اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

۲۵ میلیون نفر مبتلا به کرونا شده‌اند

۲۵ میلیون ایرانی مبتلا به کرونا

حسن روحانی رئیس جمهور امروز در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: گزارشی از معاونت تحقیقات وزارت بهداشت به دست ما رسیده که نکات مهمی دارد مبنی بر اینکه تخمین ما بر این است که تاکنون ۲۵ میلیون ایرانی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و حدود ۱۴ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند و تعداد زیادی از افراد در این ۱۵۰ روز بستری بوده‌اند که مجموعا بیش از ۲۰۰ هزار نفر در بیمارستان‌ها بستری بوده‌اند.

به گزارش برات نیوز ؛ وی همچنین اضافه کرد: همچنان نگرانی در داخل کشور و هم در سطح جهان وجود دارد و همانطور که بار‌ها تاکید شده است، هنوز درمان قطعی و واکسن وجود ندارد و به ایمنی جمعی در جامعه نرسیدیم. هیچ راهی جز قطع زنجیره ابتلا نداریم تا بتوانیم برای کشور و ساماندهی شرایط بهداشتی تلاش کنیم.

 حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهور در این جلسه به تشریح آخرین وضعیت کرونا در کشور پرداخته و اظهار کرد: در کنار این موضوع که ۲۵ میلیون ایرانی مبتلا به کرونا مبتلا شده‌اند، در این گزارش آمده است که ۳۰ تا ۳۵ میلیون ایرانی دیگر هم در معرض ابتلای ویروس کرونا خواهند بود. در این گزارش پیش‌بینی شده تعداد بستری‌های که در آینده باید پیش‌بینی کنیم حدود دو برابر مقداری خواهد بود که از این ۱۵۰ روز شاهد بودیم. با توجه به اینکه زمان دقیق پایان این بیماری را نمی‌دانیم، باید از لحاظ تخت، امکانات و درمان، خودمان را برای شرایط آینده آماده کنیم. در این گزارش آمده از هر ۱۰۰۰ نفر مبتلا ۵۰۰ نفر اصلا ممکن است علائم نداشته باشند و متوجه هم نشوند. حدود ۳۵۰ نفر علائم خفیف دارند و اصلا نیاز به بستری ندارند و ممکن است ۱۵۰ نفر از ۱۰۰۰ نفر نیاز به بستری داشته باشند. پس ما یک جمعیت چند ۱۰ میلیونی پیش رو داریم که باید خودمان را آماده کنیم.

 

۲۵ میلیون ایرانی به کرونا مبتلا شده است

 

وی افزود: شاهد دو موج در ماه اسفند، فرودین و اواخر خرداد در کشور بودیم. در موج اول برخی از استان‌ها درگیر بودند مانند قم و گیلان که در راس ابتلا بودند. براساس گزارش احتمال انتشار ابتلا در کشور از قم و گیلان به دلیل حضور مسافران ووهان بود که در قم بیشتر جنبه تجارتی بود و در گیلان بیشتر جنبه دانشجویی و ورزشی داشته است. موج اول توام با غافلگیری بود و موج دوم عمدتا مربوط می‌شود به پایبندی مردم ما به آداب و سنن. عروسی‌ها، عزا و میهمانی‌های ما آداب و رسوم و زمان خاص خود را دارد. از طرفی نیز توجه زیادی هم به این بیماری نشده است.

روحانی تصریح کرد: موج دوم محصول ریختن ترس و برگشتن مردم به زندگی عادی است و در این زندگی آداب و رسومی که باید ترک می‌شد مورد توجه قرار نگرفت. ما باید در تمام رسوم اجتماعی آداب و رسوم را کنار بگذاریم. بیماران بدون علامت، بزرگترین مشکل را ایجاد می‌کنند در حالی‌که بیشترین انتشار ویروس برای این افراد است. این افراد هم زمان سرایت دهندگی‌شان طولانی‌تر است و هم ویروس بیشتری را منتقل می‌کنند.

داروهای موثر مقابل کرونا

رئیس جمهور درباره داروهای موثر کرونا نیز صحبت کرد و گفت: خوشبختانه هم وزارت بهداشت و درمان و هم شرکت‌های دانش بنیان ما برای تولید دارو‌های تا حدی موثر، تلاش خوبی کردند. ۵ دارو در اختیار است و یک دارو نیز در هفته‌های پیش رو در اختیار قرار می‌گیرد. با نگاه به آمار و ارقام، در برخی از کشور‌های شرق آسیا این بیماری سریعتر جمع شده است و زودتر مشکل کاهش پیدا کرده است. دلیل این آن است که این‌ها تجربه گذشته را داشتند.

روحانی تاکید کرد: ما باید در برابر این بیماری تاب‌آوری ملی را در دو بخش سلامت و اقتصاد بالا ببریم. در بخش اقتصادی اولین بخش مهم برای ما تولید است که باید سر جای خود باشد و افزایش پیدا کند و کالای مورد نیاز مردم در دسترس قرار بگیرد.

وی بیان کرد: وقتی مردم یک نیازمندی دارند و به مغازه‌ای مراجعه کردند، باید کالای مورد نیاز آن‌ها باشد. مبنای تولید همیشه مورد تاکید ما است. هم برای اشتغال و هم تولید کالا باید برنامه داشت. اشتغال وابسته به تولید است و اگر اشتغال نباشد، زندگی مردم از هم می‌پاشد. اولین قدم ما حفظ تولید و در نتیجه حفظ اشتغال است.

بیشتر بخوانید: واکسن مادرنا؛ 45 نفر دربرابر کرونا ایمن شدند

او گفت: حراست از کارگران، مهندسان و مولدان تولیدی در اقتصاد که تولید انجام می‌دهند، مهم است. بخش بزرگی از تولید مربوط به خود این بیماری است. تولید کیت آزمایشگاهی، ونتیلاتور، شوینده، ماسک، سی تی اسکن و تجهیزات آی سی یو که خوشبختانه همه را در داخل تولید می‌کنیم و بخش بزرگی از دارو‌ها را هم در داخل تولید می‌کنیم.

روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: در این بخش نیازمندی ما به بیرون در حد صفر است و یا بسیار کم شده است و خودمان می‌توانیم تولید کنیم. تولید برای حفظ سلامتی مردم مهم بوده تا مردم بتوانند زندگی کنند و شرایط زندگی مناسبی داشته باشند.

او تصریح کرد: خوشبختانه، چون این موضوع یک مسئله ملی است و مربوط به جان مردم است، همه کادر درمان ما انگیزه بسیار بالایی دارند. نکته مهم سلامت کادر درمان ماست. کادر درمان ما اول باید خودش سلامت باشد. اگر قرار باشد تعداد زیادی از کادر ما هر روز به این بیماری مبتلا شوند، خوب نیست و باید لوازم مورد نیاز، در اختیار آن‌ها قرار گیرد.

رئیس جمهور اظهار کرد: باید سلامت کادر حفظ شود. نیازمندی‌های آن‌ها مهم است و وزیر بهداشت گاهی از نیازمندی‌ها و کمبود‌ها می‌گوید. باید همه تجهیزات را برای آن‌ها فراهم کنیم تا سلامتی کادر ما حفظ شود.

روحانی ادامه داد: باید نیازمندی‌ها برای خرید خارجی، خرید داخلی و حقوق و کارانه کادر درمان را فراهم کنیم. بیماری که با آن مواجه هستیم همه گیر و عالم گیر است. اگر یک حادثه برای یک شهر باشد، باقی شهر‌ها به کمک می‌آیند. امروز همه استان‌ها و شهر‌ها درگیر این بیماری هستند.

کشور باید روی پای خود بایستد

رئیس‌جمهور در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا صریح کرد: زمانی بود که کسی به ما ماسک، مواد ضدعفونی و ونتیلاتور و یا دستگاه سی تی اسکن نمی‌داد. حتی گندم هر چند نیاز نداریم، ولی برای احتیاط خریده بودیم که به محض وقوع این بیماری گفتند کمی به تاخیر می‌افتد. هنوز از اسفند تاکنون می‌گویند که به تاخیر می‌افتد. ما امسال و سال دیگر به گندم نیاز نداریم و ۱۲ درصد خرید گندم ما نسبت به سال پیش بیشتر شده و وضعیت خوبی داریم.

او گفت: هر کشور باید روی پای خود بایستد. توانمندی ملی، باور و اعتماد ملی، خوداتکایی و خودکفایی درس اصلی است که کرونا به ما یاد داد.

رئیس قوه مجریه اضافه کرد: یکی از نکاتی که برای ما اهمیت دارد، اخلاق در کرونا است. اگر اخلاق مراعات نشود، به موقع دکتر نرویم، تست ندهیم، قرنطینه نرویم، مراقبت نکنیم و دستور العمل را رعایت نکنیم، همه چیز دچار مشکل می‌شود. اخلاق باید مورد توجه قرار گیرد. ضمن این موضوع باید اضطراب ایجاد نشود.

او تصریح کرد: شک نداشته باشید که ما در مقابل این بیماری پیروز می‌شویم و شاید کمی زمان احتیاج داشته باشد، ولی پیروزی ما قطعی است. از همه اساتید دانشگاه، نخبگان و روانشناسان درخواست می‌کنم برای آلام فکری مردم کمک کنند و در فضای مجازی و حقیقی برای کم کردن این آلام تلاش کنند. ما دست در دست هم از این بیماری عبور خواهیم کرد.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید