با توجه به افزایش قیمت گوشت و مرغ، مصرف سوسیس و کالباس با کاهش 30 درصدی همراه شده است .

به گزارش برات نیوز، این درحالی است که تولیدکنندگان سوسیس و کالباس باید از مرغ و گوشت بدون پوست و استخوان استفاده کنند و به مراتب هزینه تولید محصولات پروتئینی بسیار افزایش می یابد.

علی رغم تمامی آمارهایی که از مضرات سوسیس و کالباس و خطرات مصرف آن ارائه می‌شود، اما مردم به استفاده از این محصولات رغبت و میل بیشتری دارند.

از طرفی افزایش هزینه های تولید و گران شدن نرخ سوسیس و کالباس منجر به کاهش میزان تقاضا برای خرید و مصرف این محصولات پروتئینی شده است .

کاهش میزان تقاضا برای مصرف فرآورده های پروتئینی

در همین راستا، دبیر انجمن صنایع فرآورده‌های گوشتی ایران از کاهش ۳۰ درصدی مصرف سوسیس و کالباس با شیوع کرونا در کشور خبر داده است .

جمال حسین زاده بیان کرد: فرآورده‌های گوشتی در کشور از مرغ و گوشت گوساله تهیه می‌شود و میزان مصرف گوشت با توجه به تنوع محصولات از ۴۰ درصد تا ۹۰ درصد متفاوت است.

وی در ادامه گفت: مصرف کننده بایستی برای خرید سوسیس و کالباس ۲۵ درصد بابت (سود عمده فروش ۴ درصد، سود خرده فروش ۱۲ درصد و مالیات ارزش افزوده ۹ درصد) علاوه بر قیمت محصول درب کارخانه پرداخت کند.

قیمت فرآورده‌های گوشتی بین 45 تا 130 هزار تومان

حسین زاده خاطر نشان کرد:  قیمت فرآورده های گوشتی تولید شده از مرغ بدون پوست و استخوان درب کارخانه ۳۶ تا ۹۰ هزار تومان است که برای مصرف کننده با احتساب ۲۵ درصد سود توزیع کننده و مالیات ارزش افزوده این عدد به  ۴۵ هزار تومان تا ۱۳۰ هزارتومان می رسد.

وی ادامه داد: همچنین فرآورده های گوشتی تولید شده از گوشت گوساله نیز درب کارخانه ۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان است که برای مصرف کننده با احتساب هزینه های توزیع کننده و مالیات ارزش افزوده، معادل  ۶۵ تا ۲۷۰ هزار تومان تمام می شود.

تولید سوسیس و کالباس از مرغ و گوشت استحصال نشده 

دبیر انجمن صنایع فرآورده های گوشتی ایران تصریح کرد: قیمت مرغ و گوشتی که در تولید این محصولات استفاده می شود از قیمت مرغ و گوشت استحصال نشده، بیشتر است.

وی درادامه گفت: زیرا تولیدکننده مجبور است از مرغ بدون پوست و استخوان با قیمت ۷۰ هزارتومان و بغل ران گوساله با قیمت هر کیلو ۱۸۰ هزارتومان را برای محصولات لوکس استفاده کند و تغییر قیمت  گوشت و مرغ در قیمت سوسیس و کالباس نیز اثر گذار است.

افزایش 15 درصدی قیمت ادویه و مواد جانبی در بازار

این مقام مسوول همچنین تغییر قیمت ادویه و مواد افزودنی وارداتی و هزینه بسته بندی را در قیمت تمام شده تولید این محصولات اثرگذار دانست و گفت:

تاثیر مواد جانبی که ۵ درصد وزن محصول نهایی را تشکیل می دهند به لحاظ ارزش کالا بالغ بر ۱۵ درصد قیمت تمام شده محصول را شامل می شوند.

محدودیت در ساعت کار رستوران‌ها و کاهش میزان مصرف سوسیس و کالباس

حسین زاده در پاسخ به این سوال که آیا تقاضای مصرف سوسیس و کالباس با شیوع کرونا کاهش یافته است یا خیر؟ گفت:

تقاضا برای محصولات لوکس به دلیل اجرت خرید مصرف کننده تا ۳۰ درصد کاهش داشته است و در محصولات اقتصادی هم به دلیل محدود شدن ساعت کار رستوران‌ها و عرضه کنندگان غذای آماده ۳۰ درصد کاهش داشته است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *