ایران به تازگی قصد دارد همکاری‌های کشاورزی خود با دیگر کشورها از جمله بلاروس و قرقیزستان افزایش دهد.

به گزارش برات‌نیوز، ایران و بلاروس در زمینه توسعه همکاری‌های کشاورزی خود رایزنی‌ کردند. این دو کشور قصد دارند تا زمینه کشت محصولات مشترک کشاورزی، باغی و آبزی‌پروری را فراهم سازند. کشور بلاروس در رتبه بندی بین‌المللی ایمنی مواد غذایی جهانی، در میان 113 کشور عضو این رتبه بندی، در رده 23 قرار دارد. این کشور همچنین چهارمین تولید کننده بزرگ پنیر و سومین تولید کننده کره در جهان است.

در همین زمینه، مسئولان ایران و بلاروس در شهر مینسک پایتخت این کشور، تفاهم نامه مشترکی در این زمینه امضا کردند. همچنین دو کشور بر تقویت زیرساخت‌ها و رفع موانع، به منظور افزایش چشمگیر مبادلات کشاورزی تاکید کردند.

در همین زمینه، اخیراً عباس عسکرزاده، معاون توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی در دومین کارگروه همکاری‌های کشاورزی ایران و بلاروس شرکت کرد. در حاشیه این کارگروه، وزیر کشاورزی و مواد غذایی بلاروس به روابط دوستانه دو کشور اشاره کرد و گفت: ظرفیت‌های بلاروس می‌تواند به ایران در زمینه کشاورزی و دامپروری کمک کند.

کروپکو در ادامه سخنانش افزود: دولت بلاروس آماده تأمین بخشی از نیازمندی‌های محصولات کشاورزی بازار ایران و همچنین اجرای طرح‌های مشترک در این حوزه است.

به گفته عسکرزاده در بازدید از نمایشگاه صنایع غذایی بلاروس و تعدادی از کارخانه‌های تولید لبنیات، ماشین آلات کشاورزی و مزارع پرورش دام، مشخص شد که ظرفیت‌های کم‌نظیری برای توسعه همکاری‌ها و اجرای طرح‌های مشترک وجود دارد. بلاروس می‌تواند بخشی از غلات، دانه‌های روغنی، گوشت مرغ، تخم مرغ و کره مورد نیاز ایران را تأمین کند و در مقابل ایران نیز قادر است نیاز‌های بلاروس در زمینه انواع ماهی و آبزیان دریایی، میوه، سبزیجات و خشکبار را تأمین کند.

توسعه کشاورزی با کشت فراسرزمینی

بعد از بلاروس، دومین کشوری که از نظر کارشناسان برای همکاری‌های کشاورزی بسیار مناسب خواهد بود، قرقیزستان است. البته این کشور مزایای دیگری نیز برای ایران دارد؛ برای مثال به گفته وزیر راه و شهرسازی، قرقیزستان می‌تواند کریدور ترانزیتی ایران به حوزه شانگهای باشد.

رستم قاسمی در دیدار با دنیر امان گلدی‌یف، معاون اول نخست وزیر و وزیر امور اقتصاد و دارایی جمهوری قرقیزستان در رابطه با اهمیت همکاری میان ایران و قرقیزستان گفت: جدا از مبحث ترانزیت، دو کشور می‌توانند در مواردی چون تجارت، سرمایه‌گذاری طرفین در دو کشور، کشاورزی و صادرات تجربه و دانش فنی و مهندسی ایران به قرقیزستان همکاری کنند.

به گفته قاسمی،  قرقیزستان ظرفیت‌های بالقوه بسیاری دارد که می‌تواند به ظرفیت‌های بالفعل تبدیل شود. ایران نیز در صنایع مختلفی از جمله صنایع غذایی، لوازم خانگی و … از توانمدی‌های خوبی برخوردار است که قرقیزستان می‌تواند از این ظرفیت استفاده کند.

با توجه به این ظرفیت‌ها، موضوع مهمی که این روزها زیاد از زبان کارشناسان شنیده می‌شود، موضوع توسعه کشاورزی توسط کشت فراسرزمینی‌ست. به گفته فعالان حوزه کشاورزی، با کشت فراسرزمینی امنیت غذایی فراهم خواهد شد.

با وجود اینکه کشور ما یک کشور چهار فصل محسوب می‌شود، از لحاظ جغرافیایی در کمربند خشک جهانی قرار گرفته است. از سوی دیگر بحران آب و خشکسالی سبب شده تا بخش کشاورزی ایران با بحران مواجه شود. لذا کارشناسان برای تأمین مواد غذایی و حل درصد بالایی از این بحران، کشت فراسرزمینی را پیشنهاد می‌دهند.

تأمین نهاده‌های دامی از کشت فراسرزمینی

به گفته یک کارشناس کشاورزی، کشور ما سالیانه به 21 میلیون تن نهاده دامی نیاز دارد که 16 میلیون تن آن از طریق واردات تأمین می‌شود. وی پیشنهاد کرد تمام نیاز کشور در این زمینه از طریق واردات تأمین شود چرا که از لحاظ اقتصادی بسیار به صرفه‌تر خواهد بود.

سلیمی در همین رابطه افزود: یکی از مزایای کشت فراسرزمینی، فراهم آمدن بازار مناسب برای صدور برخی ماشین‌آلات و ادوات و ارتقای فناوری تجهیزات کشاورزی در کشور است. در یک دوره در دهه ۸۰، دولت کشت فراسرزمینی را در دستور کار قرار داده بود در آن زمان هم نهاده‌های کشاورزی با قیمت مناسب وارد کشور می‌شد هم برای انجام زراعت از پتروشیمی کشور اوره و از کارخانه‌های ماشین‌سازی کشاورزی، ماشین‌آلات لازم مثل تراکتور به آن کشورها صادر می‌کردیم.

وی ادامه داد: ما در کشور با بی‌توجهی به مدیریت منابع آبی و غفلت از آبخیزداری که می‌تواند راهکاری نجات‌بخش برای بحران آب باشد، کشاورزی را با چالش زیادی همراه کرده‌ایم و به نظر می‌رسد تا زمانی که رفتار متولیان بخش کشاورزی اصلاح نشود کشت فراسرزمینی به‌عنوان یک راهکار پشتیبان برای تأمین امنیت غذایی کشور مؤثر است.

به گفته سلیمی، کشت فراسرزمینی ما می‌تواند بیشتر حول محور محصولاتی همچون ذرت و دانه‌های روغنی بگردد که در داخل تقاضای بالایی برای آن وجود دارد ولی حتماً نباید این محصولات کشاورزی وارد ایران شود و می‌تواند از همان‌جا صادر شود.

او در ادامه افزود: هلند یکی از کشورهایی است که تولیدات آن در خارج از محدوده جغرافیایی‌اش کشت می‌شود. هلند با تعریف استانداردهای لازم و آموزش نیروی تخصصی برای کاشت گل و صادرات یک سری نهاده‌های کشت در کشورهای هدف، اقدام به تولید گل با استاندارد هلند در این کشورها کرده و از همان‌جا نیز صادرات را کلید می‌زند.

خلاصی از تحریم‌ها با کشت فراسرزمینی

سلیمی در ادامه سخنانش به این نکته اشاره کرد که در شرایط تحریم کشور، کشت فراسرزمینی از آن دست راه‌کارهایی‌ست که می‌تواند فشار تحریم‌ها را در بخش کشاورزی کم کرده و به اصطلاح آن‌ها را دور بزند. به گفته او این موضوعی بود که دولت گذشته چندان به آن نپرداخت و فرصت‌ها از دست رفت.

سلیمی در این زمینه اضافه کرد: هرچند ماهیت کار کشت فراسرزمینی خصوصی است ولی دولت‌ها نیز می‌توانند در پروژه‌های بزرگ و با سرمایه‌گذاری بالا به حمایت و پشتیبانی از فعالان بخش خصوصی پرداخته و در این حوزه با آن‌ها مشارکت کنند. دولت می‌تواند ضمن تأمین نیاز داخل با استانداردهای بالا از طریق کشت فراسرزمینی، بازارهای مناسبی برای مازاد صادرات ایجاد کند و ارز حاصل از صادرات را نیز بدون رهیابی وارد کشور کند.

با توجه به سخنان کارشناسان و با توجه به اینکه ما در برخی موارد از محصولات کشاورزی به عنوان محصولاتی به منظور تهاتر استفاده کردیم، به نظر می‌رسد ظرفیت کشور برای استفاده از امکانات کشت فراسرزمینی بالاست. لذا با توجه به خشکسالی و ضرری که کشاورزان به دلیل از بین رفتن محصولاتشان متحمل شدند، این بخش از تجارت کمی نیاز به توجه بیشتر دارد تا بتواند با حداکثر ظرفیتش در خدمت کشور باشد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *