1. خانه
  2. اقتصاد
  3. اخبار اقتصادی
  4. روز جهانی مبارزه با فساد اداری؛ 18 آذر
اخبار اقتصادیرویدادمنتخب سردبیر

روز جهانی مبارزه با فساد اداری؛ 18 آذر

در تقویم جهانی روز نهم دسامبر برابر با 18 آذر را به عنوان روز جهانی مبارزه با فساد اداری ثبت شده است.

به گزارش برات‌نیوز، فساد اداری به عنوان یکی از معضلات مهم جوامع امروزی در سراسر نقاط جهان شناخته می‌شود. از همین رو در جهان همواره دغدغه مبارزه با فساد اداری حس می‌شود. پیش از آنکه بخواهیم در رابطه با تاریخچه تعیین روز جهانی مبارزه با فساد اداری سخن بگوییم، بهتر است به توضیح مفهوم فساد بپردازیم.

کلمه فساد در لغت‌نامه به معنی تباهی و نابودی است. فساد یعنی استفاده غیرمجاز از قدرت عمومی برای منافع خصوصی. از نظر فلسفی، الهی یا اخلاقی، فساد یعنی انحراف معنوی یا اخلاقی از یک ایده‌آل.

فساد اداری شامل مواردی پول‌شویی، رشوه خواری و اختلاس و … می‌شود. فساد دولتی یا سیاسی معمولا از سوی یک مسئول یا کارمند دولتی و به هنگام استفاده از ظرفیت‌های رسمی برای مقاصد شخصی رخ می‌دهد. وجود فساد در یک سیستم اداری، سبب افزایش نابرابری‌ها می‌شود. افزایش نابرابری در میان اعضای یک سیستم اداری، ناامیدی و سرخوردگی را افزایش می‌دهد.

اما چرا در یک سیستم اداری فساد ایجاد می‌شود؟ زمینه‌های ایجاد فساد زمانی فراهم می‌شود که در یک سیستم اداری عدم توسعه یافتگی و فقدان قانونمندی را شاهد باشیم. حتی رد پای مدیریت ناقص و غیر مسئولانه در پرونده تمام فسادها به چشم می‌خورد.

فساد در یک سیستم اداری ابعاد مختلفی دارد. از جمله این ابعاد می‌توان به فساد خرد یعنی فسادهایی برای منافع کوچک اشخاص اندک و فساد کلان یعنی فسادهایی در ابعاد دولتی و کشوری اشاره کرد.

یک نوع دیگر از فساد نیز با نام فساد نظام مند یا سیستماتیک شناخته می‌شود که در زندگی روزمره مردم رایج و گسترده و نشانه جرم است. این نوع از فساد عموما به علت ضعف در یک سازمان یا فرایند رخ می‌دهد.

روز جهانی مبارزه با فساد اداری

از سال 2003، درست از زمانی دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد گرامی داشت روز مبارزه با فساد اداری را تصویب کرد، به‌ طور سالانه در ۹ دسامبر مصاف با 18 آذر این رویداد به تقویم جهانی اضافه شد.

سازمان ملل متحد در کنوانسیونی راجع به این روز می‌گوید:

نسبت به مشکلات وخیم و تهدیداتی که به دلیل فساد بر روی ثبات و امنیت جوامع اعمال می‌شود، تحلیل رفتن عرف‌ها و ارزش‌های دموکراسی، ارزش‌های اخلاقی و عدالت و توسعه پایدار و حاکمیت قانون، نگرانیم.

برای جلوگیری و مبارزه مؤثر و کارامد با فساد باید اقداماتی ترویج و تقویت شود. باید همکاری بین‌المللی و کمک‌های فنی در پیشگیری و مبارزه با فساد را ترویج، تسهیل و حمایت شود. مدیریت مناسب امور عمومی و مالکیت عمومی را باید با یکپارچگی و پاسخگویی به موقع ارتقاء داد.

همچنین در راستای روز جهانی مبارزه با فساد اداری، کمپین «نه، شما بحساب می‌آیید» راه اندازی شده است. این کمپین یک کارزار سیاسی بین‌المللی مشترک است که توسط برنامه عمران ملل متحد و دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در مورد فساد اداری و نحوه مبارزه با آن آگاهی بخشی می‌کند.

فساد در ایران

متاسفانه ما نیز در کشور خود شاهد انواع مختلفی از فساد اداری هستیم؛ هرچند که بسیاری از عاملین اختلاس‌های نجومی دستگیر شدند اما همچنان افرادی فراری از ایران به این جرم متهم بوده و تحت تعقیبند و از سوی دیگر در بسیاری از سیستم‌های اداری کوچک شاهد فساد خرد هستیم.

همین فسادهای خرد است که دست به دست هم داده و نظام اقتصادی یک کشور را به نابودی می‌کشاند. به طور کلی وجود فساد اداری با مفهوم پویایی اقتصادی در تضاد است. چطور می‌توان انتظار داشت سیستم اداری‌ای که دچارعدم مدیریت صحیح شده و سوء استفاده‌های شخصی از قوانین اداری در آن رواج دارد، چرخ دنده سالمی برای به تحرک درآوردن چرخ اقتصاد باشد؟

هر سیستم اداری که با فساد دست و پنجه نرم می‌کند، خود یک عامل بازدارنده برای پیش‌برد اهداف اقتصادی یک جامعه به شمار می‌آید. شاید خیلی از مدیران بی کفایت با خود تصور کنند که فساد خرد آن‌ها ضرری را متوجه کشور نمی‌کند، اما این تصور از بنیان اشتباه است و مفهوم ضرب‌المثل یک «بُز گَر، گله را گَر کند» به ذهن متبادر می‌کند.

ما نیز به نوبه خود روز جهانی مبارزه با فساد اداری را گرامی داشته و امیدوارم نظام اداری ایران هر چه زودتر از هرگونه فساد اداری پاک شود.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست