جهان بر سر خرید نفت از ایران جدال دارد.

به گزارش برات‌نیوز، در حالی که برخی کشورها نظیر چین تمایل به خرید خود را افزایش داده‌اند، آمریکا از عدم نیاز دنیا به ایران می‌گوید. این درحالی‌ست که همه می‌دانند این اظهار نظر چیزی جز یک جمله خصمانه نیست. ایران به عنوان یکی از قطب‌های نفت جهان، سال‌ها در عرصه نفت و گاز پیشتاز بوده وتنها تحریم‌های آمریکا بود که مانع خرید نفت از ایران شد؛ در صورتی که اگر این تحریم‌ها نبود، ایران به نوبه خود در رده مناسبی از بازار نفتی می‌ایستاد.

در ماه‌های اخیر تمام جهان به خصوص آمریکا و اروپا، با بحران سوخت مواجه شدند؛ تا جایی که در انگلستان بسیاری از جایگاه‌های سوخت رسانی به تعطیلی کشیده شد و مردم برای گرم کردن خانه‌های خود در آستانه فصل سرما به مشکل خوردند. بحران نفت جهانی تا جایی پیش رفت که آمریکا مجبور شد برای جبران کمبود زنجیره تأمین، ذخایر استراتژیک خود را نیز به بازار تزریق کند تا از این طریق بتواند کمی قیمت نفت را تعدیل کند.

حالا در شرایطی که تصمیمات فدرال رزرو مبنی‌بر تقویت ارزش دلار برای کاهش تورم سبب کاهش قیمت نفت شده است، آمریکا اعلام کرده که جهان برای تأمین نفت خود دیگر مشکل جدی ندارد. جو بایدن رییس جمهور ایالات متحده آمریکا در یک اظهار نظر جنجالی خبر از کافی بودن عرضه نفت داده و اعلام کرده است جهان نیازی به خرید نفت از ایران ندارد.

امروز در این گزارش به چند و چون ماجرا پرداختیم تا ببینیم این اظهار نظر چقدر منطقی‌ست؟

عدم نیاز به خرید نفت از ایران چقدر واقعی‌ست؟

رییس جمهور ایالات متحده آمریکا از زمان نامزدی خود برای این سمت، مدعی شده بود که برای بازگشت به برجام آمادگی داشته و می‌خواهد مذاکرات با ایران را به نتیجه مطلوبی برساند. با این حال از یادداشت جدید وی که در روز جمعه 12 نوامبر 2021 خطاب به وزارت خارجه آمریکا منتشر شد، اینطور برمی‌آید که او نیز مانند رؤسای جمهور پیشین آمریکا، تمایل به منزوی کردن ایران دارد.

طبق یک سنت سیاسی، کاخ سفید موظف است هر 6 ماه یک بار میزان کفایت عرضه نفت جهانی را اعلام کند. این سنت از سال 2012 و از زمان آغاز تحریم‌های نفتی ایران در زمان باراک اوباما پایه‌ریزی شد؛ چرا که ایالات متحده قصد دارد تا مطمئن شود حفظ تحریم‌های ایران تا چه حد ضروری‌ست.

جو بایدن در یادداشت مذکور اینطور نوشت: مطابق با تصمیمات قبلی، عرضه کافی نفت و فراورده‌های نفتی از کشورهایی به غیر از ایران وجود دارد تا امکان کاهش خرید نفت از ایران یا از طریق مؤسسات مالی خارجی فراهم شود.

این اظهارات در حالی بیان شد که کمتر از سه هفته تا دور جدید مذاکرات وین باقی مانده است. طبق قرار قبلی، جلسه بعدی مذاکرات وین برای احیای برجام در تاریخ 29 نوامبر برابر با هشتم آذر برگزارخواهد شد. با توجه به این یادداشت می‌توان گفت که بایدن سوءنیت خود را نسبت به ایران از همین حالا به نمایش گذاشته است.

در راستای این سوءنیت، بایدن در تاریخ 18 آبان 1400 وضعیت اضطراری ملی را در قبال ایران برای یکسال دیگر تمدید کرد. البته ایران اعلام کرده است که اصراری برای بازگشت آمریکا به برجام ندارد؛ چرا که در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ این آمریکا بود که به صورت یکجانبه توافقات را زیر پا گذاشت و ایران دیگر به قول و قرارهای ایالات متحده آمریکا اعتمادی ندارد.

چین خرید نفت از ایران را افزایش داد

علی‌رغم اظهارات جدید بایدن، خبرها حاکی از آن است که چین خرید نفت از ایران را افزایش داده است. این اظهارات در حالی بیان شد که به زودی در تاریخ 24 آبان قرار است با شی جینپینگ، رییس جمهور چین نشستی مجازی داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مدتی می‌شود که آمریکا ساز عدم خرید نفت از ایران را کوک کرده است؛ با این حال چین چندی پیش خرید نفت از ایران را افزایش داد و همچنان نیز بر مواضع خود باقی مانده است. چین در این زمینه اعلام کرده کاری به تحریم‌های آمریکا ندارد و تمایلش برای خرید نفت از ایران حتی بعد از تهدیدهای امریکا کم نشده است.

طبق این گزارش، در طول سه ماه گذشته، چین بیش از نیم میلیون بشکه نفت از ایران وارد کرده است. البته این تنها ادعای رویترز بوده و شنیده‌ها حاکی از آن است که رقم اصلی این واردات، هفتصد الی یک میلیون بشکه در روز بوده است.

چندی پیش آمریکا چین را تهدید کرد اگر به خرید نفت از ایران ادامه دهد، دچار تحریم ثانوی خواهد شد. تحریم ثانوی در چنین شرایطی به معنای قطع ارتباط چین با مراکز و امکانات تجاری و مالی آمریکا خواهد بود؛ اما چین تخفیف‌های ایران را به ریسک نقض تحریم‌ها آمریکا ترجیح می‌دهد و از آنجایی که با آمریکا خصومت دیرینه دارد از این فرصت به عنوان ابزاری برای مخالفت با این کشور استفاده کرده است. با این حال آمریکا نیز تاکنون تحریم ثانوی علیه چین اعمال نکرده است.

بیشتر بخوانید: قیمت نفت کاهش یافت

کشور چین در ماه ژوئن و ژوییه سهمیه واردات خود را کاهش داد؛ در چنین شرایطی پالایشگاه‌های خصوصی چین از سوی دولت مجاز به استفاده از سهمیه‌های جدید وارداتی شدند و این جا بود که پای نفت ارزان ایران به میان آمد. در حقیقت چین مراودات تجاری خود با ایران را محترم می‌داند.

وضعیت قیمت نفت به چه صورت است؟

در پاسخ به این سوال که چرا خرید نفت از ایران برای چین مقرون به صرفه است باید گفت که درحال حاضر نفت ایران با نفت برنت حدود 4 الی 5 دلار اختلاف قیمت دارد. این تفاوت قیمتی با قیمت پایه نفت خاورمیانه به حدود شش الی هفت دلار می‌رسد. این درحالی‌ست که قیمت نفت برنت بین 80 تا 85 دلار در هر بشکه در حال نوسان است.

در حالی که امروز به دلیل نگرانی‌های موجود برای روش‌های فدرال رزرو برای کنترل تورم، قیمت نفت خام کاهش یافت، موضوع احتمال افزایش قیمت طلای سیاه تا 200 دلار در هر بشکه مطرح شده است.

در همین زمینه آژانس بین‌المللی انرژی در ماه مه درخواست توقف سرمایه گذاری جدید در استخراج نفت، گاز و زغال سنگ را مطرح کرد. این آژانس اعلام کرد درخواستش به مسائل محیط زیستی مربوط بوده و از این طریق می‌خواهد جلوی افزایش دمای کره زمین را بگیرد.

محمد الرمحی، وزیر انرژی عمان، در این زمینه گفت: چنین توصیه‌های یکجانبه‌ای مفید نخواهد بود. توصیه‌های آژانس بین‌المللی انرژی در خصوص توقف سرمایه گذاری های جدید در حوزه نفت بسیار خطرناک است.

وی در ادامه سخنانش گفت: اگر سرمایه گذاری خود را به طور ناگهانی در صنعت سوخت‌های فسیلی متوقف کنیم تقاضا برای طلای سیاه بالا می‌رود و گرسنگی انرژی ایجاد می‌شود که تنها منجر به افزایش پی در پی قیمت نفت خواهد شد و سناریوهای نفت صد دلاری در کوتاه مدت و نفت ۲۰۰ دلاری در بلند مدت را محقق خواهد کرد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *