ایران به سبب اینکه سرزمینی کهن است، جشن‌های بسیاری دارد که از جمله آن می‌توان به جشن آبانگان اشاره کرد.

به گزارش برات‌نیوز، جشن آبانگان طبق گاهشماریِ یزدگردی مصادف با روز دهم آبان است. در ایران باستان، جشن آبانگان در ستایش و نیایش الهه آب‌های روان، ایزدبانو آناهیتا برگزار می‌شد.

آبان جمع کلمه آب است؛ در زبان پهلوی به آن “آپ” ، در زبان سانسکریت “آپه” و در فارسی هخامنشی به آن “آپی” می‌گویند. آب همراه با سه عنصر خاک، هوا و آتش، از عناصر اصلی حیات است و در میان ایرانیان باستان از اهمیت بالایی برخوردار بوده و بسیار مقدس است. از همین رو آلوده کردن آب، گناهی بس نابخشودنی در زمان باستان به شمار می‌رفت.

فلسفه جشن آبانگان

در دوران باستان برای هر یک از این چهار عنصر، فرشته ویژه‌ای تعیین کرده بودند. در جشن آبانگان، ایرانیان به خصوص زنان به کنار دریاها یا رودخانه‌ها رفته و فرشته آب را نیایش می‌کردند. آب در میان زرتشتیان نیز گرامی و مقدس بود. آن‌ها هیچگاه آبی را که رنگ و بو مزه‌اش تغییر می‌کرد برای آشامیدن یا شست‌وشو مورد استفاده قرار نمی‌دادند. در جشن آبانگان نیز افراد پیرو دین زرتشت به آتشکده‌ها رفته و به ستایش آناهیتا ایزدبانوی آب می‌پرداختند. در این روز ایرانیان باستان با پوشیدن لباس سپید نو و ظاهری آراسته در کنار آب‌های جاری به پایکوبی و شادمانی مشغول می‌شدند.

بخش بزرگی از کتاب اوستا به نام «آبان یِشت» (یشت پنجم) به ایزدبانوی آب اختصاص یافته است. در این یشت، آناهیتا زنی‌ست جوان، بلند بالا، زیبا چهره، به جواهر آراسته، با طوقی زرین بر گردن، گوشواری چهارگوش در گوش، تاجی با صد ستاره هشت گوش بر سر، کفش‌هایی درخشان در پا، با بالاپوشی زرین و پرچین. آناهید یا آناهیتا گردونه‌ای دارد با چهار اسب سفید، که این اسب‌ها ابر، باران، برف و تگرگ هستند. او در بلندترین طبقه آسمان جای دارد و بر کرانه هر دریاچه‌ای، خانه‌ای آراسته، با صد پنجره درخشان و هزار ستون خوش تراش دارد. او از فراز ابرهای آسمان، به فرمان اهورامزدا، باران و برف و تگرگ را فرو می‌باراند.

در حقیقت جشن آبانگان به منظور تشکر از این ایزدبانو برگزار می‌شد؛ چرا که بر اساس داستان‌های اساطیر ایرانی، در این روز زَو پادشاه ایران بر افراسیاب پیروز شد و او را از این سرزمین بیرون راند. همچنین در همان زمان در این روز، پس از 5 یا 7 سال خشکسالی، بالاخره باران باریده است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *