این روزها جهان در سور پایان قدرت آمریکا می‌دمد.

به گزارش برات‌نیوز، ایران و چین به عنوان دو کشور مخالف با سیاست‌های ایالات متحده، به دنبال پایان حکمرانی این کشور بر فضای مجازی هستند. سال‌هاست که قدرت آمریکا در زمینه‌های مختلف، این کشور را به جایی رسانده است تا مدعی شایستگی سلطه بر جهان شود. این بحث محدود به سال‌های اخیر نیست؛ درست از زمانی که آمریکا توانست از زیر سلطه بریتانیا در سال 1777 میلادی خارج شود، شروع به قدرت‌نمایی در زمینه‌های مختلف کرد.

این کشور برای اینکه به جایگاه کنونی خود برسد، جنگ‌های داخلی و خارجی بسیاری را متحمل شد تا جایی که ساختار ایالات متحده کنونی در بازه زمانی 1865 الی 1877 میلادی شکل گرفت. به نقل از ویکی پدیا، در این دوره، جمهوری‌خواهان، افراطی خواهان اضمحلال کامل ایالت‌های شورشی بودند؛ اما اندرو جانسون رییس‌ جمهور ایالات متحده آمریکا با این تندروی‌ها مخالفت کرد و به تدریج زمینه بازگشت ایالات‌های تجزیه طلب را فراهم کرد.

در تمام طول تاریخ ایران نیز آمریکا سعی بر قدرت‌نمایی داشته و در برهه‌های زمانی مختلف زهر خود را بر پیکره‌ی کشور ما ریخته است. از جمله آن‌ها می‌توان به تحریم‌های چند سال اخیر اشاره کرد. البته این تحریم‌ها چندان به نفع خودشان نبود و امروز شاهد این هستیم که با خروج نفت ایران از بازارهای جهانی، بحران نفت و سوخت در دوران پساکرونایی گریبان این کشور جهان‌خوار را سخت می‌فشارد.

با کمی بررسی شرایط اقتصاد جهانی، می‌بینیم که گویی قدرت آمریکا به روزهای پایانی خود نزدیک می‌‍شود. حالا دیگر این فقط ایران نیست که از ظلم ایالات متحده به ستوه آمده است؛ بلکه کشورهای اروپایی و آسیایی به خصوص چین نیز در صدد برکناری آمریکا از قدرت جهانی برآمده‌اند. این مهم را می‌توان از فیلم‌ها و سریال‌هایی که اخیراً در جهان تولید شده‌اند، دریافت.

قدرت آمریکا رو به افول است

امروز تصمیم داریم تا پرداختن به موضوع افول قدرت آمریکا را با بررسی یک فیلم و یک سریال که اخیراً منتشر شده‌اند، آغاز کنیم. فیلم اسپانیایی پلتفرم در سال 2020 از سوی شبکه نتفلیکس منتشر شد. این فیلم راجع به زندانی 100 طبقه با ساختاری عمودی‌ست که تعداد زیادی متهم به صورت تصادفی دو به دو در طبقات آن حبس هستند. در جریان فیلم می‌بینیم که پخش غذا بین زندانیان توسط یک سکوی متحرک و از میان حفره‌ای توخالی وسط سلول‌های زندان صورت می‌گیرد.

 اتفاق تأمل‌برانگیزی که در این زندان اتفاق می‌افتد این است که طبقات اول بیش از اندازه‌ای که نیاز دارند غذا مصرف می‌کنند و اسراف و حیف و میل می‌کنند طوری که به تدریج که این سکوی غذا به طبقات پایین‌تر می‌رسد چیز خاصی به سایر زندانیان زیردست نمی‌رسد و از طبقات میانی به پایین زندانیان دست به گریبان گرسنگی و مرگ هستند.

زمانی که این فیلم منتشر شد، همه وضعیت موجود در فیلم را به شرایط حال حاضر دنیا تشبیه کردند. مخاطبان این فیلم به اتفاق معتقد بودند که این فیلم تمثیلی برای نشان دادن سلطه تخریب‌گر ابرقدرت‌ها بر جهان بود. از این فیلم می‌توان اینطور برداشت کرد قدرت آمریکا مانند افرادی‌ست که در طبقه اول این زندان بودند و به راحتی از تمام نعمات موجود در دنیا استفاده می‌کند و آنچنان خود را محق می‌داند که اجازه بهره‌مندی از این نعمات را به دیگر کشورها نمی‌دهد.

سریال بازی مرکب نیز که به تازگی فضای مجازی را زیر و رو کرده، کمابیش همین مفهوم را به ذهن متبادر می‌کند. در این سریال که ساخت کشور کره جنوبی‌ست، می‌بینیم که ابرقدرت‌هایی از اروپا و آمریکا، افرادی ضعیف و فقیر از کشوری آسیایی را به یک بازی خطرناک دعوت کرده و در ازای جانشان جایزه‌ای چند میلیون دلاری به آن‌ها پیشنهاد می‌دهند.

فضای مجازی در اختیار ایالات متحده

این روزها همه جنبه‌های زندگی جهانیان حتی فضا مجازی زیر سلطه آمریکاست. قدرت آمریکا به حدی زیاد است که بهترین اپلیکیشن‌های پیام‌رسان از دل این کشور بیرون آمده و همه دنیا از آن‌ها استفاده می‌کنند. برای مثال اپلیکیشن اینستاگرام یکی از شبکه‌های اجتماعی با فراگیری جهانی‌ست که توسط شرکت آمریکا فیسبوک اداره می‌شود.

در همین زمینه، سرپرست پژوهشگاه فضای مجازی، عبدالحسین کلانتری می‌گوید: ایران به همراه چین و اتحادیه اروپا در حال برداشتن گام‌هایی برای شکست حکمرانی آمریکا در فضای مجازی است. وی در حاشیه همایش بین‌المللی افول قدرت آمریکا با رویکرد جهان پسا آمریکا و در پنل فضای سایبر و جهان پس از آمریکا گفت: تحلیل فیلم‌های جهان آمریکا از ترک برداشتن تمدن آن‌ها حکایت دارد به طوری که فیلم «پلتفرم» جامعه وحشی غرب و «بازی مرکب» وحشی گری جهان سرمایه داری که ارمغان جامعه آمریکا است را نشان می‌دهد. بنابراین اگر به مثابه یک تمدن به آن توجه شود شاهد ترک برداشتن این ساختار هستیم.

به گفته کلانتری، وجه محتوای رسانه و مدیریت حکمرانی رسانه‌های اجتماعی از درجه اهمیت بالایی برخوردار است. بحث مهم‌تر، وجه پلتفرمی رسانه‌ها است که فراتر از مرزهای ملی عمل کرده و در عمل مرزهای کشورها را در نوردیده، حاکمیت‌های ملی را تضعیف کرد و ملت را گرو گرفته و بر این اساس کنش می‌کند.

وی در ادامه سخنانش گفت: هم اکنون نوع استعمار دگرگون شده و ما اکنون مورد استثمار مجازی آمریکا قرار می‌گیریم و هرچند جبهه و آرایش نیروها تغییر کرده اما ماهیت تغییری نداشته و شاید به لحاظ امکاناتی که فضای مجازی قرار داده، تشدید هم شده باشد. تحلیل پلتفرمی حکمرانی رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی و نقشی که در تثبیت و بقای فرایندهای استعماری و استثماری از آمریکا دارد با حکمرانی به تعویق خواهد افتاد. بنابراین گام‌هایی برای شکست این حلقه انجام شده که چین و اتحادیه اروپا اقداماتی انجام داده و ایران نیز در حال برداشتن گام‌هایی است.

آینده فضای مجازی چه خواهد شد؟

سرپرست پژوهشگاه مجازی ایران در ادامه سخنانش در راطه با قدرت آمریکا از مدل چند ذی‌نفعی صحبت کرد. به گفته او این مدل به نوعی مدل آمریکایی‌ست. در این ‌مدل، حاکمیت با شرکت‌های خصوصی که کلیت منافع نظام سلطه را تأمین می‌کنند هم دست می‌شوند و صدای بخش مدنی، نهادها و متخصصان شنیده نمی‌شود و لذا مدل چند ذی‌نفعی هم به درستی اجرا نمی‌شود و کذب است. لذا سلطه در این مدل نیز حفظ شده است.

در این نشست سوالی مبنی‌بر اینکه آینده فضای مجازی چه خواهد شد، مطرح شد. کلانتری در پاسخ به این سوال گفت: این گونه نیست که تاریخ برای کل مسیر آینده، بسته‌ای تدارک ببیند و همه امور در آن مشخص و زمانبندی شده باشد. تاریخ در پرتو امیدها، آرمان‌ها و آرزوها ساخته شده و می‌شود؛ بررسی تمدن غرب نشان می‌دهد که این تمدن بر اساس امید و آرزو شکل گرفت و هرچند تصویر کلان و کلی از آینده وجود دارد و باید فضایی به دور از استعمار و تک قطبی بودن که همه ذی‌نفعان در آن حق مشارکت داشته باشند، وجود داشته باشد، اما این فضا اکنون وجود ندارد. هرچند که کلیتی از آن وجود دارد. اما اینکه دقیق و جزئی مشخص باشد که چه اتفاقی خواهد افتاد، در دسترس نیست. می‌توان کلیات آینده را تصویر کرد اما اینکه دقیق باشد کار آسانی نیست و باید اجازه داد تاریخ خود را در مسیر آرمان‌ها و اهداف والای انسانی بسازد و محقق کند.

در هر صورت آن چه که از آینده جهان پیش‌بینی می‌شود این است که دنیا با مشاهده حق‌خوری‌های آمریکا به این نتیجه رسیده است که باید قدرت را از این کشور پس گرفت. با توجه به جنبش‌هایی که اخیراً در سراسر دنیا و به صورت اقدامات مختلف به راه افتاده است، می‌توان انتظار داشت که قدرت آمریکا به مسیر افول قدم بگذارد.

اروپا در صدد کنترل قدرت آمریکا

این تنها ایران و کشورهای آسیایی نیستند که از قدرت آمریکا و سلطه آن بر فضای مجازی ناراضی‌اند. چندی پیش نیز از سوی کشورهای اروپایی اقداماتی برای خروج فضای مجازی از زیر سلطه آمریکا انجام شد. کشورهای اروپایی با وضع قوانین جدید بر شرکت‌های فناوری آمریکایی نظیر اعمال جریمه و سخت‌گیری‌های بیشتر در این مسیر قدم گذاشتند.

طبق اطلاعات منتشرشده، در سال‌های اخیر کشورهای اروپایی در تلاش بودند تا در حوزه‌های مختلف نظیر حفاظت از اطلاعات بخش دولتی، روابط پلتفرم‌ها و کسب‌وکارها، حریم خصوصی الکترونیکی، امنیت سایبری، کپی رایت، قرارداد برای تأمین محتوای دیجیتال و قرارداد برای فروش آنلاین کالاها و محصولات قوانین جدیدی تصویب کنند.

از جمله این اقدامات می‌توان به تغییر قوانین مربوط به کاربردهای هوش مصنوعی اشاره کرد.  طبق آخرین مصوبه اتحادیه اروپا، استفاده از هوش مصنوعی در جهت تحریف رفتار مردم، سوءاستفاده از شکاف‌ها یا استفاده از اطلاعات تبعیض‌آمیز جریمه‌ای تا سقف ۳۰ میلیون یورو یا ۶ درصد گردش مالی شرکت را شامل خواهد شد.

این تنها بخشی از قوانین جدید اتحادیه اروپا برای کنترل قدرت آمریکا بود. از دیگر موارد این مخالفت‌ها می‌توان به اقدامات روسیه برای طراحی اپ‌های داخلی و مخالفت‌های آلمان با آپدیت‌های جدید واتساپ اشاره کرد.

با این حساب به نظر می‌رسد اروپا نیز بیش از پیش به سخت‌گیری بر شرکت‌های فناوری آمریکایی رو آورده تا از این طریق از قدرت آمریکا را در این زمینه کاهش دهد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *