با توجه به هشدارمداوم سازمان ملل نسبت به موضوع انتشار گازهای گلخانه‌ای، صندوق بین المللی پول اعلام کرد که کشورها باید انتشار این گازها را تا سال 2050 به صفر برسانند.

به گزارش برات نیوز، این درحالی است که سال هاست سازمان ملل نسبت به انتشار گازهای گلخانه ای و اثرات سوء آن در گرم شدن زمین هشدار داده است.

به طوری که در آخرین گزارشات این سازمان آمده است که انتشار مداوم گازهای گلخانه ای بر افزایش دمای کره زمین تاثیر به سزایی دارد و موجب نابودی تدریجی زمین می شود.

ذوب شدن یخ‌های قطبی و افزایش سطح آب دریاها

در این گزارش آمده که افزایش دو متری سطح آب دریاها تا پایان قرن حاضر به دلیل ذوب شدن یخ های قطبی هم قابل کتمان نیست و این نشانه ای از گرم شدن زمین است.

کارشناسان محیط زیست همچنین اعلام داشته اند که این گزارش ” بیدار باش عظیم” به دولت ها برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای است.

درادامه این گزارش نیز دبیر کل سازمان ملل اظهار کرده که این گزارش یک هشدار بوده و محتوی آن “اعلام وضعیت قرمز برای بشریت است.

آنتونیو گوترش ادامه داده است که اگر ما نیروهای فعلی مان را روی هم بگذاریم، می توانیم از فاجعه آب و هوایی جلوگیری کنیم.

اعلان وضعیت قرمز از سوی سازمان ملل به کشورها

اما همانطور که در گزارش سازمان ملل مشخص شده است هیچ زمانی برای تأخیر و هیچ جایی برای بهانه گیری وجود ندارد.

هشدارها و اعلان وضعیت قرمز پی درپی از سوی سازمان ملل به کشورها و اظهارات کارشناسان بسیار جدی است.

به همین منظور کشورها باید این موضوع را جدی گرفته و هرچه سریع تر اقدامات لازم را درخصوص کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و جلوگیری از گرم ترشدن زمین اجرایی کنند.

پنج سال اخیر گرمترین سال‌های ثبت شده کره زمین

این درحالی است که درگزارش اقلیمی سازمان ملل به چند نکته اشاره شده است که افزایش بیش از یک درجه سانتیگراد دمای کره زمین در ۹ سال اخیر برابر با افزایش دما بین سال های ۱۸۵۰ تا ۱۹۰۰ میلادی یکی از مهمترین این نکات است .

دراین گزارش آمده است که پنج سال اخیر گرمترین سال های ثبت شده کره زمین از سال ۱۹۵۰ است.

– افزایش سه برابری سطح آب دریاها در مقایسه با سال های ۱۹۰۱ تا ۱۹۰۷ و احتمال 90 درصدی عملکرد انسانی ذوب شدن یخ های قطبی و عقب رفتن یخچال های طبیعی از دیگر موارد مطرح شده در گزارش سازمان ملل است .

براساس این گزارش، موج گرما در کره زمین نیز از دهه ۱۹۵۰ میلادی در فواصلی کوتاه تر و شدیدتر شده در حالی که موج سرما کمتر بوده است.

بیشتر بخوانید: سرمایه گذاری ۱۰ میلیون دلاری آمازون برای نگهداری جنگل ها و حذف گازهای گلخانه ای

هشدار صندوق بین المللی پول برای صفر شدن انتشار گازهای گلخانه ای تا سال 2050

دراین میان، صندوق بین المللی پول نیز به کشورها هشدار داده که برای به صفر رساندن انتشار گازهای گلخانه ای تا سال 2050 تا دیر نشده اقدام کنند که خسارتی که سوخت های کربنی وارد می کند آنرا بسیار گرانتر می سازد.

براساس این گزارش، صندوق بین المللی پول در گزارشی اعلام کرد که کشورهای جهان برنامه ریزی کرده اند تا سال 2050 میزان انتشار گازهای گلخانه ای را به صفر برسانند و این زمان طولانی نیست و باید کشورها تا دیر نشده هر جه زودتر در این زمینه اقدام کنند.

صندوق در گزارش خود تاکید کرده است که ارزان بودن سوخت های کربنی باعث شده استفاده از این نوع سوخت در سالهای گذشته افزایش بیش از اندازه ای داشته باشد.

تاکید صندوق بین المللی پول بر استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر

 ولی برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای کشورها باید به سمت استفاده از انرژی های تجدید پذیر روی بیاورند.

این نهاد بین المللی تصریح کرده است:

 اگر میزان خسارتی که استفاده از سوختهای فسیلی به طبیعت وارد می سازد نیز قیمت گذاری شود نه تنها استفاده از سوخت های فسیلی و کربنی طرفدار نخواهد داشت بلکه در حقیقت نسبت به سوخت های تجدید پذیر بسیار گرانتر هم خواهد بود.

براساس این گزارش، سوخت های کربنی باعث گرم شدن کره زمین، افزایش سطح دریاها و ایجاد خشکسالی در طبیعت می شود از سوی دیگر با آلوده ساختن هوا تهدید بزرگی برای سلامتی انسان ها محسوب می شود.

هزینه مقرون به صرفه استفاده از سوخت‌های پاک

صندوق بین المللی پول دراین گزارش اعلام کرده است:

 اگر هزینه و فایده سوخت کربنی و سوخت های پاک را بسنجیم سوخت های پاک که از باد و خورشید و غیره به دست می آید بسیار مقرون به صرفه خواهد بود و کشورها باید در آینده نزدیک به این سمت بروند.

درهمین حال، تمامی محققان و کارشناسان نیز بر جدی شدن خطر انتشار گازهای گلخانه ای تاکید دارند و بر ضرورت به کارگیری اقدامات لازم جهت کاهش انتشار این گازها اصرار دارند.

به طوری که این دانشمندان براین باورند که انتشار گازهای گلخانه ای موجب گرم شدن زمین و به خطر افتادن زندگی بسیاری از مردم خواهد شد.

تغییر اقلیم و مخاطره در زندگی میلیون ها نفر از مردم دنیا

درهمین راستا، چندی پیش، رئیس مرکز ملی تحقیقات جنوبگان پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی با تاکید بر اینکه ذوب شدن یخ‌های قطبی به دلیل تغییر اقلیم موجب به مخاطره افتادن زندگی میلیون‌ها انسان ساحل نشین خواهد شد، اظهار کرده بود:

تحقیقات نشان می‌دهد آب شدن صفحات یخی قطب جنوب می‌تواند به شکل جهشی اتفاق بیفتد و کاملا از کنترل بشر خارج است و این گفته بدان معناست که باید انتشار گازهای گلخانه‌ای به صورت جدی و متحدالشکل جهانی کاهش یابد.

 حسین فرجامی درادامه گفته بود: یکی از بحران‌هایی که جوامع بشری را در قرن اخیر به شکل جدی تهدید می‌کند و باعث ایجاد چالش‌های اساسی در مقیاس‌های مختلف بر روی کره زمین شده بحث گرمایش جهانی و تغییر اقلیم است.

تغییر در بخش‌های اقتصادی،فرهنگی و اجتماعی به دلیل تغییر اقلیم

وی همچنین  تاکید کرده بود: تغییر اقلیم و گرم شدن کره زمین در مقیاس کوچک و منطقه‌ای باعث ایجاد و تغییر در جنبه‌هایی چون اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی در اثر خشکسالی، سیل و طوفان و غیره می‌شود.

وی ادامه داد: در مقیاس‌های بزرگتر باعث افزایش و قوی‌تر شدن پدیده‌های حدی همچون چرخنده‌های حاره‌ای و طوفان‌های قطبی می‌شود.

این محقق خاطر نشان کرد: این امر سبب تغییر شرایط آب و هوایی کره زمین به ویژه در مناطق قطبی و بر روی صفحات یخی خواهد شد.

درهرحال، علاوه به سازمان ملل و مسوولان مرتبط، محققان و کارشناسان نیز نسبت به انتشار گازهای گلخانه ای هشدار داده اند و همه را به همیاری در زمینه کاهش حجم انتشار گازهای گلخانه ای دغوت کرده اند.

امید است که کشورها با انجام اقدامات مدنظر و ضروری، از بروز مشکلات اسفناک زیست محیطی جلوگیری شود.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *