتخانه همراه نیست و در حالی سخنگوی ستاد تبصره (۱۴) می گوید که در آینده اطلاع رسانی خواهد که لازم است حداقل در مورد مسایل ابتدایی این موضوع گزارش روشنی به افکار عمومی ارائه شود.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید