1. خانه
  2. اقتصاد
  3. بورس
  4. 30 شرکت سرمایه‌گذاری وارد بورس می شوند
بورسمنتخب سردبیر

30 شرکت سرمایه‌گذاری وارد بورس می شوند

30 شرکت سرمایه‌ گذاری

30 شرکت سرمایه‌ گذاری استانی متقاضی ورود به بازار بورس هستند و تلاش کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی، پذیرش هم‌زمان این شرکت‌ها در بورس است.

به گزارش برات نیوز ؛‌ بعد از 29 خرداد 99 یعنی پایان زمان انتخاب روش مستقیم و غیر مستقیم مدیریت سهام عدالت باید پرتفوی سهام کسانی که روش غیر مستقیم را انتخاب کرده بودند، به دارایی شرکت سرمایه‌گذاری استانی مربوطه منتقل می‌شد و این شرکت‌ها با برگزاری مجمع، سریعا افزایش سرمایه می‌دادند، اما علی‌رغم پس از  دو سه بار تغییر زمان برای برگزاری مجمع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی، این کار انجام نشده است.

بر خلاف پیگیری‌های صورت گرفته هنوز نمایندگانی از کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی نیز در جلسه شورای عالی بورس شرکت نمی‌کنند. همزمان باید چند فرایند به صورت موازی انجام شود و کانون از مشاوران حرفه‌ای برای پذیرش شرکت‌های سرمایه‌گذاری در بورس استفاده کند تا هر وقت پرتفوی سهام عدالت در روش غیر مستقیم مشخص شد، بلافاصله بدون فوت وقت مراحل پذیرش شرکت‌ها در بورس انجام شود.

اولین شرکت سرمایه‌گذاری استان شهریور وارد بورس می شود. اما کانون در تلاش است تا به نحوی مدیریت شود که سریع‌تر شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در بورس پذیرش شوند.

بیشتر بخوانید: ضرر ۷۰۹ هزار تومانی سهامداران عدالت

ورود شرکـ‌های سرمایه‌گذاری استان را در بورس باید از عرضه اولیه شرکت‌ها متفاوت دانست چون در بخش پذیرش سرمایه‌گذاری بورس بحث ارزش اولیه شرکت‌ها مطرح نیست و شرکت‌های استانی چون پرتفوی سهام آنها از پرتفوی سهام اعضای تشکیل می‌شود، بنابراین کشف قیمت در مورد آنها صدق نمی‌کند و قیمت سهام این شرکت‌ها مشخص است.

هلدینگ موردئ نظر در این حوزه، مرکب از سهام 13 شرکت غیر بورسی است که هم برای مردمی که روش مستقیم انتخاب کرده و هم آنهایی که روش غیر مستقیم را برگزیده‌اند که تعداد آنها در روش مستقیم 19 میلیون نفر و روش غیر مستقیم 30 میلیون نفر است باید این هلدینگ سریع‌تر وارد بورس شود.

کسانی که روش مستقیم سهام عدالت را انتخاب کرده‌اند در واقع از فهرست اعضای شرکت تعاونی عدالت شهرستانی خارج شدند اما اکنون که بخشی از این افراد درخواست فروش 30 درصد سهام عدالت را داده‌اند اما بانک‌ها و کارگزاری‌ها پاسخگوی آنها نیستند این افراد به ناچار در شهرستان‌ها به شرکت‌های تعاونی سهام عدالت مراجعه می‌کنند و مشکلات خود را از تعاونی‌ها پیگیری می‌کنند در حالیکه اطلاعات آنها از اختیار تعاونی سهام عدالت خارج شده است.

طبق قانون قرار بود سهام عدالت به 6 دهک کم‌درآمد جامعه تخصیص پیدا کند و قرار نیست به همه افراد جامعه داده شود بنابراین آنهایی که جزو 6 دهک بوده‌اند اما به هر دلیلی الان سهامدار عدالت نیستند که در سه دسته تقسیم می‌شوند یا برگه سهام عدالت را گرفته‌اند و به خاطر مغایرت اطلاعات بین شرکت‌های تعاونی سهام عدالت و سازمان خصوصی‌سازی اسامی آنها حذف شده یا دسته دوم کسانی که دعوتنامه سهام عدالت گرفته اند، اما مراحل ثبت‌نام آنها نهایی نشده و دسته سوم کسانی از 6 دهک‌ کم‌ درآمد شناسایی نشدند و یا کسانی که به تازگی جزو 6 دهک درآمدی قرار گرفته‌اند، اینها باید مشمول سهام عدالت شوند.

وقتی طرحی وارد مجلس مطرح می‌شود نمایندگان حتما این نکته را در نظر دارند که این طرح از محل اموال و دارایی‌های دولت که قابل شناسایی هست اجرا شود و اقدامات قانونی برای دولت فراهم کنند وگرنه شورای نگهبان از تأیید این مصوبه خودداری می‌کند.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست