اخبار اقتصادی

ETF های دولت تغییر کرد

اخبار منتشر شده نشان می‌دهد که برنامه ETF های دولت تغییر خواهند کرد. این تغییرات در حوزه محتوا و تقدم و تاخر اعمال شده است.

به گزارش برات نیوز ؛ در این تغییرات جدید پالایشگاه‌های تبریز و بندرعباس به صندوق پالایشی ها اضافه شده و دارا دوم هم که در ابتدا به عنوان شرکت های فلزی و خودرویی معرفی شده بود به مدل پالایشی تغییر کرد.

صندوقهای سرمایه گذاری به عنوان ابزاری برای کاهش ریسک ورود به بازار سرمایه در سراسر دنیا شناخته می شوند از این رو استفاده از آن در میان سهامداران خرد که اطلاعات تخصصی از وضعیت کلان بازار ندارند شایع است. سرمایه گذاری در صندوقها از طریق خرید واحدهای هر صندوق امکان پذیر است. صندوق های ETF همانند سهام عادی در بورس قابل خرید و فروش هستند. این صندوقها می توانند از انواع درآمد ثابت، سهامی، مختلط یا مبتنی بر طلا باشند.

با توجه به سیاستهای اقتصادی دولت مبنی بر گسترش خصوصی سازی و اتخاذ تصمیم واگذاری بخش بزرگی از سهام شرکتهای دولتی به عموم مردم، مصوب شد در گام اول سهام متعلق به دولت از سهام بانکهای صادرات، ملت، تجارت و همچنین شرکتهای بیمه البرز و بیمه اتکایی امین از طریق ایجاد صندوق سرمایه گذاری با نام “صندوق واسطه گری مالی یکم” به افراد حقیقی واگذار شود.

این واگذاری با همکاری معاونت اموربانکی، بیمه و شرکتهای دولتی وزارت امور اقتصاد و دارایی، سازمان بورس اوراق بهادار و سازمان خصوصی سازی صورت پذیرفته است

بیشتر بخوانید: ETF بعدی شامل کدام شرکت‌ها می‌شود؟

نخستین ETF دولت چندی پیش با نماد دارا یکم عرضه شد که شامل سهام باقی مانده دولت در سه بانک و دو بیمه بود. در واقع پذیره‌نویسی نخستین صندوق که شامل باقیمانده سهام دولت در بانک‌های ملت، تجارت و صادرات ایران و بیمه‌های البرز و اتکایی امین می‌شد، اواسط اردیبهشت آغاز و معامله آن نیز تقریبا یک ماه پس از پدیذه‌نویسی تحت نماد دارایکم آغاز شد.

بر این اساس، مدیرعامل بورس تهران چندی پیش اعلام کرد که بین دو صندوق باقی‌مانده پالایشی و صنایع فلزی و خودرو، دومین صندوق قابل معامله که قرار است در بورس عرضه شود مربوط به صنایع فلزی و خودرویی است. البته درمورد  زمان عرضه صحبتی نکرد و حتی  رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد که هنوز دولت از این سازمان ETF جدید درخواست نکرده است.

از سوی دیگر معاون شرکت‌ها و قیمت‌گذاری بنگاه‌های سازمان خصوصی سازی نیز اعلام کرده بود که تصمیم اولیه دولت چهار پالایشگاه تبریز، اصفهان، تهران و بندرعباس بود. درحال حاضر طبق مصوبه هیات واگذاری، دو تا از پالایشگاه‌ها بلوکی عرضه می شود. پالایشگاه تبریز که آگهی شد و پالایشگاه بندر عباس هم به زودی آگهی می‌شود؛ بنابراین باقی مانده سهام دولت در پالایشگاه‌های نفت تهران و اصفهان، در قالب ETF پالایشی عرضه خواهد شد.

بر این اساس، درحالی که بر اساس گفته های صحرایی پیش بینی می شد دومین ETF دولت صنایع فلزی و خودرویی و طبق گفته های شمسی سومین ETF  نیز فقط شامل پالایشگاه های نفت تهران و اصفهان باشد، آخرین گفته های عباس معمارنژاد در شبکه خبر حاکی از آن است که دارا دوم از گروه پالایشی تشکیل می شود، نه فلزی و خودرویی. همچنین صندوق پالایشی ها از پهار پالایشگاه تبریز، تهران، اصفهان و بندرعباس تشکیل خواهد شد.

به نظر می رسد از آنجاکه برای پالایشگاه تبریز که قرار بود به صورت بلوکی فروخته شود، مشتری پیدا نشد و همچنین برگزاری مجمع عمومی پالایشگاه بندرعباس باعث شد قابلیت اجرایی مصوبه هیات واگذاری درمورد فروش بلوکی این پالایشگاه از بین برود،  قرار است این دو پالایشگاه نیز مجددا در سبد ETF دولت جا خوش کنند.

انتهای پیام

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید