1. خانه
  2. اقتصاد
  3. اخبار اقتصادی
  4. گسترش فعالیتهای آرامکو در چین؛ از ساخت پالایشگاه تا تولیدات پتروشیمی
اخبار اقتصادیگزارش و مصاحبهمنتخب سردبیر

گسترش فعالیتهای آرامکو در چین؛ از ساخت پالایشگاه تا تولیدات پتروشیمی

شرکت آرامکو

شرکت آرامکو مالکیت 10 درصد سهام شرکت پتروشیمی «رونگ شنگ» که تولیدات پتروشیمی محدودی در بورس شنگن دارد، را به ارزش 3.6 ملیارد دلار خریداری کرد.

به گزارش برات نیوز، شرکت آرامکو طی بیانیه خود گفت که این معامله نقش بزرگی در افزایش توسعه شرکت در فرایند پالایش و تولید مواد شیمیایی و بازاریابی در چین دارد.

مسئولان آرامکو گفتند که با این توافق، روزانه 480 هزار بشکه نفت خام را برای شرکت نفتی و پتروشیمی «ژی ژیانگ» وابسته به شرکت رونگ شنگ تأمین خواهد کرد.

شرکت رونگ شنگ مالک 51 درصد از سهام شرکت ژی ژیانگ است که بزرگترین مجتمع پالایشگاهی و تولید محصولات شیمیایی چین را در اختیار دارد و سالیانه 4.2 ملیون تن اتیلن تولید می کند.

این معامله پس از اعلام پروژه مشترک عربستان با چین تحت عنوان «آرامکو هوآژین» با ارزش بیش از 12 ملیارد دلار صورت گرفت تا یک پالایشگاه بزرگ و مجتمع تولید موادپتروشیمی در شمال شرق چین در سه ماهه دوم سال 2023 ساخته شود.

آرامکو که مالک 30 درصد از طرح «آرامکو هوآژین» است، روزانه حدود 201 هزار بشکه از نفت خام را به این مجتمع می فرستد.

شراکت آرامکو از طریق همکاری به شرکت رونگ شنگ و طرح مشترک آرامکو هوآژین روزانه حدود 690 هزار بشکه نفت خام را به تاسیسات تبدیل پتروشیمی وارد خواهد کرد.

گفتنی است شرکت نفت آرامکوی عربستان همچنین قراردای با چین برای ادامه ساخت یک مجتمع پالایشی و پتروشیمی در این کشور بسته است.

امین ناصر، مدیرعامل شرکت آرامکو در روز یکشنبه در مجمع توسعه چین در پکن گفت این شرکت برای آغاز ساخت این مجتمع پالایشگاهی در استان لیائونینگ با شرکت‌های هواجین کمیکال و پانجین ژینچنگ قراردادی امضا کرده‌است. آرامکو در بیانیه جداگانه‌ای اعلام کرد آغاز ساخت این پالایشگاه در سه‌ماهه دوم سال جاری میلادی آغاز می‌شود و انتظار می‌رود تا 2026 به بهره‌برداری برسد.

مذاکرات درمورد این قرارداد 10 میلیارد دلاری در اوایل سال گذشته میلادی از سر گرفته شد. آرامکو در 2020 به‌خاطر دورنمای نامطمئنی که در اثر همه‌گیری کرونا به‌وجودآمده بود، سرمایه‌گذاری در این مجتمع پالایشگاهی را متوقف کرد. قرارداد ساخت این پالایشگاه در 2019 طی سفر محمد بن‌سلمان به پکن بسته شده بود.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست