ارز دیجیتال و رمز ارز

کاهش ۶ درصدی سختی استخراج بیت کوین پس از هالوینگ

کاهش ۶ درصدی سختی استخراج بیت کوین پس از هالوینگ

شبکه بیت‌کوین به‌تازگی یک پارامتر کلیدی را تنظیم کرده تا استخراج‌کنندگانی که بعد از هالوینگ هفته گذشته سودشان کاهش یافته بود، برای برگشتن به شبکه متقاعد کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد استخراج بیت کوین پس از سومین هالوینگ در ادامه مطلب از برات نیوز با ما همراه باشید.

از زمان هالوینگ شبکه بیت‌کوین، بیش از ۲۰ اگزاهش در ثانیه (EH/s) توان محاسباتی (معادل حدود ۱/۵ میلیون دستگاه ماینر نسل قدیمی) در این شبکه غیر فعال شده‌اند.

میانگین متحرک ۷ روزه نرخ هش بیت‌کوین از حدود EH/s ۱۲۲ قبل از هالوینگ در یازدهم ماه مه تاکنون به EH/s ۹۷ کاهش یافته است. این رویداد که هر ۴ سال یک‌بار رخ می‌دهد، باعث کاهش پاداش استخراج‌کنندگان از ۱۲/۵ به ۶/۲۵ بیت‌کوین (BTC) در هر بلوک شده است.

افت نرخ هش بعد از هالوینگ باعث پیشی‌گرفتن سرعت هش شده است. به این ترتیب، سختی استخراج بیت کوین که مشخص می‌کند رقابت برای پاداش‌های بلوک تا چه اندازه دشوار است، در ساعت ۲ به‌وقت ساعت هماهنگ جهانی روز چهارشنبه در اولین ساعت تعدیل سختی ۲ هفته یک‌بار این شبکه از زمان هالوینگ، تا ۱۵/۱۴ تریلیون به میزان ۶% کاهش یافت.

میزان توان محاسباتی مرتبط به بیت‌کوین طی ۲ هفته گذشته در حال نوسان بوده است.

تعدیل سختی استخراج بیت کوین

تعدیل سختی استخراج بیت کوین

سختی استخراج بیت کوین، خود را در هر ۲۰۱۶ بلوک، تقریبا هر ۱۴ روز تعدیل می‌کند تا متوسط فاصله بین بلوک‌ها ۱۰ دقیقه باقی بماند. اگر تعداد زیادی از استخراج‌کنندگان از شبکه خارج شوند و در نتیجه متوسط فاصله زمانی بلوک بیشتر از ۱۰ دقیقه شود، برای تشویق مشارکت، این سختی کاهش می‌یابد.

هالوینگ سوم بیت‌کوین در یازدهم ماه مه دقیقا در نیمه راه چرخه سختی ۲۰۱۶ بلوک قبلی به‌وقوع پیوست.

کوین ژانگ (Kevin Zhang)، مدیر استراتژی‌های بلاک‌چین در Greenidge Generation، نیروگاهی با گاز طبیعی مستقر در نیویورک که بیت‌کوین استخراج می‌کند، گفت:

ما معتقدیم که با نزدیک‌شدن به هالوینگ، استخراج‌کنندگان در چین به‌سرعت استخراج را حتی با دستگاه‌های نسل قدیمی انجام دادند تا بالاترین پاداش‌های روزهای آخر این بلوک را به‌دست آورند.

آلخاندرو دلاتوره (Alejandro De La Torre)، نایب رئیس استخر استخراج بیت کوین پولین موافقت کرد که استخراج‌‌کنندگان تا آنجایی که ممکن بود تا قبل از هالوینگ، به کار استخراج بپردازند.

وی گفت:

به‌همین دلیل ما شاهد نرخ هش سرسام‌آوری بودیم.

با این حال، او اعلام کرد که با وقوع هالوینگ، استخراج‌کنندگانی که سودآوری کمی داشتند، مجبور به ترک شبکه شدند.

طبق داده‌های سودآوری ماینر که توسط دولین و F2Pool ردیابی شده است، در قیمت و سختی فعلی بیت‌کوین، نسل‌های قدیمی ماینرها با نرخ برق بالاتر از ۰/۰۵ دلار در هر کیلووات ساعت، سود چندانی نخواهند داشت.

عوامل کاهش‌دهنده رقابت استخراج بیت کوین

عوامل کاهش‌دهنده

بدین ترتیب، کاهش رقابت استخراج بیت کوین برای افرادی مفید است که با تجهیزات کارآمدتر و ارزان‌تری از نظر مصرف انرژی در این بازی حضور دارند.

با تعدیل سختی، دلاتوره انتظار دارد که برخی از این ماینرها مجددا شروع به‌کار کنند.

وی گفت:

همچنین در نظر بگیرید، فصل بارانی در چین، هزینه برق را به‌میزان بیشتری کاهش می‌دهد.

در گزارشی که در تاریخ یکم ماه مه منتشر شد، پولین تخمین زد که قدرت محاسباتی ماینرهای «lower quartile»، مدل‌های قدیمی‌تر که ۲۵-۰ تراهش در ثانیه را محاسبه می‌کنند، ۱۵٪ تا ۳۰٪ از کل شبکه را در زمان کار به خود اختصاص می‌دهند.

این شرکت در گزارش مذکور گفت:

در حالی که انتظار داریم بیشتر این ماینرها بعد از هالوینگ از بازی خارج شوند، احتمالا برخی از آن‌ها هزینه برق کمتری دارند و می‌توانند در آینده دوام بیاورند.

با نزدیک‌شدن به فصل بارانی تابستان در چین، مزارع استخراج بیت کوین در استان‌های جنوب غربی این کشور سعی دارند تا مشتریان را با نرخ ارزان برق به میزان ۰/۰۳ دلار در هر کیلووات ساعت جذب ‌کنند.

داده‌ها نشان می‌دهند که پس از هالوینگ، کل مبلغ معامله پرداخت‌شده به استخراج‌کنندگان بیت‌کوین هم افزایش داشته است. گذشته از پاداش بلوک، استخراج‌کنندگان هزینه‌هایی را دریافت می‌کنند که به هر تراکنش در شبکه بیت‌کوین مربوط هستند.

کل هزینه‌های معامله‌های روزانه شبکه از حدود ۳۰ بیت‌کوین در پایان ماه آوریل به بیش از ۱۶۰ بیت‌کوین جهش داشته و اکنون تقریبا ۱۷٪ از درآمد روزانه استخراج‌کنندگان را تشکیل می‌دهد.

ژانگ گفت:

یکی دیگر از مشاهدات جالب ما افزایش چشمگیر هزینه‌های معامله به‌عنوان درصدی از پاداش‌های بلوک است. دیروز، هزینه‌های معامله تقریبا یک چهارم از پرداخت‌های استخراج بیت کوین Greenidge را تشکیل می‌داد.» «با این درصد فعلی در محدوده ۲۰-۱۵٪، باید ببینیم که چگونه ممکن است این درصد تغییر کند و بر انگیزه استخراج‌کنندگان تاثیر بگذارد.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید