تارهای در هم تنیده فرش ایرانی هر بیننده‌ای را سر وجد می‌آورد و داستان نگفته آن را به تصویر می‌کشد. در گذشته تنها دستان هنرمند زنان و مردان روستایی، این تارها را به هم می بافت. اما امروز فناوری‌ به میدان آمد و بازار فرش ماشینی را داغ کرد. فرش‌هایی نه با کیفیت فرش دست‌بافت اما پرمخاطب.

به گزارش برات نیوز، این روزها خبری نقل شده که حدود ۸۰ درصد فرش‌های تولیدی کشور صادر می‌شود. اتفاقی که قیمت این کالای کاربردی در کشور را افزایش داده است. اتفاقی که اگر نیفتد قیمت فرش‌ها نصف می‌شود. این نکته را محمدهادی کمالیان رئیس اتحادیه فروشندگان فرش‌های ماشینی اعلام کرده است.

به گفته وی، اگر همین امروز اعلام کنند صادرات ممنوع است، قیمت فرش نصف می‌شود، چون نزدیک به ۸۰ درصد آن هم اکنون صادرات می‌شود.

وی در مورد افزایش قیمت فرش ماشینی در ماه‌های اخیر گفت: مساله صادرات موجب افزایش قیمت بسیاری از کالا از جمله فرش شده است و متاسفانه باب صادرات به گونه‌ای باز شده که تولیدکنندگان را وسوسه می‌کند تا اجناس در داخل کشور را با دلار ۳۰ هزار تومانی به فروش برسانند. بنابراین افزایش قیمت فرش برای خریداران خارجی بسیار ناچیز اما موجب تحمیل فشار به مشتریان داخلی می‌شود.

بیشتر بخوانید: سرعت گشایش ارزهای صادراتی

کمالیان ادامه داد: این موضوع در حالی اتفاق می‌افتد که ارزی به چرخه اقتصاد وارد نمی‌شود. اکثر کارخانه‌ها فرش را با دلار ۲۹ یا ۳۰ هزار تومان برای صادر کنندگان می‌فروشند و در واقع  سود حاصل از آن به خریداران می‌رسد. اکنون تولیدکنندگان همین رویه و قیمت‌گذاری را برای داخل کشور نیز در پیش گرفته‌اند و موجب افزایش قیمت فرش ماشینی شده است.

رئیس اتحادیه فرش ماشینی با بیان اینکه اگر صادرات قطع شود می‌توان به کاهش قیمت‌ها امیدوار بود، افزود: زمانی که در تحریم‌ به سر می‌بریم چه لزومی به صادرات است؟ البته صادرات برای گروه‌های مانند پتروشیمی که موجب ارزآوری برای کشور می‌شود ضروری است اما برای کالاهایی مانند موادغذایی و فرش صدق نمی‌کند. اصلا این چه نوع صادراتی است که قیمت داخلی را سر سام‌آور می‌کند؟ به طوری که قیمت‌ها بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش داشته‌اند.‌ در حال حاضر تمام امکانات تولید بجز مدیریت مناسب وجود دارد.

کمالیان با اشاره به صادرات فرش ایرانی به کشور‌های حوزه خلیج فارس اظهار داشت: هم اکنون فرش ماشینی از آفریقا و کشور‌های حاشیه خلیج فارش خریدار دارد، چون قیمت تمام شده برای آنها بسیار ناچیز است.

رئیس اتحادیه فرش ماشینی اضافه کرد: اگر همین امروز اعلام کنند صادرات ممنوع است، قیمت فرش نصف می‌شود، چون نزدیک به 80 درصد آن هم اکنون صادرات می‌شود. متاسفانه عدم مدیریت منجر به چنین اتفاقی شده و در صورتی که جلوی صادرات تولیدات داخلی گرفته شود وضعیت رو به بهبود می‌رود. در واقع در حال حاضر، بازار کاذب است چون مازاد تولید داریم و مواد اولیه آن تا پایان سال آینده وجود دارد البته بخشی از مواد وارداتی است که بر قیمت‌ها تاثیر گذار بوده اما نه به این شکل که منجر به قیمت‌های سرسام آور شود.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *