با توجه به انتقاد نمایندگان مجلس نسبت به رفتار سلیقه‌ای بانک‌ها در پرداخت تسهیلات، مجلسی‌ها راه اندازی سامانه اعتباری را تنها راهکار اعطای مناسب تسهیلات دانستند.

به گزارش برات نیوز، این در حالی است که از چندی پیش نمایندگان مجلس درصدد بررسی موضوع پرداخت سلیقه‌ای بانک ها نسبت به پرداخت وام به متقاضیان و ضمانت آن‌ها برآمدند.

در همین حال، با توجه به شرایط دشوار اقتصادی حاکم بر کشور؛ اغلب مردم به ویژه قشر جوانان برای رفع مشکلات خود اقدام به دریافت وام از بانک ها می کنند.

شرایط دشوار زندگی و درآمد کم جوانان موجب شده تا برای ازدواج و یا خرید مسکن نیاز به تسهیلات داشته باشند.

سامانه اعتباری راه مقابله با رفتار عامدانه سلیقه ای بانکها

اما در این میان بانک ها به جای اینکه درصدد رفع مشکلات مردم به ویژه جوانان باشند اقدام به سخت گیری‌های بی دلیل و دربرخی از موارد رفتار سلیقه‌ای می کنند.

به طوری که به برخی از متقاضیان تسهیلات به راحتی واگذار می شود و برخی دیگر پس از گذراندن هزاران مراحل دشوار باز هم موفق به دریافت تسهیلات نمی شوند.

این در حالی است که نمایندگان مجلس در جریان مشکلات مردم در خصوص شرایط سخت و سلیقه ای بانک ها برای اعطای تسهیلات قرار گرفتند.

به همین منظور نسبت به این نوع رفتار عامدانه بانک ها اعتراض و انتقاد داشته و سعی در رفع این مشکل برای مردم و جوانان داشتند.

از این رو در نظر دارند تا با راه اندازی سامانه اعتباری، اعطای تسهیلات در کشور را قانونمند و منظم ساخته و بساط رفتار سلیقه ای بانک ها را جمع کنند.

محمدرضا پور ابراهیمی داورانی همچنین ضمن انتقاد از برخورد سلیقه‌ای بانک‌ها در تعیین شرایط معرفی ضامن و شرایط آن‌ برای پرداخت تسهیلات وام ودیعه مسکن و سایر وام های خرد به متقاضیان گفت:

با توجه به شرایط پیش آمده در کشور پرداخت تسهیلات در بخش‌های مختلف بویژه در حوزه مسکن در دستور کار بانک‌ها قرار گرفت و روان‌سازی این موضوع برای کمک به مردم یکی از ضرورت‌های جدی است.

ضرورت توجه بانک ها به متقاضیان در پرداخت تسهیلات

این درحالی است که وام مسکن یا وام ازدواج یکی از اصلی ترین تسهیلاتی است که در زندگی مردم به خصوص جوانان که در ابتدای راه زندگی هستند تاثیرگذار است .

اما برخورد سلیقه ای و دلخواه بانک ها موجب شده تا تنها برخی از افراد مورد خواست بانک ها بتوانند از تسهیلات بانک ها استفاده کنند.

به همین منظور این نماینده مجلس اظهار کرد:

 اگر قرار باشد، با سخت‌گیری‌های بدون ضابطه امکان ارائه تسهیلات ودیعه مسکن امکانپذیر نباشد، دیگر مردم سودی از این ابلاغیه نخواهند برد.

در صورتی که دستورالعمل و بخشنامه ارائه وام ودیعه به بانک مرکزی و معاونت بیمه و بانک وزارت اقتصاد اعلام شده است.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس بیان کرد:

چارچوب حوزه عملکردی و نظارتی کمیسیون اقتصادی مجلس بر مبنای بخشنامه‌هایی است که رسما ابلاغ می‌شود.

وی در ادامه تصریح کرد: مجلس در صورت عدم اقدام بانک‌ها در چارچوب تعیین شده و یا حتی فراتر از آن، مسلما به صورت جدی به این تخلف ورود کرده و ضمن رسیدگی به تخلفات، گزارش را به مراجع نظارتی ارائه خواهد کرد.

ادعای مسوولان بانکی کشور در خصوص تسریع پرداخت تسهیلات

آنچه مسلم است اینکه با توجه به اظهارات نمایندگان مجلس در خصوص رفتار سلیقه ای بانک ها در پرداخت تسهیلات، مسوولان سیتسم بانکی کشور مدعی تسریع در پرداخت تسهیلات بانکی هستند.

در همین حال و با توجه به شنیده ها از وضعیت پرداخت وام در بانک ها و برخورد سیلقه ای بانک ها، مجلسی ها برآن شدند تا تصمیم جدی درخصوص عملکرد بانک ها اتخاذ کنند.

مسوولان بر این باورند که طی دو سال اخیر وضعیت پرداخت تسهیلات بانکی تسریع یافته و این به دلیل تاکید مجلسی ها، شورای پول و اعتبار، ستاد هماهنگی اقتصادی دولت و بسته‌های اعتباری بانک‌ها بوده است .

بیشتر بخوانید: کارشکنی بانک ها در پرداخت وام ازدواج

سامانه اعتباری تنها راهکار اصلی برای اعطای تسهیلات 

بر اساس این گزارش، درآمارها آمده است که از پایان سال ۹۸ و آغاز سال ۹۹ تسهیلات مربوط به کرونا بخش قابل توجهی از وام‌های بانکی را به خود اختصاص داده است.

همچنین اشتغال‌زایی، مسکن و ازدواج جوانان هم از جمله حوزه‌هایی است که در چند سال اخیر پرداخت تسهیلات در آن سرعت گرفته است.

حال اینکه، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس ضمن اشاره به رفتار سلیقه‌ای بانک‌ها در خصوص سامانه اعتباری تسهیلات تاکید کرد:

راه‌اندازی سامانه اعتباری تنها راهکار اصلی برای اعطای تسهیلات در کشور است و به موجب آن بساط ضمانت‌های موردی و سلیقه‌ای جمع شده و دیگر سیستم اعتباری بر مبنای علم ومنطق بجای یک کارمند تصمیم‌گیری می‎کند.

وی ادامه داد: انتظار داریم، بانک مرکزی هرچه سریعتر نسبت به راه‌اندازی سامانه اعتباری ارائه تسهیلات ورود کند.

پور ابراهیمی درادامه اظهار کرد:

بانک ها باید طی سال‌های گذشته این سامانه را راه‌اندازی می‌کردند که به دلایل مختلف چنین اقدامی را انجام ندادند.

در صورتی که راهکار اساسی برای حل مشکل ارائه تسهیلات خُرد و متوسط به مردم رویکرد ایجاد سیستم اعتبارسنجی در یک ساختار متمرکز است.

 عدم نیاز سیستم ارزیابی و اعتبارسنجی به معرفی ضامن

وی همچنین بیان کرد: در سیستم ارزیابی و اعتبارسنجی که مدل آن در دنیا تعریف شده براساس تعریف یک سری مدل دیگر نیاز به معرفی ضامن نیست و به صورت عادی پرداخت تسهیلات امکانپذیر است.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس ضمن اشاره به اینکه اقدام سلیقه‌ای بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن از نگاه کمیسیون اقتصادی وجاهت قانونی ندارد، گفت:

ما حتما به این موضوع رسیدگی کرده و تلاش می‌کنیم گزارش نظارتی خود را تا پایان شهریور آماده و به صحن علنی و دستگاه‌های نظارتی ارسال کنیم.

در همین حال پیش از این چند نماینده دیگر نیز نسبت به رفتار بانک ها درپرداخت تسهیلات انتقاد داشتند.

بی توجهی بانک‌ها به مردم در خصوص پرداخت تسهیلات

نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی چندی پیش اعلام کرده بود:

متاسفانه عدم رقابتی بودن فعالیت بانک‌ها مشکلاتی از جمله بی تفاوتی آن ها نسبت به مردم را به وجود آورده است،

بنابراین از آنجا که بانک‌ها بی‌رقیب کار می‌کنند در مقابل مردم احساس مسئولیت نمی‌کنند.

وی اظهار کرده بود:

در حالی که مطالبات و معوقات اصلی بانک‌ها از وام‌گیرنده‌های کلان است اما آن‌ها وام‌گیرنده خرد را لای منگنه گذاشته و با اعمال سختگیری‌های بسیار، حتی آن‌ها را به دادگاه و زندان می‌کشانند.

در عین حال با فردی که چندین میلیارد وام گرفته و اقساط خود را پرداخت نکرده برخوردی نمی‌شود.

ضرورت جمع آوری سیاست مافیایی بانک‌ها

همچنین نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه طاقت مردم از رفتار سلیقه ای بانک ها در پرداخت یک وام خرد طاق شده است، گفت: دیگر وقت آن است که بانک مرکزی فکری اساسی برای این سیاست مافیایی بانک‌ها کند.

قاسم ساعدی ضمن انتقاد از برخورد سلیقه‌ای بانک‌ها با متقاضیان دریافت وام‌های خرد، گفت:

 به یقین معرفی “ضامنِ کارمند رسمی” به بانک برای متقاضیان وام‌های خرد، به دلیل کوچک‌سازی دولت درسال‌های اخیر و استخدام محدود کارمند در دولت به آسانی امکان‌پذیر نیست.

اما این سختگیری‌ها و برخوردهای سلیقه‌ای بانک‌ها در حالی انجام می‌شود که تجربه نشان داده که بانک‌ها وام‌های میلیاردی را به راحتی بدون اخذ وثیقه کافی و ضمانت پرداخت می‌کنند.

نماینده مردم دشت آزادگان و هویزه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وام‌های خرد معمولا برای تهیه یک جهیزیه حداقلی، درمان، تعمیرات منزل و ایجاد اشتغال خرد استفاده می‌شوند، ادامه داد:

 کمیسیون‌های اقتصادی و اصل 90 مجلس به این معضل مهم که ناشی از رفتار سلیقه‌ای بانک‌ها است ورود کرده‌اند.

تا بانک‌ها از این رفتارهای سلیقه‌ای دست برداشته و چارچوبی معقول مشخص کنند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *