همزمان با شهادت آیت الله سید حسن مدرس، 10 آذر ماه به نام روز مجلس نامگذاری شده است. این امر به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده و هرساله گرامیداشت این روز برگزار می شود.

سید حسن مدرس زاده ۱۲۴۹، سیاست‌مدار و روحانی شیعه ایرانی بود که در شب ۱۰ آذر ۱۳۱۶ توسط عوامل رضا شاه ترور شد و طبق مصوبه شورای فرهنگ عمومی که در سال 1372 به تصویب مجلس رسید، ۱۰ آذر ماه در تقویم جمهوری اسلامی ایران، به نام روز مجلس خوانده می‌شود.

بنابراین شایسته است که نمایندگان با الهام از این شخصیت سیاسی و اجتماعی، او را الگوی خود قرار دهند و همواره در جهت خواسته های مردم و آرامش جامعه حرکت کنند.

تاریخچه نامگذاری روز مجلس

نامگذاری روزی به نام روز مجلس در دورانی اتفاق افتاد که علی اکبر ناطق نوری رئیس مجلس شورای اسلامی بود. طبق ماده واحده ای که در آن بازه به تصویب رسید، قانون تعیین سالروز شهادت آیت الله مدرس به عنوان روز مجلس اجرا شد.

 در متن این نامه که از جانب جناب ناطق نوری به امضا رسید چنین نوشته بود: از تاریخ تصویب این قانون روز دهم آذر ماه که مصادف با سالروز شهادت مجتهد مجاهد و سیاستمدار متعهد آیت‌الله سید حسن ‌مدرس است، به عنوان روز مجلس نامگذاری می‌گردد.

‌قانون فوق مشتمل بر ماده واحده در جلسه روز چهارشنبه بیست و سوم تیر ماه یک هزار و سیصد و هفتاد و دو مجلس شورای اسلامی تصویب و در ‌تاریخ 1372.4.27 به تأیید شورای نگهبان رسیده است.

انقلاب ایران نیز با درس گرفتن از تجربه گران­بهای موفقیت اندیشه مدرس، به رهبری حضرت امام خمینی؛ ملت و مجلس ایران را بر آن داشت تا با استفاده از همین تجربه‌ ها و همین درس های ارزشمند بتواند در برابر قدرت‌ های اهریمنی و بیگانه بایستد.

تاریخچه مجلس

اولین دوره مجلس شورای اسلامی در 7 خرداد 1359 با پیام رهبر انقلاب امام خمینی با نام جدید شروع به کار کرد. پتاریخچه بنیانگذاری رسمی آن تاریخ 7 خرداد 1359 اعلام شده است. پیش از انقلاب نام مجلس، مجلس شورای ملی بود که به مجلس شورای اسلامی تغییر نام داد. در تاریخ ۳۱ تیر ۱۳۵۹ نمایندگان مجلس این نهاد را «مجلس شورای اسلامی» نامگذاری نمودند. 

شعار مجلس این است “مجلس در رأس همه امور است”. نمایندگان مجلس هر روز در ساختمان مجلس در بهارستان گرد هم می آیند تا در مورد مصوبه ها و چالش های موجود در کشور به تصمیم گیری برسند. شورای نگهبان قانون اساسی، نهادی گمارشی است که مسئول تائید مصوبه های مجلس و تفسیر قانون اساسی است.

طبق اصلی 62 نمایندگان مجلس، توسط مردم و با انتخابات تعیین می شوند و تعیین رئیس مجلس شورای اسلامی نیز توسط نمایندگان منتخب مردم در مجلس صورت می‌گیرد.  دوره نمایندگی در مجلس چهار سال است و پیش از پایان دوره قبل، انتخابات دوره بعدی مجلس باید برگزار شود.

نوع مجلس ایران تک مجلسی است و اکنون رئیس مجلس محمدباقر قالیباف است که به تازگی در سال 1399 این سمت را از آن خود کرده است. نائب رئیس جدید مجلس سید امیر حسین قاضی زاده هاشمی است که پیش تر در دوره هشتم، نهم و دهم مجلس به عنوان نماینده حوزه انتخابیه مشهد فعالیت می کرد و در دوره نهم و دهم به عنوان دبیر عضو هئیت رئیسه مجلس بود.

نائب رئیس دوم نیز علی نیکزاد است و دبیر شورای نگهبان نیز از سال 1371، احمد جنتی است. نظام رای گیری مجلس ایران دو مرحله ای است و آخرین آن نیز اسفند ماه سال گذشته (98) برگزار شد و تاریخ انتخابات بعدی به سال 1404 – 1403 می رسد.

تاریخچه مجلس
تاریخچه مجلس شورای اسلامی

مجلس، رکن اصلی قانونگذاری

مجلس ایران فضایی برای تدوین نظام ارزشی مورد قبول جمهوری اسلامی ایران و تهیه و تصویب قوانین اسلامی برای کلیه نیازهای جامعه در زمینه های مختلف اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، قضایی و … است.

رکن اصلی قانونگذاری در کشور ما مجلس است. خوب است بدانید در فرمان مشروطیت نیز از مجلس جمهوری اسلامی ایران به عنوان مجلس مقدس، شورای ملی و مجلس شورای اسلامی نیز نام برده شده است. به همین دلیل اهمیت بزرگداشت روز مجلس بیشتر نمود پیدا می کند.

همچنین مجلس علاوه بر رسیدگی به امور داخلی، در پی ایجاد بستری مناسب برای ارتباط و هماهنگی با دیگر ملت های دنیاست و در همین راستا اجلاس روسای مجالس کشورهای اسلامی در مجلس پنجم به تصویب رسید و در ابعاد جهانی نیز توجهات زیادی را به خود جلب کرد.

مجلس از دیدگاه امام خمینی(ره)

«مجلس شورای اسلامی، مجلس مشورت است. مجلسی که باید متفکرین مسائلی را که مایحتاج ملت و کشور است در میان بگذارند، با هم مشورت و مباحثه کنند. شما آقایان وکیل مردم هستید و باید آنچه دلخواه ملت هست و آنچه دلخواه اسلام است آنجا مطرح بشود و همه چیزش اسلامی باشد. بر فرض من با شما ـ خدای نخواسته ـ یک حساب خورده ای دارم نباید در مجلس به این حسابها رسیدگی شود، بلکه مجلس مرکز همه قدرت ها و قانون ها است و این مجلس است که همه را هدایت می کند و باید هدایت کند. پس شأن مجلس باید حفظ شود.»

روز مجلس از دیدگاه سخنگوی شورای نگهبان

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان، دوسال پیش یادداشتی به مناسبت سالروز شهادت شهید مدرس و روز مجلس در صفحه شخصی‌اش در فضای مجازی منتشر کرد که خواندن آن خالی از لطف نیست. او مدرس را عالمی دانست که رفتن را ترجیح داد تا نامش در تاریخ ماندگار شود.

 متن کامل یاداشت کدخدایی به شرح زیر است:

باسمه تعالی

به بهانه روز مجلس

10  آذر هر سال به نام روز مجلس نامگذاری شده است، روزی که مرد مجلس در راه آزادی جان داد و حاضر نشد استبداد رضاخانی را مهر تأیید بزند. شهید مدرس رفت تا مجلس مردمی بماند و خواسته‌های مشروع آنان را دنبال کند و باید این مهم قدر شناخته شود. می‌توانست کنج عافیت گزیند و عالمی باشد پر طرفدار، اما او انتخاب کرد رفتن را تا بماند برای همیشه تاریخ.

تبریک به نمایندگانی که چون مدرس فکر می‌کنند و راه او را ادامه می‌دهند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *