تعداد قربانیان کووید 19 به 250 میلیون نفر در جهان رسید.

به گزارش برات‌نیوز به نقل از رویترز، برخی کشورهای اروپای شرقی با شیوع بی‌سابقه بیماری کووید 19 مواجه شده‌اند این در حالی‌ست که در دیگر نقاط جهان شیوع سویه دلتا کاهش یافته و جریان سفرها و تجارت به حالت سابق خود بازگشته‌اند.

بر اساس تحلیل رویترز، میانگین روزانه تعداد مبتلایان، طی سه ماه گذشته 36 درصد کاهش یافته است، اما این ویروس همچنان هر 90 روز یکبار 50 میلیون نفر را در سراسر جهان با سویه سریع‌الانتقال دلتا آلوده می‌کند. این درحالی‌ست که ثبت 50 میلیون مورد اول کووید 19، نزدیک به یک سال طول کشید.

کارشناسان بهداشت خوشبین هستند که بسیاری از کشورها به لطف واکسیناسیون و بازگشت به شرایط عادی، بیماری همه‌گیر کووید 19 را پشت سر گذاشته‌اند، اگرچه آن‌ها هشدار می‌دهند که هوای سردتر و تجمعات تعطیلات آتی می‌تواند موارد ابتلا را افزایش دهد.

ماریا ون کرخوف، رهبر اپیدمیولوژیست سازمان جهانی بهداشت در این زمینه گفت: “ما فکر می‌کنیم از هم اکنون تا پایان سال 2022، این همان نقطه‌ای است که ما این ویروس کنترل می‌کنیم؛ جایی که می‌توانیم شدت بیماری و مرگ را به میزان قابل توجهی کاهش دهیم.”

طبق تحلیل رویترز، موارد ابتلا به کووید 19همچنان در 55 کشور از 240 کشور در حال افزایش است و روسیه، اوکراین و یونان نزدیک به ثبت رکورد از زمان شروع همه گیری دو سال پیش هستند.

واکسیناسیون کووید 19 در جهان نابرابر است

اروپای شرقی دارای کمترین میزان واکسیناسیون کووید 19 در منطقه است. بر اساس تحلیل رویترز، بیش از نیمی از کل عفونت‌های جدید گزارش‌شده در سراسر جهان مربوط به کشورهای اروپایی بوده و هر چهار روز یک میلیون عفونت جدید گزارش شده است.

چندین منطقه روسیه در این هفته گفتند که می‌توانند محدودیت‌های بیشتری اعمال کنند یا تعطیلی ادارات را تمدید کنند زیرا این کشور شاهد مرگ و میرهای بی‌سابقه به دلیل این بیماری است. روسیه روز دوشنبه 39400 مورد جدید ابتلا به کووید 19 را گزارش کرد که نزدیک به 5000 مورد آن فقط در مسکو بود.

بیشتر بخوانید: مرگ و میر 5 میلیونی بر اثر کرونای دلتا

در مقابل، رسانه‌های محلی ژاپن اعلام کردند که در روز یکشنبه برای اولین بار در بیش از یک سال گذشته هیچ مورد مرگ روزانه بر اثر کووید 19 ثبت نشده است؛ واکسیناسیون در حال حاضر افزایش یافته و بیش از 70 درصد از جمعیت ژاپن را پوشش می‌دهد. چین، پرجمعیت‌ترین کشور جهان که برای اولین بار همه‌گیری در آن آغاز شد، حدود 8.6 میلیون دوز واکسن کووید 19 را در روز یکشنبه تزریق کرد که تعداد کل دوزهای تزریق شده را به 2.3 میلیارد رساند.

چندین رهبر جهان بر نیاز به بهبود برنامه‌های واکسیناسیون به ویژه در فقیرترین کشورها تاکید کرده‌اند. بر اساس داده‌های جهان، بیش از نیمی از جمعیت دنیا هنوز حتی یک دوز از واکسن کووید 19 دریافت نکرده‌اند، این رقم در کشورهای کم درآمد به کمتر از 5 درصد کاهش می‌یابد.

بهبود دسترسی به واکسن در دستورکار جهان

بهبود دسترسی به واکسن در دستور کار جلسات گروه تجاری قدرتمند آسیا-اقیانوسیه APEC قرار خواهد گرفت که این هفته به طور مجازی به میزبانی نیوزلند برگزار می‌شود. اعضای APEC شامل روسیه، چین و ایالات متحده در نشستی ویژه در ژوئن متعهد شدند که اشتراک و تولید واکسن‌های کووید 19 را گسترش دهند و موانع تجاری برای داروها را برطرف کنند.

جاسیندا آردرن، نخست وزیر نیوزیلند روز دوشنبه گفت: “ما با هم به بهبود عملکرد زنجیره تأمین ادامه می‌دهیم و از تجارت در تجهیزات پزشکی حیاتی از جمله کیت‌های آزمایش، PPE  و اکنون واکسن‌ها حمایت می‌کنیم.”

سازمان جهانی بهداشت و سایر گروه‌های امدادی ماه گذشته از رهبران 20 اقتصاد بزرگ جهان درخواست کردند تا طرحی 23.4 میلیارد دلاری برای تولید واکسن‌ها، آزمایش‌ها و داروهای کووید 19 به کشورهای فقیرتر برای 12 ماه آینده تصویب کنند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *