خودرومنتخب سردبیر

احتمال کاهش قیمت خودروهای مونتاژی و افزایش قیمت خودروهای صفر

خودروهای مونتاژی

سخنگوی شورای رقابت با بیان اینکه احتمالا قیمت خودروهای مونتاژی افزایش نیابد، گفت: ضمن اینکه ممکن است قیمت خودروهای مونتاژی کاهش یابد.

به گزارش برات نیوز، اسماعیل شجاعی در یک برنامه خبری گفت: امروز کارگروه تخصصی شورای رقابت تشکیل شد و بعداز ظهر هم جلسه شورای رقابت در مورد قیمت گذاری خودروهای مونتاژی تشکیل می شود.

سخنگوی شورای رقابت بیان داشت: با توجه به سیاست کلی که شورای رقابت اتخاذ کرده و به وزارت صمت نیز ابلاغ کرده است، وزارت صمت قیمت ها را  براساس شاخص رقابت پذیری محاسبه کرده است لذا احتمال اینکه قیمت خودروهای مونتاژی که در کارخانه تولید می شود را افزایش ندهیم کاملا محرز است و احتمال کاهش قیمت ها نیز وجود دارد.

وی اظهار داشت: قیمت خودروهای مونتاژی با توجه به شاخص رقابت‌پذیری مشخص شده و با توجه به مقایسه قیمت هر یک از خودروهای داخلی با سه خودروی مشابه خارجی به نظر می‌رسد که در این نوع از خودروها کاهش قیمت نیز داشته باشیم.

افزایش ۵ تا ۷ درصدی قیمت خودرو نسبت به ۲۸ اسفند

این در حالی است که رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو معتقد است خودروی صفر در بازار به شدت کم است و اگر عرضه زیاد نشود قیمت‌ها بالاتر می رود.

سعید موتمنی در مورد وضعیت بازار آزاد خودرو، اظهار داشت: با توجه به اینکه از روزهای اول سال اعلام شده بود که بعد از تعطیلات عید نوروز، قیمت کارخانه‌ای خودرو افزایش خواهد یافت، بازار نیز همگام با این تصمیم جلو رفت و اثر روانی خود را بر بازار گذاشت.

رئیس اتحادیه فروشندگان و نمایشگاه داران خودروی تهران افزود: در حال حاضر که قیمت کارخانه‌ای تعیین تکلیف شده، برای کنترل بازار باید عرضه به صورت محسوسی افزایش یابد. اگر عرضه خودرو افزایش یابد قطعاً قیمت‌ها می‌شکند اما در صورت عدم افزایش عرضه، شاهد بالا رفتن قیمت خودرو در بازار آزاد خواهیم بود.

وی ادامه داد: نوسانات نرخ ارز و تورمی منجر به افزایش قیمت خودرو می‌شود اما اگر وزارت صمت نسبت به افزایش عرضه اقدام کند، قطعاً التهابات بازار کاهش خواهد یافت.

موتمنی اضافه کرد: در حال حاضر تهیه خودروی صفر از بازار آزاد سخت است؛ خریدار وجود دارد اما خودرویی نیست و از سویی دیگر نیز قیمت‌های اعلامی از سوی فروشندگان بسیار بالاست.

وی تصریح کرد: قیمت خودرو نسبت به ۲۸ اسفند ماه ۱۴۰۱، بین ۵ تا ۷ درصد افزایش یافته است؛ بنابراین تنها راهی که داریم این است که خودرو به میزان کافی عرضه شود زیرا در حال حاضر خودرو در بازار کم است.

رئیس اتحادیه فروشندگان و نمایشگاه داران خودروی تهران یادآور شد: وزارت صمت باید از راه‌های مختلف نسبت به افزایش عرضه اقدام کند؛ واردات خودرو می‌تواند کمک خوبی باشد. البته واردات خودروی کارکرده نیز نقش بسیار مؤثری می‌تواند در کاهش التهابات بازار داشته باشد.

وی تاکید کرد: آنچه مسلم بوده این است که وزرات صمت و تولیدکنندگان برای کنترل بازار و قیمت‌های آزاد باید نیاز بازار را تأمین کنند.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید