5 بانک بزرگ چین در حالی با بدترین افت سود خود در ۱۰ سال اخیر روبرو شدند که تحت تأثیرات منفی اقتصادی پاندمی کرونا، موجی از وام‌های با عملکرد بد به آنها فشار می‌آورد.

به گزارش برات نیوز، به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، 5 بانک بزرگ چین در حالی با بدترین افت سود خود در ۱۰ سال اخیر روبرو شدند که تحت تأثیرات منفی اقتصادی پاندمی کرونا موجی از وام‌های با عملکرد بد به آنها فشار می‌آورد.

این هفته 5 بانک بزرگ چین ، شامل بانک صنعت و تجارت چین، بانک ساخت‌وساز چین، بانک کشاورزی چین، بانک چین و بانک ارتباطات، آخرین گزارشات مالی خود را منتشر کردند.

هر پنج بانک حداقل با افتی ۱۰ درصدی در میزان سود خود در نیم‌سال اول روبرو شده‌اند.

دولت چین امسال برای کاهش فشار اقتصادی ناشی از کرونا بر خانوارها و شرکت‌ها، از بانک‌های چین که جزو بزرگترین مؤسسات مالی جهان هستند، خواسته است تا با کاهش نرخ بهره وام‌های خود و بخشش اقساط معوق شرکت‌ها ۱.۵ تریلیون یوآن (معادل ۲۱۹ میلیارد دلار) خود را قربانی کنند.

تحت تأثیر پاندمی کرونا انتظار می‌رود اقتصاد چین امسال تنها ۱ درصد رشد کند که این کندترین رشد اقتصادی این کشور در ۴۰ سال گذشته خواهد بود.

این در حالی است که بانک مرکزی چین از طریق قراردادهای ۷ روزه بازخرید اوراق قرضه بانک‌های تجاری که نرخ سود آنها ۲.۲ درصد اعلام شده، ۲۰ میلیارد یوآن (معادل ۲.۹ میلیارد دلار) نقدینگی به بانک‌های این کشور تزریق کرده است.

بر اساس این گزارش به نقل از شین‌هوا، بانک مرکزی چین در روز دوشنبه هم با استفاده از قراردادهای بازخرید اوراق قرضه ذخیره بانک‌های تجاری، برای تقویت نقدینگی به بازارهای مالی این کشور پول تزریق کرد.

بانک مرکزی در بیانیه‌ای که در وب‌سایت خود قرار داده، هدف از این اقدام را تقویت سطح نقدینگی در بازارهای مالی این کشور اعلام کرده است.

قرارداد بازخرید اوراق قرضه یکی از ابزارهای مهم بانک مرکزی چین برای تزریق و یا بیرون کشیدن نقدینگی بازار است.

طی این قرارداد، بانک مرکزی اوراق قرضه ذخیره بانک‌های تجاری را از آنها می‌خرد (تزریق نقدینگی به بازار) و با آنها توافق می‌کند که در موعد مقرر همین اوراق را به آنها باز پس بفروشد که به معنای بیرون کشیدن نقدینگی از بازار است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *