در تقویم ملی ایران، روز بیست و چهارم آبان ماه به عنوان روز کتاب و کتابخوانی تعیین شده است.

به گزارش برات‌نیوز، ما همیشه و هرجا از اهمیت کتاب و کتابخوانی شنیده‌ایم. از مدرسه گرفته تا تلویزیون و فضای مجازی همه بر لزوم تکرار کتابخوانی در برنامه روتین روزمره تأکید دارند. اما دنیای پر مشغله این روزها تبدیل به یک مانع جدی برای ورود کتاب و فرایند کتابخوانی به زندگی بشر شده است.

با این حال تکنولوژی آنقدر پیشرفت کرده است که برای این بهانه‌ها جایی باقی نمی‌گذارد. امروزه کتاب‌ها در قالب‌های مختلف در دسترس عموم قرار دارند. اپلیکیشن‌های کتابخوان دنیای کتابخوانی را به کل تغییر داده‌اند و شما انواع کتاب‌های صوتی و الکترونیک را در دل آن‌ها خواهید یافت.

امروزه حتی یک راننده تاکسی با وجود ساعت کاری بالا و طاقت فرسا می‌تواند با استفاده از کتاب‌های صوتی مدعی شود که بخشی از روز خود را به کتابخوانی اختصاص داده است. با استناد به جمله انسان بنده عادت است؛ می‌توان گفت که برای انجام هرگونه کار مثبتی هیچوقت دیر نیست و با کمی تمرین می‌شود کتابخوانی را به یک عادت هرروزه تبدیل کرد. با این حال از حق نگذریم تأثیر آشنایی با کتاب در سنین کودکی و نوجوانی به مراتب بیشتر از خو گرفتن با کتاب در دوران میانسالی‌ست.

از همین رو با توجه به اینکه کودکان سرمایه آینده کشورمان هستند، بهتر است تا در روز کتاب و کتابخوانی کمی راجع به آثار کتاب بر کودکان بخوانیم.

اهمیت کتاب در زندگی کودکان و بزرگسالان

کتابخوانی برای کودکان فواید زیادی دارد؛ از ساده‌ترین این فواید می‌توان به برقراری ارتباط عاطفی میان کودک و والدین اشاره کرد. دیگر فایده مهم کتاب، تقویت حس خیال‌پردازی و به تبع آن تقویت خلاقیت کودک است. برخی پندها و فنون زندگی را می‌توان از طریق کتاب به کودکان آموخت. همچنین کتابخوانی سبب پردازش سریع واژگان در ذهن کودک شده و فن سخنوری او را تقویت خواهد کرد.

در روز کتاب و کتابخوانی می‌توان از موارد زیر به عنوان فواید کتاب برای کودکان یاد کرد:

1- توسعه مهارت‌های ارتباطی

2- رشد اجتماعی و عاطفی

3- مهارت‌های شناختی

4- افزایش توجه

5- تسکین اضطراب

6- افزایش دانش و بهبود شخصیت

7- تبدیل شدن به عادت

جالب است بدانید کتاب در زندگی بزرگسالان به عنوان یک درمان شناخته می‌شود. یک فرد افسرده کتابخوان به مراتب سریع‌تر از یک فرد افسرده دور از کتاب به زندگی عادی خود باز خواهد گشت.

از جمله فواید کتاب برای بزرگسالان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

افزایش آرامش و کاهش استرس

تقویت ذهن و گنجینه لغات

پیشگیری از آلزایمر

داشتن خوب راحت

مقابله با افسردگی

افزایش آگاهی

تقویت حافظه

افزایش تمرکز

تقویت قدرت تحلیل

بهبود مهارت نوشتن و خواندن

تقویت قوه تخیل

توسعه تفکر انتقادی

علت نامگذاری روز کتاب و کتابخوانی

از سال 1372، مسئولان کشور تصمیم گرفتند تا روز 24 آبان ماه مصادف با درگذشت علامه طباطبایی را به عنوان روز کتاب و کتابخوانی تعیین کنند. اکنون 28 سال است که از 24 آبان تا 2 آذر ماه به عنوان هفته کتاب در ایران گرامی داشته می‌شود. در سال‌های پیش از شیوع کرونا، مراسم مختلفی در این هفته به مناسبت این رویداد برگزار می‌شد.

ما نیز به نوبه خود روز کتاب و کتابخوانی را به هموطنان فرهیخته و عزیزمان تبریک می‌گوییم؛ باشد که کتاب ارزشمندترین یار همه ما در زندگی تلقی شود.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *