درحالی که درهفته های اخیر تنش‌های سیاسی جدی میان ایران و آذربایجان شکل گرفته، اما شرایط مرزهای مشترک ایران و آذربایجان عادی گزارش شده است .

به گزارش برات نیوز، این درحالی است که از حدود یک ماه پیش، آذربایجان در رفت و آمد کامیون های ایرانی به سمت ارمنستان موانعی ایجاد کرده است .

از طرفی پس از بازداشت رانندگان ایرانی به دلیل عدم پرداخت عوارض، ایران در مرز مشترک با آذربایجان مانور و رزمایشی را برگزار کرد که موجب انتقاد و اعتراض دولت اذربایجان قرار گرفت.

اما حالا پس از مدت ها کشمکش و جدال، در گزارش ها امده است که وضعیت چهار مرز ایران با آذربایجان و ارمنستان عادی است.

مقطعی بودن تنش های میان دو کشور ایران و اذربایجان

این درحالی است که برخی از کارشناسان بر این باورند که براساس مستندات موجود، تنش های میان دو کشور ایران و آذربایجان جدی نخواهد شد و رفع می گردد.

هر چند دراین میان گمانه زنی هایی مبنی بر اینکه کشور سومی پشت سر آذربایجان قرارگرفته مطرح است تا این کشور در مقابل ایران بایستد و تنش هایی میان این دو کشور ایجاد شود.

براساس این گزارش، به نظر می رسد که برخی کشورها به دلیل حفظ منافع خود اقدام به تشویق کشورهایی از جمه آذربایجان برعلیه ایران می کنند.

اما با توجه به گزارش های اعلام شده، فعلا تنش های میان دو کشور کاهش یافته و مرزهای ایران و آذربایجان  در شرایط عادی به سرمی برند و مشکلی ایجاد نشده است .

برقراری وضعیت عادی در چهار مرز ایران و اذربایجان

به طوری که سخنگوی گمرک ایران درباره وضعیت تردد کامیون‌ها از مرزهای مشترک ایران و آذربایجان گفته است:

‌ در حال حاضر وضعیت چهار مرز ایران با آذربایجان و ارمنستان عادی است و تغییر محسوسی در تردد به جز در چند روز گزارش نشده‌ است.

روح‌الله لطیفی ضمن اشاره به وضعیت در مرز نوردوز گفته است:

‌ در مرز نوردوز که مرز اصلی ایران به سمت ارمنستان محسوب می‌شود هم شرایط عادی است. 

دو سه روز اول پس از ایجاد مشکلاتی در مسیر  نوردوز به ایروان در جاده گوریس و قاپان، که باعث شد، راننده‌ها منتظر ثبات شرایط باشند و به همین دلیل ترددها در همان مقطع کاهش بسیار جزیی داشت.

اما درحال حاضر شرایط در این مرز هم به روند قبل برگشت و در حال حاضر وضعیت عادی است.

تبادل کالای روزانه تا حدود 200 کامیون بین ایران و ارمنستان

براساس این گزارش، سخنگوی گمرک ایران بیان کرد:

 روزانه  بیش از 150 تا 200 کامیون تبادل کالا از مرز نوردوز بین ایران و ارمنستان انجام می‌شود.

وی همچنین ادامه داد: روزانه 70 تا 75 دستگاه کامیون سوخت از مرز نوردوز به سمت ارمنستان عبور می‌کند. همچنین 60 تا 70 دستگاه کامیون ارمنستانی از مرز نوردوز ترانشیپمنت انجام می‌دهند.

لطیفی خاطر نشان کرد: مابقی کامیون‌هایی که از این مرز در حال تردد هستند حامل مواد غذایی، میوه و مصالح ساختمانی هستند. البته برخی از صاحبان کالا منتظرند تا مسیر جایگزین گاپان- گوریس تکمیل و فعال شود و تردد را از سر بگیرند.

وی درادامه افزود: همچنین از این مرز روزانه 200 تا 250 مسافر در تردد هستند.

این مقام مسوول درباره اخرین وضعیت مرز آستارا و آذربایجان اظهار کرده بود:

در این مرز هم شرایط مانند گذشته است و با انتقال کامیون‌های مرز نوردوز به آستارا مواجه نیستیم چراکه اساسا مرز استارا ارتباطی با ارمنستان ندارد.   

برقراری ترددها با بیش از 40 تردد در روز

سخنگوی گمرک ایران ادامه داد:

 در مرز بیله سوار هم تردد کاموین‌ها مانند گذشته است و وضعیت عادی گزارش شده‌ است.

البته در ملاقات مرزی بین مسئولان مرز بیله سوار و طرف مقابل تاکید بر این بوده که موضوعات تجاری با سایر موضوعات تداخلی نداشته باشند و روند تجاری ازهمان ابتدا عادی بود.

لطیفی افزود: همچنین در حال حاضر بین مرز پل‌دشت به نخجوان هم وضعیت عادی است و روزانه  40 تا 50 کامیون در تردد هستند.

براساس مستندات، با شکل گیری تنش میان دو کشور و یا فراهم شدن بستر جنگ، یکی از موضوعاتی که بسیار تحت تاثیر قرار می گیرد روابط تجاری و اقتصادی دو کشور است.

درهمین حال، با ایجاد تنش ها ، تجار و فعالان اقتصادی که در میان دو کشور تبادلات اجتماعی و اقتصادی دارند جزو نخستین کسانی هستند که نگران می شوند.

نگرانی تجار ایرانی و آذری از تنش های میان دوکشور

درهمین راستا، سخنگوی گمرک ایران تاکید کرد: هر چند که به دلیل تنش‌های اخیر بین ارمنستان و آذربایجان و تغییر مقررات اذری‌ها نسبت به کامیون‌های ایرانی نگرانی‌هایی بین تجار به وجود آمده اما طبق اخرین گزارش‌ها، تمام مرزهای ایران و اذربایجان شرایط عادی دارند.

این مقام مسوول درادامه اظهار کرد: موضوع مهم این است که اختلافات بین کشورها باید توسط خود این کشورها که از اشتراکات فرهنگی و تاریخی برخوردارند، برطرف شود.

وی تصریح کرد: کشورهای همسایه به کشورهای دیگر اجازه تنش آفرینی ندهند، و همانطور که کشورمان  همواره اعلام کرده است گسترش روابط سیاسی و اقتصادی با همسایگان از سیاست های قطعی جمهوری اسلامی است.

لطیفی تصرح کرد: دخالت کشورهای بیگانه و تغییر ژئو پلتیک منطقه  نیز یکی از خطوط قرمز جمهوری اسلامی است و می بایست امنیت توسط کشورهای منطقه دنبال شود.

روزنه های امید مبنی بر کاهش تنش میان آذربایجان و ایران

این درحالی است که پس از برقراری ارامش در مرزهای مشترک دو کشور و ترددهای کامیون ها در این مرزها، اظهارات رئیس‌جمهور آذربایجان خبر از کاهش تنش ها میان دو کشور و امادگی همکاری کشورهای قفقاز جنوبی با ایران، روسیه و ترکیه خبر داده است .

همچنین علی شمخانی دبیر شورای امنیت ملی نیز ضمن اشاره به کاهش تنش ها میان دو کشور اظهار کرده است :

«مشکلات با همدلی و همکاری همه کشورهای منطقه حل وفصل خواهد شد. هرگونه نفوذ بیگانگان جز شیطنت و تفرقه ثمری ندارد. همسایگان را به هوشیاری در این زمینه و دوری از آن فرامی‌خوانیم.»

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *