1. خانه
  2. اقتصاد
  3. اخبار اقتصادی
  4. پشت دربهای بسته تصمیم گیری نکنید
اخبار اقتصادیمنتخب سردبیریادداشت

پشت دربهای بسته تصمیم گیری نکنید

کریپتوکارنسی ها

فعالان حوزه کریپتوکارنسی که به صورت رسمی و قانونی مشغول به فعالیت هستند همواره با مشکلات عدیده به خصوص در بحث قانونگذاری مواجه بوده و هستند.

متاسفانه مسئولان دولتی تا کنون با این حوزه برخورد مناسبی نداشته و همواره فعالان این حوزه در انتظار تدوین قانون مناسب هستند.

وحید والی مدیرعامل هلدینگ نیک اندیش، در یادداشتی با ابراز گلایه از تصمیمات مسئولان به بیان تبعات مخالفت با پدیده رمزارزها در کشور و از طرفی ارائه راهکارهایی برای بهبود این حوزه پرداخته است.

 سره را از ناسره تمیز دهید

مسولان عزیز و انقلابی ، دلسوزان نظام مقدس جمهوری اسلامی لطفا پشت دربهای بسته برای اکوسیستم کریپتوکارنسی کشور تصمیم گیری نکنید.

صداهای موافق و مخالف زیادی این روزها در رابطه با رمزارزها، رمز دارایی ها، کریپتوکارنسی ها و هر نامی که به آن اطلاق میشود، میشنوم.

نگرانیم ازین است که نتیجه سالها تلاش این اکوسیستم را تصمیمات نسنجیده بر باد دهد.، آیا نه این است که به همه ما فرمان آتش به اختیار داده شد، آیا نه این است که تا کنون هم هرچه کرده ایم برای منافع ملی کشورمان بوده است، آیا ایجاد قریب به یکصدهزار شغل کار کوچکی است، آیا نه این است که چند صدهزار خانواده از این حوزه ارتزاق میکنند.

آیا نه این است که هر وقت هر نهاد ذیربطی از ما توضیحات خواسته خود را شتابان به آنجا رسانده ایم و درباره شفافیت عملکردمان اطلاع رسانی کرده ایم. آیا نه این است که با وجود همه خلاهای قانونی تلاش کرده ایم، ضوابط را رعایت کنیم.

اجازه سو استفاده از پلتفرمهای خود را به سودجویان و کلاهبردان ندهیم و با همه وجود حافظ منافع ملی کشورمان باشیم.

یک دهه از ظهور کریپتو کارنسی ها گذشته است و به قریب به اتفاق باور داریم کریپتو کارنسی ها یک تکنولوژی است که نمیتوان با آن مبارزه کرد و بجای تقابل با آن باید از ظرفیت های نابش برای توسعه ملی کشورمان استفاده کنیم.

اکنون زمان آن رسیده سره از ناسره تمیز داده شود و آنهایی که برای کشورشان و در راستای خدمت به منافع آن تلاش کردند از افرادی سودجو تمایز داده شودند اما مراقب باشیم کل این حوزه از بین نرود.

گاهی صحبت های را از افرادی میشنوم که احساس میکنم هنوز روح غیر متمرکز بودن کریپتوکارنسی ها و اصلا مفهموم کریپتو کارنسی ها را متوجه نشده اند.

ذکر این نکته کافی است که حوزه ای که خلق ثروت کند، اگر بصورت کامل در ایران هم ممنوع شود، مردم باز به دنبال آن خواهند رفت. سرمایه های خود را از کشور خارج میکنند ، همانطور که در همین حال هم سرمایه های خود را برای خرید ملک در کشورهایی امثال ترکیه خارج کرده اند، کشوری که نمیدانیم فردا رفتاری شبیه امارات با هموطنان ما خواهد کرد و بعد از اینکه با سرمایه های ایرانی ها خود را آباد کرد، یکی یکی عذر ایرانیان را خواهد خواست یا نه.

تبعات آسیب رساندن به فعالان حوزه کریپتوکارنسی ها

فرض را بر این بگیریم امروز همه فعالان این حوزه را در هم کوبیدید و کسب و کارشان را تعطیل کردید، در نهایت قرار است چه بشود؟ من به شما میگویم. اولا همه افراد فعال در این حوزه به کشورهای دیگر کوچ خواهند کرد و کسب و کارشان را در آن کشورها توسعه خواهند داد.

ثانیا سرمایه های مردم به سمت صرافی های خارجی روانه خواهد شد و کنترلش از دست ما خارج.گردش دو تا سه هزار میلیارد تومان در روز شوخی نیست که بتوان یک شبه آن را تعطیل کرد. و اما در اینجا کشور با خیل عظیمی از افرادی مواجه خواهد شد که کار خود را از دست داده اند و خانواده هایی که روزی شان بریده شده است، علاوه بر افرادی که مستقیما در این حوزه فعالیت میکنند بیش از پنج هزار کسب و کار که هر کدام از ده تا هزارتا کارمند دارند نیز به همین حوزه کریپتو کارنسی ها وابستگی دارند مانند پرداخت یارها، مانند سرویس های ارسال ایمیل و پیامک و بسیاری کسب و کارهای دیگر.

افزایش پرونده های کلاهبرداری در حوزه کریپتوکارنسی ها

علاوه بر این مشکل بیکاری که عنوان شد، پرونده های کلاهبرداری در حوزه ارزهای دیجیتال روز به روز بیشتر خواهد شد و پلیس فتا و قوه قضاییه به دورانی خواهد رسید که هر روز باید در خصوص استفاده از کریپتو کارنسی ها هشدار دهد.

ولی مردم همچنان بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را خواهند خرید، و در صرافی های خارجی آنها را مبادله خواهند کرد. فقط ما بجای اینکه از این ظرفیت برای توسعه منافع ملی مان استفاده کنیم باید نظاره گر خروج سرمایه ها باشیم و شاهد مردمی که ناگهان همین صرافی های خارجی که الان روی خوش به آنها نشان میدهند، دارایی هایشان را به دلایل تحریمها بلوکه کنند.

و آنوقت من و امثال من اگر زنده باشیم حسرت میخوریم، که چرا این تکنولوژی قانونمند نشد و الان باید شاهد این اتفاقات باشیم. اگر هم دیگر نبودیم که حسرتش برای آنان میماند که این تصمیمات را گرفتند.

تقابل، راه درستی نیست

امروز مجلس انقلابی ما به همت چند تن از نمایندگان در تلاش هستند ساز و کاری مناسب برای این حوزه بچینند ما هم به عنوان فعالان این حوزه که الگویمان حاج قاسمها و فخری زاده ها هست، اعلام میکنیم. در رکابتان هستیم. روی ما حساب کنید.

ما برای کشورمان و سر بلندی اش و خنثی کردن تحریمهای ظالمانه و بهره مندی مردممان از این تکنولوژی نوظهور هرکاری لازم باشد میکنیم. دست یاری به سویتان دراز کردیم، آن را پس نزدید، دشمن شادمان نکنید. دشمن همه ما مشترک است.

بیایید به هم کمک کنیم، تقابل راه درستش نیست. اما در پایان از همه نهادهای امنیتی و حاکمیتی که تلاش میکنند راه را برای فعالیت شفاف مردم کسب و کارها هموار کنند تشکر میکنم. زیرا بسیار هم هستند آنانی که در دل حاکمیت هستند و میدانند با تکنولوژی نمیتوان جنگید بلکه باید با آن و در راستای منافع ملی همسو شد.

وحید والی

مدیر عامل و بنیانگذار هلدینگ نیک اندیش

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست