دولت با اجرای سیاست پرداخت یارانه دستمزد به‌عنوان یکی از سیاست‌های مداخله‌گر،  حدود ۴۲ هزار شغل در سطح کشور ایجاد کرد. وزیر کار با اعلام این مطلب، گفت: تاکنون ۵ هزار میلیارد تومان بیمه بیکاری کرونا پرداخت شده است.

به گزارش برات نیوز، محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی معتقد است که تاکنون ۵ هزار میلیارد تومان بیمه بیکاری کرونا پرداخت شده است. ۵ هزار میلیارد تومان از حساب صندوق ذخیره و از طریق ثبت‌نام در سامانه به متقاضیان این بخش پرداخت شده است.

وی با اشاره به سیاست‌های دولت در بهبود وضعیت معیشت و اشتغال مردم، گفت: در این راستا یک و نیم میلیارد دلار از منابع صندوق ذخیره ارزی به موضوع اشتغال روستایی اختصاص یافت و حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان وام از این محل با نرخ چهار و هشت درصد به روستاها و به‌شکل تمام‌شماری پرداخت شد و از این محل حدود ۲۴۷ هزار شغل در روستاها ایجاد شد.

وزیر تعاون با بیان اینکه توسعه مشاغل خانگی و سیاست‌گذاری از طریق ایجاد زنجیره آموزش و توانمندسازی، دیگر رویکرد دولت در این بخش بود، اضافه کرد: علاوه بر این، سیاست پرداخت یارانه دستمزد را به‌عنوان یکی از سیاست‌های مداخله‌گر دولت دنبال کردیم که با اجرای آن حدود ۴۲ هزار شغل در سطح کشور ایجاد شد.

وی به دیگر اقدامات در حوزه حمایت از گروه‌های مختلف نیز اشاره کرد و اظهار داشت: توجه به معیشت کارگران از طریق افزایش حداقل دستمزد در شورای‌عالی کار نیز بررسی شد و دولت تلاش کرد حداقل مزد هیچ‌گاه پایین‌تر از نرخ تورم نباشد و حتی عقب‌ماندگی در این بخش را جبران کند.

بیشتر بخوانید: اثرات مخرب فیلترینگ اینستاگرام بر کسب‌وکارهای آنلاین

شریعتمداری افزود: توجه به ارتقای معیشت گروه‌های مختلف جامعه همواره مورد تأکید دولت بوده است و در این راستا در بحث متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی، بیش از ۵۷ جلسه با نهادهای ذی‌ربط تشکیل شد و با بار مالی ۳۲ هزار میلیارد تومانی که داشت پس از ۱۴ سال در این دولت محقق و از مردادماه اجرایی شد. برای اجرای برنامه همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری نیز ۱۶ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است. به همه کارگاه‌های تولیدی نیز تسهیلات با نرخ ۴ و ۸ درصد به‌ازای هر شاغل ۱۲ تا ۱۶ میلیون تومان و به‌شرط حفظ اشتغال موجود پرداخت شد.

مطابق آمار بیمه بیکاری ارائه‌شده از سوی مسعود بابایی، مدیرکل بیمه بیکاری وزارت کار، افرادی که بیکاری‌شان تحت تأثیر شیوع کرونا از اسفند استمرار داشته و یا اینکه از ابتدای خرداد ماه بیکار شده‌اند ۱۵۵ هزار و ۷۰۰ نفر هستند.

مسعود بابایی مدیرکل بیمه بیکاری وزارت کار در مورد آخرین وضعیت بیمه بیکاری بیان کرده است: طبق آخرین آمار مربوط به پنجم مهر ماه، افرادی که بیکاری‌شان از اسفند ماه استمرار داشته و یا اینکه از ابتدای خرداد ماه بیکار شده‌اند تعداد ۱۵۵هزار و ۷۰۰ نفر هستند که در سامانه جامع روابط کار ثبت‌نام کرده‌اند.

وی افزود: در این بین با توجه به مشکلاتی که در فرایند ثبت‌نام افراد برای دریافت بیمه بیکاری همچون ثبت اشتباه یا ناقص شماره حساب، شماره شبا، اطلاعات شخصی یا شماره تلفن و یا ثبت‌نام افراد در خارج از سیستم همچون ادارات کار یا کاریابی‌ها به‌جای ثبت‌نام در سامانه، به وجود آمد، تعدادی از افراد نتوانستند مقرری خود را دریافت کنند.

مسعود بابایی، مدیرکل بیمه بیکاری وزارت کار درباره بیمه بیکاری ادامه داد: پرداخت بیمه بیکاری دو حالت دارد؛ افرادی هستند که از اسفند ماه دریافتی نداشتند که اطلاعات این گروه شامل 65 هزار نفر بیمه معادل ۶۵ میلیارد تومان در اختیار سازمان برنامه و بودجه قرار گرفته و پرونده‌ها ارسال شده است. گروه دوم نیز ۳۰ هزار نفر بیمه هستند که پرونده‌هایشان در تأمین اجتماعی قرار دارد و این سازمان در حال انجام پالایش‌های نهایی و ارسال پرونده‌ها به سازمان برنامه و بودجه است. ۹۵ هزار نفر بیمه در انتظار دریافت بیمه بیکاری هستند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *