1. خانه
  2. فناوری
  3. انتقاد نمایندگان مجلس به تصویب طرح صیانت از سوی دولت
فناوریمنتخب سردبیر

انتقاد نمایندگان مجلس به تصویب طرح صیانت از سوی دولت

تصویب طرح صیانت

در حالی که چند روز پیش بخش مهمی از طرح صیانت در شورای عالی فضای مجازی به تصویب رسیده، نمایندگان مجلس نسبت به تصویب طرح صیانت انتقاد دارند.

به گزارش برات نیوز، این درحالی است که نمایندگان مجلس معتقدند که مسوولیت تصویب طرح صیانت برعهده مجلس بوده و دولت نباید به این موضوع ورود می کرده است.

بر اساس این گزارش، به دنبال مطرح شدن موضوع طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی در چند ماه پایانی سال 1400 مطرح شد و پس از چند ماه، کلیات آن در کمیسیون مشترک طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی مجلس تصویب شد.

تکته قابل تامل این است که پس از مطرح شدن طرح صیانت، انتقادات بسیاری به آن وارد شد و برخی از کارشناسان و فعالان این طرح براین باور بودند که این طرح باعث محدودیت در کسب و کار در فضای مجازی و نقض حقوق شهروندی و حریم خصوصی می شود.

تصویب انتقال تنظیم گری و حکمرانی سایبری به شورای عالی فضای مجازی

درهمین حال، موافقان طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی معتقد بودند که این طرح با اعمال تغییراتی به دنبال حفظ و حمایت از حقوق کاربران در اینترنت مطرح شده و به نفع آنان است .

براساس این گزارش، پس از چندین ماه بررسی طرح صیانت، شورای عالی فضای مجازی چند روز پیش بدون نظارت مجلس و تصمیم مجلسی ها اقدام به تصویب بخش مهمی از طرح صیانت کرد.

این درحالی است که مجلس به دلیل مخالفت‏‌های گسترده مردمی و اعتراض به این طرح، تصویب آن را به تاخیر و تعلیق انداخته بود، اما در نهایت بخش مهم و اثرگذار طرح مذکور انتقال تنظیم‌‏گری و حکمرانی سایبری به کمیسیون منتخب شورای عالی فضای مجازی در شورای عالی فضای مجازی به تصویب رسید و ابلاغ شد.

البته که بسیاری از نمایندگان مجلس نسبت به این موضوع انتقاد داشته و اعلام کردند که این مصوبه باید در مجلس نهایی می شد و نه در دولت.

اصلاح کمیسیون تولید و محتوا در دستور کار شورای عالی فضای مجازی

درهمین راستا، ابوالحسن فیروزآبادی،‌دبیر شورایعالی فضای مجازی، ضمن تکذیب تصویب طرح صیانت در این شورا اعلام کرده است: این شورا به تازگی موادی از اختیارات کمیسیون عالی تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی را اصلاح کرد و براساس آن کمیسیون تنظیم مقررات اختیاراتش در چارچوب شورای فضای مجازی تعیین می‌شود و این موضوع ارتباطی با طرح موسوم به صیانت ندارد.

وی ادامه داد: بحث اصلاح کمیسیون تولید و محتوا هم در دستور کار است، چون در این حوزه هم کسب و کار‌های بسیار زیادی در کشور شکل گرفته و بازی‌ها متنوع شده است. از طرفی شاهد نمایش خانگی با تنوع زیاد هستیم که در این حوزه هم باید بازنگری داشته باشیم؛ متنی در این باره آماده شده و در دستور کار قرار گرفته است.

افزایش تعداد کاربران فضای مجازی و لزوم حمایت از حقوق آنان

رئیس مرکز ملی فضای مجازی درباره اصلاحات این مرکز گفته است: این مرکز سه کمیسیون محتوا، امنیت و کمیسیون عالی تنظیم مقررات دارد، که تعیین اعضای کمیسیون عالی تنظیم مقررات و ماموریت‌های آن در سال ۹۱ نوشته شده بود و سایر کمیسیون‌های مرکز ملی فضای مجازی هم نیاز به بازنگری دارند.

دبیر شورایعالی فضای مجازی با اشاره به افزایش تعداد کاربران فضای مجازی بیان کرده است: با توجه به تنوع زیاد موضوعات در این فضا، مثل هوش مصنوعی، بلاکچین، پلت فرم‌ها و خدماتی در حوزه‌های مختلف پولی، مالی، بورس و حمل و نقل، آگهی و بازی ها، باید در آن‌ها حقوق شهروندی و حقوق کاربران را حفاظت کنیم.

فیروز آبادی گفته است: کمیسیون تنظیم مقررات در بازنگری صورت گرفته قدرت فرا قانونی ندارد، زیر نظر شورایعالی فضای مجازی حرکت خواهد کرد و فقط می‌تواند دستورالعمل‌هایی را ابلاغ کند که در چارچوب مصوبات شورا باشد.

به گفته دبیر شورایعالی فضای مجازی، از جمله تغییراتی که در این بازنگری انجام شده، بحث تعداد اعضای کمیسیون است که از ۱۷ نفر به ۱۱ نفر رسیده و شرح وظیفه این کمیسیون در آیین نامه قبلی شش بند داشت، که در آیین نامه جدید بیست یک بند تعیین شده است.

طرح صیانت

انتقاد مجلسی‌ها نسبت به تصویب طرح صیانت در شورای عالی فضای مجازی

یک نماینده مجلس شورای اسلامی نیز درخصوص این اقدام شورای عالی فضای مجازی گفته است: معتقدم علی‌القاعده تصمیم گیری درباره طرح صیانت باید در مجلس می‌شد و نباید آن را دور می‌زدند. البته اعضای شورای عالی فضای مجازی استدلال‌هایی دارند که ما اختیاراتی داریم و می‌توانیم سیاست‌گذاری‌هایی را انجام دهیم.

غلامرضا نوری قزلجه درباره این که بخش‌هایی از طرح صیانت توسط شورای عالی فضای مجازی به تصویب رسیده است و آیا به معنی پایان جدال‌ها بر سر این طرح است، گفت: به ظاهر اتفاقی برای طرح صیانت رخ نداده است؛ ولی فی‌الواقع آنچه که در شورای عالی فضای مجازی به تصویب رسیده همان ساختار و چارچوب طرح صیانت است که با اندکی تغییراتی در کمیسیون تصویب شده و بستر هم از نظر مقررات برای اجرای اهدافی که در طرح صیانت بود، فراهم شده است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: اگر از این منظر نگاه کنیم می‌شود گفت بله طرح صیانت به تصویب رسیده؛ زیرا اعضای کمیسیونی که شورای عالی فضای مجازی به آن‌ها اختیار داده است اگر بخواهند نظر و برنامه‌ای را که دارند پیاده کنند، می‌توانند همه اهداف مدنظرشان در طرح صیانت را عملیاتی، اجرایی و ابلاغ کنند و دیگر نیازی به تصویب طرح صیانتِ صیانت‌گران نخواهد داشت که امیدوارم آن ساختار و چارچوبی که شورای عالی فضای مجازی در غیاب مجلس ایجاد کرد، نباشد.

تشکیل کمیسیون عالی تنظیم گری در مجلس

وی ادامه داده است: معتقدم علی‌القاعده تصمیم‌گیری درباره طرح صیانت باید در مجلس می‌شد و نباید آن را دور می‌زدند. البته اعضای شورای عالی فضای مجازی استدلال‌هایی دارند که ما اختیاراتی داریم و می‌توانیم سیاست‌گذاری‌هایی را انجام دهیم. با این حال عملیات انجام و «کمیسیون عالی‌ تنظیم‌گری» تشکیل شده است که البته امیدوار هستیم در این کمیسیون مباحثی که مطرح می‌شود در جهت صیانت از حقوق کاربران و حقوق اساسی مردم در بحث‌های گردش آزاد اطلاعات، آزادی بیان و دسترسی به  اینترنت پر سرعت و ارزان قیمت باشد نه  آن چیزی که در طرح صیانت دنبال می‌شود.

نوری قزلجه یادآور شده است: آن ارجاع طرح صیانتی که توسط رئیس مجلس صورت گرفت نشان می‌دهد همچنان اراده‌ای متصور نیستند که مجلس بیاید از کیان خودش در حق قانون‌گذاری‌اش دفاع و صیانت کند. بلکه دارد این را از دست می‌دهد. به نظر من همچنین اراده محکم جمعی در این مجلس نیست ولی بسیار ضرورت دارد و مجلس باید از جایگاه و کیانش دفاع جانانه کند زیرا مجلس از راس امور پایین آمده و به زیر کشیده می‌شود.

اعمال تغییر در جهت تنظیم گری و ایجاد تفاوت به نسبت گذشته

محمد کشوری، کارشناس فناوری اطلاعات درخصوص طرح صیانت و تصویب آن توسط شورای عالی فضای مجازی گفته است: آخرین نسخه طرح صیانت، یعنی نسخه 9 بهمن، ماده دو و سه و چهارمش را به شورای عالی برای تصویب بردند و این قبلا اعلام شده بود و چیز جدیدی نیست.

وی ادامه داده است : بازنگری و نظارت در فضای مجازی در شورا انجام می‌شود و الان فقط این را تصویب کردند. تحولاتی در این زمینه انجام شده و بحث و بررسی شده و با قدری تغییرات تصویب شده است. این تحلیل من است و یک فکت است، منتها برخی عبارات پس و پیش شده است.

این کارشناس فناوری اطلاعات اظهار کرده است: حساسیت افکار عمومی روی پلتفرم‌ها بود و اینکه الان تصویب شده تنها سه ماده از طرح صیانت است و بخش‌های اصلی و مناقشه‌برانگیز طرح صیانت در آن وجود ندارد. چیزی که الان من می‌بینم و انعکاس نادرستی دارد این است که می‌گویند طرح صیانت تصویب شده است، درحالی‌که اینچنین نیست. این سه ماده از 22 ماده طرح صیانت است که تصویب شده است.

کشوری خاطر نشان کرده است: بخش تنظیم‌گری تغییر مهمی بود، البته این در کمیسیون عالی وجود داشت ولی اختیارات اعضا خیلی متفاوت بود، کار دیگری می‌کرد و الان کار دیگری انجام می‌شود و تنها اسم آن مشترک است. قبلا در این طرح بنا به تنظیم‌گری نبود، قرار بود اموری را سیاستگذاری کند و به شورای عالی بدهد تا شورای عالی تصویب کند.

 

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست