زمین برای احداث یک میلیون واحد مسکونی در سال اول اجرای طرح جهش تولید و تامین مسکن تامین است .

به گزارش برات نیوز، مشاور وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: وزارت راه در زمان حاضر برای تولید یک‌میلیون مسکن در سال اول زمین دارد.

این درحالی است که براساس مصوبه مجلس دولت سیزدهم موظف شده تا طی چهار سال، چهار میلیون واحد مسکونی در کشور احداث کند.

براساس این گزارش، دولت سیزدهم در هر سال باید یک میلیون واحد مسکونی تحویل اقشار ضعیف و بدون خانه دهد.

این واحدهای مسکونی درجهت اجرای طرح جهش تولید و تامین مسکن که از سوی مجلس به تصویب رسیده احداث خواهند شد.

طرح جهش تولید و تامین مسکن به منظور واگذاری سالیانه یک میلیون واحد مسکونی به دهک های سه به بالا و با هدف رونق بخشی به بازار مسکن اجرایی شده است .

اخذ مالیات از خانه های خالی شمال تهران و کاهش قیمت مسکن

 درهمین حال، مشاور وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: زمین برای احداث یک میلیون واحد مسکونی در سال جاری وجود دارد و تامین است .

 ابوالفضل نوروزی درادامه افزود: اخذ مالیات از خانه‌های خالی شمال تهران، قیمت مسکن در کشور را کاهش می‌دهد.

وی خاطر نشان کرد: آمار خانه‌های خالی در کشور مربوط به سال‌های قبل است با این حال برخی از خانه‌های خالی به‌عنوان خانه دوم و تفرجگاه در حال استفاده است.

نوروزی ادامه داد: گرچه خانه‌های خالی در شمال تهران می‌تواند پس از اعمال مالیات و اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی، به‌صورت پلکانی قیمت خانه‌های دیگر سطوح کشور را نیز کاهش دهد.

کاهش نرخ هدررفت تسهیلات ناسالم با استفاده از ابزارموجود

وی تأمین منابع مالی جهت تولید مسکن را منوط به ایجاد صندوق ملی مسکن و چند راه دیگر دانست و افزود:

این صندوق به‌طور مستقیم از بودجه استفاده نمی‌کند بلکه اقساط برگشتی مسکن مهر درآمدهای حاصل از فروش و واگذاری اجاره‌های 99ساله خانه و زمین و درآمد حاصل از جرائم مالیاتی بانک‌ها بخشی از درآمد این صندوق را تشکیل می‌دهد.

این مقام مسوول ضمن اشاره به اجرای طرح یک میلیون واحد مسکونی تصریح کرد:​

 با استفاده از ابزار موجود در سامانه سما می‌توانیم از نرخ هدررفت تسهیلات ناسالم برخی بانک‌ها کم کنیم.

وی درادامه گفت: زیرا در مواردی مشاهده شده بود که یک بانک به فردی یا ارگانی تسهیلات داده بود و آن فرد با تسهیلات بانکی در فرانسه اقدام به خرید ویلا کرده بود.

 اگر این تسهیلات ناسالم کاهش یابد مسیر درست تسهیلات می‌تواند به‌سمت تولید مسکن باز شود.

وزارت راه و شهرسازی به دنبال خانه سازی در بهترین جا

مشاور وزیر راه و شهرسازی ضمن اشاره به احداث یک میلیون واحد مسکونی بیان کرد: اگر مشکل زمین حل شود مشکل مسکن هم حل خواهد شد.

وی درادامه گفت: در زمان حاضر وزارت راه و شهرسازی آن‌قدر زمین خالی دارد که بتواند برای تولید حدود یک‌میلیون واحد در سال اول اجرای طرح افزایش و جهش تولید مسکن قدم بردارد.

 اما برای باقی راه باید بانک‌ها و سایر ارگان‌ها پای کار بیایند و زمین‌های خود را به‌صورت تهاتر یا فروش در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دهند.

نوروزی تصریح کرد: به‌دنبال شهرسازی هستیم و اگر ارگان‌ها، اقدام به ارائه زمین‌های خود کنند می‌توانیم در جاهای بهتری برای مردم خانه‌سازی کنیم.

نرخ 8.1 برابری نرخ جمعیت زیر خط فقر مسکن نسبت به متعارف جهانی

درادامه، فرید قدیری کارشناس حوزه مسکن هم گفت:

رئیس جمهوری دولت تدبیر و امید در بدو کار اشاره به اعمال مالیات سنگین و مبارزه با رانت و فساد و سوداگری کرد، اما هنوز این وعده اجرایی نشده است.

وی ادامه داد: زمانی که چنین وعده‌ای داد وام مسکن 80 میلیون تومان بود و نرخ هر مترمربع خانه در تهران چهار میلیون تومان، حالا هم وام مسکن همان 80 تومان است و نرخ هر مترمربع خانه در تهران به میانگین 30 میلیون تومان رسیده است.

قدیری درادامه اعلام کرد: طبق آمار رسمی به‌ثبت‌رسیده از سوی وزارت مسکن و شهرسازی، نرخ جمعیت زیر خط فقر مسکن در ایران 1/8 برابر نرخ متعارف جهانی است.

سهم 70 درصدی نرخ جمعیت زیر خط فقر مسکن در تهران

وی یادآور شد: 40 درصد از خانوار ایرانی زیر خط فقر مسکن به‌سر می‌برند، خانواده‌هایی که بیش از 30 درصد هزینه ماهانه یا سالانه خود را صرف اجاره‌بها و هزینه‌های مرتبط با تهیه مسکن می‌کنند فقیران مسکن محسوب می‌شوند.

این کارشناس حوزه مسکن ضمن اشاره به یک میلیون واحد مسکونی اظهار کرد: نرخ جمعیت زیر خط فقر مسکن در تهران به 70 درصد جمعیت استان رسیده است.

بر اساس آمار مربوط به سال 98، یک زوج ساکن تهران حدود 66 سال طول می‌کشد که خانه‌دار شوند.

به‌گفته وی، مدت خانه‌دار شدن یک زوج در کشور به‌طور میانگین حدود 33 سال و این در حالی است که در دنیا تعریف شده حدود 10 تا 12 سال طول می‌کشد تا یک فرد بتواند با پس‌انداز خود خانه‌دار شود.

اعمال مالیات بر خانه‌های خالی برای دو میلیون واحد خالی

همچنین محمدرضا رضائی کوچی، رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در خصوص وضعیت مسکن اظهار کرد:

 بر اساس آمار در کشور حدود دومیلیون واحد خالی وجود دارد برای اینکه این واحدهای خالی در بازار مسکن جاری شوند به آنها مالیات بر خانه‌های خالی،​ اعمال کرده‌ایم .

وی ادامه داد: البته این قانون در دولت قبلی هم وجود داشت اما به‌دلیل کم بودن مالیات، بازدارندگی چندانی در مورد ایجاد خانه‌های خالی ایجاد نکرد به همین دلیل در دولت فعلی،​ میزان مالیات‌ها افزایش یافت.

شناسایی بیش از یک میلیون واحد مسکونی خالی تاکنون

رضائی کوچی از شناسایی بیش از یک‌میلیون واحد مسکونی خالی تا این لحظه خبر داد و اضافه کرد:

 پس از معرفی این تعداد واحد خالی به امور مالیاتی و ثبت مالیات برای این یک‌میلیون واحد شناسایی‌شده مالکین این خانه‌ها ترجیح خواهند داد املاک خود را یا بفروشند و یا اجاره دهند.

وی ضمن اشاره به طرح احداث یک میلیون واحد مسکونی یادآور شد:​

تعداد زیادی از حدود دومیلیون خانه خالی موجود در کشور عمدتاً خانه‌های بزرگ و لوکس هستند که طبیعتاً، مخاطب ما نمی‌تواند از این خانه‌ها بهره‌مند شود هرچند اعمال مالیات بر این خانه‌ها به حرکت بازار مسکن کمک خواهد کرد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *