سود سه ماهه سوم آرامکو عربستان افزایش 160 درصدی داشته است.

به گزارش برات‌نیوز به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، غول نفتی عربستان سعودی آرامکو با افزایش 158 درصدی درآمد خالص سه ماهه سوم به 30.4 میلیارد دلار رسید؛ زیرا بزرگترین شرکت‌های نفتی جهان همچنان از گشایش در اقتصاد جهانی و افزایش قیمت نفت و گاز سود می‌برند.

این نتیجه از انتظارات قبلی کارشناسان پیشی گرفت؛ در حقیقت تحلیلگران انتظار داشتند میانگین درآمد خالص 29.1 میلیارد دلار برای سه ماهه امسال به ثبت برسد. در مدت مشابه سال قبل، آرامکو درآمد خالص 11.8 میلیارد دلاری را گزارش کرده بود. امین ناصر، رییس و مدیرعامل آرامکو روز یکشنبه گفت: عملکرد استثنایی سه ماهه سوم ما نتیجه افزایش فعالیت اقتصادی در بازارهای کلیدی و افزایش تقاضای انرژی بود. ناصر افزود: برخی از جریان‌های مخالف هنوز برای اقتصاد جهانی وجود دارد که بخشی از آن به دلیل تنگناهای زنجیره تأمین است، اما ما خوشبین هستیم که تقاضای انرژی برای آینده قابل پیش‌بینی سالم باقی بماند.

سود بادآورده بازار، آرامکو را بالا کشید

نفت خام WTI در هفته‌های اخیر به بالای 85 دلار، سطحی که از سال 2014 مشاهده نشده بود رسید؛ زیرا بازار تمرکز خود را از بهبود تقاضا به کمبود عرضه تغییر داده است. قیمت گاز طبیعی در سال جاری حدود 130 درصد افزایش یافته است، به این معنی که وسعت کامل بحران جهانی انرژی در نتایج سه ماهه چهارم بیشتر احساس خواهد شد.

آرامکو سود قابل توجهی به ارزش 18.8 میلیارد دلار برای پرداخت در سه ماهه چهارم اعلام کرد. این پرداخت را می‌توان با جهش در جریان نقدی آزاد از 12.4 میلیارد دلار برای مدت مشابه در سال 2020 به 28.7 میلیارد دلار در سه ماهه سوم سال جاری پوشش داد.  Gearing، معیاری برای وضعیت بدهی شرکت نیز از 23 درصد به 17.2 درصد بهبود یافت. این بهبود وضعیت نتیجه افزایش قیمت نفت و ورود جریان‌های نقدی قوی‌تر به آرامکو است.

در این میان شرکت‌های بزرگ نفتی آمریکا نیز از افزایش قیمت‌ها به سود رسیدند. شرکت‌هایی چون ExxonMobil و  Chevron گزارش کردند که سودشان در سه ماهه سوم به بالاترین حد چند ساله افزایش یافته است. رویال داچ شل گزارش داد که جریان نقدی ورودی به این شرکت رکورد زده است، در حالی که TotalEnergies نیز شاهد افزایش شدید عملکرد بود.

انتقال به انرژی پاک

شرکت‌هایی از جمله آرامکو و غول نفتی امارات متحده عربی Adnoc، درحالی برای افزایش تولید نفت برنامه‌ریزی می‌کنند که از چند روز قبل از اجلاس آب و هوای COP26، ابتکارات محیط زیستی خود را برای جلوگیری از آلودگی هوا به کار بسته‌اند! یاسر الرمیان، رییس شرکت آرامکو از طریق ایمیل به CNBC گفت: من فکر می‌کنم اکثر مردم موافق هستند که تغییرات آب و هوایی یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های پیش روی جامعه است. وی افزود: پتروشیمی‌ بلوک‌ی اساسی برای زندگی مدرن است. این صنعت در زندگی روزمره ما از جمله تلفن‌های هوشمندی که همه ما از آن‌ها استفاده می‌کنیم و محصولاتی که برای مبارزه با کووید به آن‌ها تکیه می‌کنیم مورد استفاده قرار گرفته است.

آرامکو قصد دارد تولید نفت خود را تا سال 2037 به 13 میلیون بشکه در روز افزایش دهد. الرمیان گفت: واقعیت این است که پروسه انتقال انرژی طولانی و پیچیده خواهد بود و بنابراین نفت و گاز همچنان نقش کلیدی ایفا خواهند کرد. وی ادامه داد: اختلال‌های اخیر انرژی در سراسر جهان دلیلی بر نیاز به یک انتقال انرژی پایدار و فراگیر است. ما به انتقالی نیاز داریم که منبع انرژی قابل اعتماد، مقرون به صرفه و کم هزینه‌ای را فراهم کند. الرمیان در ادامه گفت: ما کاملاً تشخیص می‌دهیم که یک راه طولانی در پیش داریم و این سفر آسان نخواهد بود. ما مطمئن هستیم که می‌توانیم با چالش‌ها مقابله کنیم و رهبری، تخصص و ابزارهایی را برای حمایت از پیشرفت جهانی به سوی آینده‌ای با آلایندگی کم ارائه کنیم.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *