روز 13 آذر در تقویم کشور ما روز بیمه نامگذاری شده است. بیمه نقش اهرمی در ایجاد نظم و آرامش اجتماعی دارد. به دلیل همین اهمیت در جامعه، روزی به این نام در تقویم ما نامگذاری شده است. با برات نیوز همراه باشید. 

نقش بیمه در زندگی روزمره

معنای لغوی بیمه به معنای ضمانت، حفظ، خاطرجمعی، و نگهداری در برابر ریسک حوادث و خطرات است. اما اصطلاحا به معنای ضمانت در مقابل جان و مال مردم است.

افراد فارغ از مکان و زمان و شرایط زندگی، همواره در معرض ریسک هایی قرار دارند و برای حفاظت خود و خانواده شان از بیمه استفاده می کنند.

اصطلاح بیمه را به وفور در زندگی خود شنیده ایم و با انواع مختلفی از آن آشنایی داریم. برای مثال کارمندان در محل کار بیمه می شوند و ضمانتی برای درمان با دفترچه پزشکی و دوران بازنشستگی خود دریافت می کنند. مغازه داران مغازه خود را در برابر وقوع حوادث احتمالی چون آتش سوزی بیمه می کنند.

رانندگان بیمه شخص ثالث خود را دوره ای تمدید می کنند و در بخش حمل و نقل درون و برون مرزی نیز بحث بیمه کالاها حین حمل یکی از بحث های مهم است.

اگر خانه شما در معرض حوادثی چون سیل، زلزله، آتش سوزی و … قرار دارد، یا آینده شغلی شما در معرض ریسک است، یا منتظر خبرهای خوب و برنامه ریزی برای به دنیا آمدن کودکتان و هزینه های درمانی مرتبط هستید، بیمه می تواند در همه این مسیرها به شما کمک کند.

پیش از بیمه کردن، هدف خود را مشخص کرده و بیمه ‌هایی که این خطرات را پوشش می‌دهند را بررسی و با هم مقایسه کنید. کارشناسان بیمه می توانند به سادگی شما را راهنمایی کنند و مزایا و معایب هر کدام از طرح های بیمه را به شما توضیح دهند.

فعالان این عرصه در تلاش هستند تا همواره آسایش و آرامش اجتماعی را برای مردم فراهم کنند و دولت نیز گام هایی را برای پیشرفت این حوزه و ورود استارتاپ های جدید و کمک به رشد آنها برداشته است.

تاریخچه بیمه در جهان

اولین افرادی که نیاز به بیمه را حس کردند، دریانوردان و بازرگانان دریایی بودند که همواره در مسیرهای دریایی طولانی، کالاهای حمل شده شان مورد سرقت دزدان دریایی یا طوفان های شدید قرار می گرفت و نابود می شد. به همین دلیل بازرگانان چینی در زمان های قدیم، همه بارها را در یک کشتی نمی گذاشتند و برای جلوگیری از ریسک نابودی سرمایه شان، آنها را در چند کشتی و قایق بارگیری می کردند.

کمی بعدتر شکل بیمه ای که بازرگانان انجام می دادند، پیشرفته تر شد و آنها برای تامین امنیت کالاها از وام استفاده می کردند. در صورتی که کشتی دچار طوفان یا سرقت می شد، این وام که در ازای بروز حوادث غیرمترقبه داده شده بود، به آنها بخشیده می شد و ریسک حوادث را وام دهنده تقبل می کرد.

پس از آن دیگر کشورها مانند یونان و ایتالیا نیز از این روش استفاده کردند. قدیمی ترین قرارداد رسمی بیمه دریایی به این شکل به سال 1347 میلادی برمی گردد که برای یک کشتی ایتالیایی در جنوا ثبت شد.

بیمه در ایران

تاریخچه بیمه در ایران به سال 1289 برمی گردد و تا 1314 تنها شرکت های بیمه ای خارجی در بازار بیمه ایران فعالیت می کردند. فردی ایرانی به نام دکتر الکساندر که فعال این حوزه در شرکت بیمه روسی بود، به علی اکبر داور وزیر مالیه وقت پیشنهاد ایجاد شرکت بیمه داخلی را کرد.

به این ترتیب شرکت سهامی بیمه ایران با سرمایه 2 میلیون تومان در تاریخ 15 آبان 1314 تاسیس شد. داور منزل خود را در روز افتتاحیه، بیمه آتش سوزی کرد و اولین بیمه نامه ایرانی به نام اوست. به همین دلیل پیش از انقلاب تاریخ روز بیمه 15 آبان 1347 در نظر گرفته شد. 

اما پس از تصویب قانون اداره امور شرکت‌های بیمه در تاریخ ۱۳۶۷/۰۹/۱۳ توسط بیمه مرکزی ایران، شورای فرهنگ عمومی کشور این روز به عنوان روز بیمه برگزیده شد. تصویب قانون اداره شرکت‌ های بیمه تحولی در ارتباط با نحوه اداره آنها بود. در پی آن ۱۳ آذر را «روز بیمه» نام گذاری و در تقویم رسمی کشور ثبت کرد،

از سال ۱۳۶۷ تاکنون هرساله در این تاریخ به مناسبت تصویب قانون اداره امور شرکت‌های بیمه در تاریخ ۱۳ آذر، بزرگداشت و همایش هایی از طرف سازمان بیمه با حضور همه شرکت‌های بیمه برگزار می شود.

انواع بیمه

بیمه ها دو نوع اجتماعی و بازرگانی دارند. در ایران، سازمان تامین اجتماعی مهمترین مرجع بیمه‌های اجتماعی است. بیمه های بازرگانی شامل موارد ذیل هستند: بیمه حوادث، بیمه بدنه اتومبیل، بیمه شخص ثالث، بیمه درمان، بیمه سرطان، بیمه کشتی، بیمه هواپیما، بیمه مهندسی، بیمه پول، بیمه مسوولیت، بیمه اعتباری.

بزرگداشت روز بیمه

هرساله در تاریخ 13 آذر بزرگداشتی با حضور همه شرکت های بیمه برگزار می شود و در آن به مشکلات و دغدغه های این حوزه و عملکرد بیمه در سال جاری پرداخته می شود.

همچنین نقش بیمه در توسعه ساختارها و زندگی مردم از ابعاد مختلف تحت بررسی قرار می گیرد و ایده های جدید مطرح می شوند.

برخی شرکتها نیز تسهیلات و تخفیفاتی را برای مردم و شرکتها در این روز در نظر می گیرند تا آنها را با مشاوره های خود هر چه بیشتر به سمت بیمه کردن خود یا کسب و کارشان سوق دهند و برنامه های ویژه ای برای آنها ترتیب دهند.

حواشی روز بیمه در تقویم

جالب است بدانید که در تقویم رسمی کشور در سال 1394 روز بیمه حذف شده بود و حواشی ای در پی داشت. در این تقویم منتشر شده از سوی دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی کشور، اثری از روز بیمه نبود و به هر دلیل، تقویم سال بعد نیز 13 آذر تنها روز معلولان نامگذاری شده بود و از بیمه مرکزی درخواست هایی برای پیگیری این موضوع شد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *