گزارش و مصاحبهمنتخب سردبیر

رشد معاملات طلا در فضای مجازی و الزام صدور مجوز

خرید و فروش طلا

در حالی که میزان انجام خرید و فروش طلا در بستر فضای مجازی بسیار افزایش یافته و مورد استقبال قرار گرفته است، مسوولان بسیار تاکید دارند که برای تداوم این نوع خرید و فروش زیرساخت های لازم و مجوزهای قانونی تدوین و تهیه شود.

به گزارش برات نیوز، این درحالی است که مسوولان اتحادیه طلا و جواهر تهران تاکید دارند که با توجه به فراهم نبودن بسترهای لازم برای معاملات طلا در فضای مجازی، مردم باید دقت کافی را در معاملات طلا در این فضا داشته باشند.

درحالی که طی چند سال اخیر، کسب و کارهای بسیاری در فضای مجازی رونق یافته و اما با توجه به نبود قانون های لازم و زیرساخت های مناسب این نوع تجارت هنوز بسیاری از مردم نسبت به انجام اینگونه معاملات بی اعتماد هستند.

خرید و فروش طلا از جمله کسب و کارهایی است که طی این چند سال درفضای مجازی رونق یافته اما هنوز بسیاری از مردم نسبت به انجام اینگونه معامله اعتماد و اطمینان کافی را ندارند.

از اینرو مسوولان و فعالان حوزه طلا همگی براین موضوع تاکید دارند که باید حتما مجوزهای لازم و زیرساخت های فراهم شود تا خرید وفروش طلا در بستر اینترنت اجرایی شود.

که البته دراین میان ظاهرا اتحادیه طلا و جواهر و فعالان این حوزه در پی دریافت مجوزهای لازم برای قانونی شدن معاملات خرید و فروش طلا در فضای مجازی بوده اند و اعلام کرده اند که به زودی این امر اجرایی می شود.

اخذ مجوزهای خرید و فروش طلا در بستر اینترنت به زودی

درهمین راستا، معاون وزیر صمت اعلام کرده است که با اتحادیه‌های مربوطه برنامه‌ریزی‌هایی را انجام دادیم که به زودی مجوزهای لازم در حوزه خرید و فروش طلا در بستر اینترنتی فراهم شود.

علیرضا شاه‌میرزایی در مورد اعلام ممنوعیت فروش طلا در بستر اینترنت، گفته است: اینکه کسانی دلایلی را پیرامون منع خرید و فروش طلا در بستر اینترنت مطرح می‌کنند باید مورد بررسی قرار گیرد و ظاهر و باطن این مباحث سنجیده شود. ظاهر این است که نگران هستند پول مردم از دست برود ولی باطن ممکن است مسئله دیگری باشد.

وی ادامه داد: اینکه کسب و کارهایی پول مردم را دریافت کردند اما طلا ندادند دلیل نمی‌شود که فروش طلا را در بستر اینترنت لغو کنیم. بلکه راه حل آن، استفاده از رکن ضامن است.

به گفته معاون تجارت و خدمات وزیر صمت، اگر تضامینی از طریق نهادهای مالی مانند بیمه، بانک و سایر نهادهای مالی ایجاد شود، اعتماد ما به بسترهای اینترنتی در حوزه فروش طلا فراهم می‌شود.

مرسوم بودن فروش طلا در بستر اینترنت در همه جای دنیا

شاه‌میرزایی با بیان‌اینکه فروش طلا در بستر اینترنت در همه جای دنیا مرسوم است، اظهار داشته است: کسانی هستند که می‌گویند طلا را از اینترنت خریداری نکنید اما خودشان در شبکه‌های اجتماعی بدون مجوز فعالیت و خالی فروشی می‌کنند. بنابراین بنده معتقدم به جای فروش طلا در شبکه‌های اجتماعی غیرمجوزدار، در بستر سایت‌های اینترنتی مجوز دار این خرید و فروش انجام شود.

وی افزود: با اتحادیه‌های مربوطه برنامه‌ریزی‌هایی را انجام دادیم که به زودی مجوزهای لازم در حوزه خرید و فروش طلا در بستر اینترنتی فراهم شود.

معاون تجارت و خدمات وزیر صمت با بیان اینکه بانک‌ها از خرید و فروش طلا منع شده‌اند و نه از تضمین آن، تصریح کرد: نهادهای مالی نظیر بانک باید در بحث تضمین کمک کننده سایت‌های اینترنتی مجوز دار باشند. در مقابل از همین اوراق طلا، برای توثیق مورد نیاز بانک‌ها نیز می‌توان استفاده کرد.

شاه‌میرزایی با بیان اینکه مقاومت اتحادیه‌های طلا در گذشته در خرید و فروش این کالا در بستر اینترنت، نوعی انحصارطلبی صنفی بوده است، خاطرنشان کرد: اتحادیه‌های طلا و اتحادیه کسب و کار مجازی در حوزه مجوزدهی فروش طلا در بستر اینترنت کوتاهی کردند و این رویه با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در دولت سیزدهم به زودی اصلاح خواهد شد.

ضرورت کسب مجوز برای خرید و فروش طلا در فضای مجازی

همچنین نائب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران نیز دراین خصوص گفته است: کسب مجوز برای خرید و فروش طلا در فضای مجازی برای اصناف مربوطه ضروری و تخلفات از این پس قابل پیگیری است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از فراهم شدن امکان کسب مجوز برای خرید و فروش طلا در بستر اینترنت خبر داده است.

وی تاکید کرده است که به جای فروش طلا در شبکه‌های اجتماعی غیرمجوزدار، باید معاملات در بستر سایت‌های اینترنتی مجوزدار انجام شود.

در همین زمینه، نائب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران گفته است: مدت‌هاست به دلیل حفظ منافع مردم، از طریق اتحادیه طلا و جواهر اعلام کردیم که خرید و فروش در فضای مجازی ممنوع است مگر آنکه افراد مجوزهای لازم را داشته باشند.

راه اندازی بسترهای اینترنتی خرید و فروش طلا و جلوگیری از هدرفت سرمایه مردم

«محمد کشتی‌آرای» اظهارداشت: هرچند در فضای مجازی مسائل رهگیری و استاندارد قابل کنترل نیست، اما کسانی که شرایط لازم را دارا باشند می‌توانند با اخذ مجوز این نوع فعالیت‌ها به کار خود ادامه دهند.

وی اضافه‌کرد: با این کار منافع مردم حفظ می‌شود و دیگر در فضای مجازی شاهد سوء استفاده و خرید و فروش طلاهای غیراستاندارد نخواهیم بود و چنانچه مشکلی رخ دهد قابل پیگیری است؛ در صورتی که در گذشته این امکان وجود نداشت.

نائب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با تاکید بر اینکه افراد فاقد مجوز همچنان مجاز به خرید و فروش طلا در فضای مجازی نیستند، افزود: کسانی می‌توانند این کار را انجام دهند که مجوزهای لازم را طی سه فرآیند انجام دهند.

وی تشریح‌کرد: برای اخذ جواز، افراد ابتدا باید به اتحادیه طلا وجواهر مراجعه کنند و براساس مصوبه‌های این اتحادیه باید افراد مکان تجاری یا اداری قابل قبول اداره اماکن داشته باشند، در مرحله بعد باید «نماد ای» و در آخرین مرحله باید جواز اتحادیه کسب و کارهای مجازی را دریافت کنند تا اجازه فعالیت در فضای مجازی را کسب کنند.

وی تصریح کرد: با راه‌اندازی بسترهای اینترنتی خرید و فروش طلا از هدر رفت منافع مردم جلوگیری می‌شود.

فضای مجازی

ضرورت اطمینان خریدار از محل فضای فیزیکی محل کسب و کار طلافروش

باتوجه به عدم اطمینان مردم نسبت به خرید و فروش طلا در فضای مجازی و در بستر اینترنت، فعالان اتحادیه طلا و جواهر معتقدند که باید خریداران حداقل از فضای فیزیکی و محل کسب و کار فرد فروشنده مطمین باشند.

به طوری که رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران دراین باره گفته است: فروش طلا در فضای مجازی نیاز به زیرساخت های دقیقی دارد از جمله اینکه فرد فروشنده حتما یک فضای فیزیکی هم برای فروش داشته باشد.

ابراهیم محمدولی  در مورد خرید اینترنتی طلا اظهار کرد: نمی‌توان گفت نباید کسی در فضای مجازی فعالیت کند زیرا امروزه در همه کشورها به راحتی در فضای مجازی داد و ستد انجام می‌شود و هیچ کسی نمی‌تواند این فضا را محدود و ممنوع کند.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران افزود: اما اینکه ما عنوان کردیم و هنوز هم می‌گوئیم که ورود طلا به فضای مجازی حساس است از این جهت است که در فضای مجازی عکسی را می‌گذارند و ممکن است جنس در آن عکس با آن چیزی که واقعیت دارد متفاوت باشد. بنابراین تا زمانی که زمینه و بستر ورود طلا به فضای مجازی مهیا نشده به گونه‌ای که مردم ضرر و زیان نکنند، برای طلا نیازی به فضای مجازی نداریم.

وی ادامه داد: پیشنهاداتی در مورد ورود رسمی طلا به فضای مجاری به سازمان صنعت و معدن و اتاق اصناف ایران دادیم. آنها هم به دنبال این ماجرا هستند تا خرید اینترنتی طلا با هماهنگی اتحادیه مربوطه و برنامه ریزی باشد.

الزام تأمین زیرساخت‌ها برای فروش طلا در فضای مجازی

محمدولی اضافه کرد: در واقع اگر کسی فضایی را در بستر اینترنت برای فروش طلا ایجاد کرد، باید سازمان در جریان باشد و یک فضای فیزیکی هم داشته باشد که اگر در این فضای مجازی ایراد و اشکال پیدا شد، بلافاصله به سراغ این فرد رفت که این جنس فروخته شده، ایراد و اشکال دارد و باید رضایت مشتری را جلب کرد.

وی افزود: بنابراین با توجه به اینکه هنوز این زیرساخت‌ها فراهم نشده، فضای مجازی برای خرید و فروش طلا موقعیت خوبی نیست. اما اگر زیرساخت‌ها آماده شود، قطعاً فروش طلا در فضای مجازی بسیار مفید خواهد زیرا هزینه‌های کمتری را در پی خواهد داشت.

محمدولی با تاکید بر اینکه به اعتقاد ما باید اتحادیه در جریان مجوز دادن به فروش طلا در فضای مجازی باشد، گفت: از جمله شروط عرضه طلا در فضای مجازی این است که فروشنده باید یک فضای فیزیکی هم داشته باشد؛ در واقع می‌گویند که آقای ایکس واحد صنفی دارد، مغازه دارد، پروانه کسب دارد و در واحد صنفی مشغول است، سرمایه اش هم در ویترین است و الان می‌خواهد برای فروش طلا در فضای مجازی مجوز بگیرد. در این صورت می‌توان مجوز داد.

 

 

 

 

 

 

 

 

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید