طرح پرداخت یارانه 120 هزار تومانی با رد طرح تامین کالای اساسی از سوی شورای نگهبان منتفی شده و اجرا نخواهد شد.

به گزارش برات نیوز، این درحالی است که در زمان اعلام وعده پرداخت یارانه 120 هزار تومانی همه براین باور بودند که اگر این مبلغ هم پرداخت شود با توجه به این حجم تورم چه مشکلی از مردم را حل می کند.

و حالا امید اقشار کم درآمد نیز که با وعده پرداخت یارانه 120 هزار تومانی برای ادامه حیات داشتند با رد این طرح از سوی شورای نگهبان از بین رفته و هیچ کور سویی باقی نمانده است .

از چندی پیش زمزمه هایی مبنی بر افزایش مبلغ یارانه مطرح شده بود و مسوولان و برخی از نمایندگان مجلس نیز ضمن تایید این موضوع بر ضرورت افزایش مبلغ یارانه ها تاکید داشته اند.

بیشتر بخوانید: توزیع 30 هزار میلیارد تومان یارانه به مردم

در همین راستا رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اعلام کرده بود که نمایندگان مجلس تصمیم دارند تا برای هرنفر کمک معیشتی 120 هزار تومانی درنظر بگیرند.

اما حالا بعد از رد شدن طرح تامین کالای اساسی از سوی شورای نگهبان وعده پرداخت یارانه ۱۲۰ هزار تومانی منتفی شد.

مخالفت دولت از ابتدای مطرح شدن طرح یارانه کالای اساسی

اگرچه تامین کالای اساسی طرح یک فوریتی مجلس برای توزیع مناسب کالای اساسی از طریق کالابرگ یا کارت الکترونیک بوداما دولت از ابتدای مطرح شدن این موضوع مخالفت خود را اعلام کرده بود .

در همین حال نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه در این رابطه اعلام کرده بود سازوکار الکترونیکی کردن توزیع کالاهای اساسی در سطح گسترده در کشور وجود ندارد و قطعا با مشکلاتی مواجه خواهد شد. اما در هر صورت طرح در سازمان برنامه و بودجه مورد بررسی کارشناسی قرار گرفت.

به هر ترتیب در مدت اخیر طرح تامین کالاهای اساسی به تصویب نهایی مجلس رسید ولی خبری از کالابرگ و یا کارت الکترونیک نبود بلکه بازهم پرداخت نقدی باید انجام می شد.

طبق مصوبه مجلس دولت ملزم به پرداخت یارانه تامین کالاهای اساسی شد؛ به گونه‌ای که مبلغ ۱۲۰ هزار تومان برای هر یک از افراد سه دهک اول و ۶۰ هزار تومان برای سایر دهک‌ها به حساب یارانه نقدی این خانوارها باید در هر ماه واریز می‌شد.

مخالفت شورای نگهبان به دلیل عدم تامین بودجه طرح دولت

اما در حالی طرح مجلس برای بررسی به شورای نگهبان رفت که در نهایت مورد تایید قرار نگرفت.

آنچه که کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در رابطه با طرح تامین کالاهای اساسی اعلام کرده از این حکایت دارد که به دلیل بار مالی که برای دولت ایجاد خواهد شد و دولت آن را تقبل نکرده است، اعضای شورای نگهبان با این طرح مخالفت کرده‌اند.

در طرح مصوب  مجلس، حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان در سال برای دولت بار مالی ایجاد می‌شود که محل تامین آن را به نوعی در جابه‌جایی ردیف‌های بودجه و همچنین فروش اموال پیش بینی کرده بود که ظاهرا شورای نگهبان آن را تایید نکرده است.

بر این اساس فعلا امکان اجرای طرح تامین کالای اساسی وجود ندارد مگر آنکه دولت و مجلس در رابطه با تامین مالی این طرح راهکاری پیش بینی کنند.

مخالفت مجلس با پرداخت یارانه نقدی

این در شرایطی است که دولت در حال حاضر در سال حدود ۴۲ هزار میلیارد تومان بابت یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی، ۳۰ هزار میلیارد تومان برای کمک معیشتی از محل افزایش قیمت بنزین می پردازد که حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان است.

رقمی که به دلیل توزیع گسترده بین اقشار پردرآمد و کم درآمد بارها مورد انتقاد بوده و تغییری در این رویه ایجاد نشده است.

با این حال مجلس که خود همواره از مخالفان توزیع یارانه نقدی به این نحو بوده و دولت را بارها ملکف به تغییر رویه در پرداخت نقدی کرده است اکنون بار دیگر توزیع نقدی با بارمالی ۳۰ هزار میلیارد تومانی را مصوب و دولت را مکلف به اجرای آن کرده است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *