مدیرعامل پرداخت الکترونیکی سداد اعلام کرد این شرکت با همکاری یک شرکت دانش‌بنیان پلتفرمی را طراحی کرده که براساس آن خدمات ۵G را بومی‌سازی شده و کاملا داخلی در اختیار شرکت‌های متقاضی این فناوری قرار دهد.

به گزارش برات نیوز، محسن علیپور در جمع اصحاب رسانه بیان کرد: صنعت مخابرات در دنیا در انحصار دولت‌های خاصی است از همین رو اپراتورهای ما با وجود اینکه طی سال‌های گذشته سعی کرده‌اند این فناوری ۵G را از تامین‌کنندگان تجهیزات خریداری کنند اما متاسفانه به دلیل تحریم‌ها این شرکت‌ها که غالبا چینی بودند حاضر به فروش و عرضه محصولات خود به ایران نشدند.

وی ادامه داد: این پلتفرم و کُر در اصل به‌روزرسانی شده کر ۴G اپراتورها است. این فناوری کاملا مطابق با استانداردهای ITU فراهم شده است از همین رو به سادگی قابلیت تطبیق با شبکه فعلی اپراتورها را خواهد داشت و اپراتورها نیازی به تغییر شبکه خود نخواهند داشت.

امنیت شبکه مزیت اصلی ۵G بومی 

علیپور از آمادگی این شرکت برای ارائه این زیرساخت به اپراتورها و شرکت‌های خارجی خبر داد. طبق گفته او از ۵G ایرانی اپراتورهای خارجی نیز می‌توانند بهره برند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا اپراتورها از این محصول استقبال خواهند کرد گفت: «اپراتورها تاکنون موفق به تهیه این فناوری از تامین‌کنندگان خارجی نشده‌اند از همین رو طبیعی است که آنان از این فناوری استقبال خواهند کرد همچنین با توجه به رویکرد دولت سیزدهم و وزارت ارتباطات ما مطمئن هستیم که این وزارتخانه از این محصول حمایت خواهد کرد.»

او تاکید کرد که این فناوری به سادگی قابل پیاده‌سازی در اپراتورها خواهد بود و از زمانی که اپراتورها با آنها قرار داد منعقد کنند می‌توانند ظرف ۲ تا ۳ ماه سرویس فایوجی را به مشترکان خود ارائه دهند.

او یکی از مزیت‌های ۵G بومی را امنیت این شبکه اعلام کرد چرا که طبق گفته او اطلاعات و داده‌ها در داخل شبکه ایران باقی می‌ماند و از ایران خارج نمی‌شود و در اختیار شرکت‌های خارجی قرار نمی‌گیرد.

فرصت سه ماهه برای ارائه خدمات ۵G

وی درباره آغاز زمان ارائه خدمات 5G تصریح کرد: این موضوع کاملا به اپراتورها بستگی دارد اما از لحظه انعقاد قرارداد همکاری با اپراتورها تا لحظه ارائه سرویس، به دو تا سه ماه زمان نیاز داریم.

علیپور با اشاره به رایزنی‌ها با برخی عرضه‌کنندگان اینترنت در کشور خاطرنشان کرد: اگر تیم‌های برندینگ در معرفی این محصول، خوب عمل کنند، شرکت سداد با ارائه خدمات 5G می‌تواند حتی به ارزآوری در کشور کمک کند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *