تا 3 ماه آینده، 12 دستگاه دولتی و نیروی انتظامی باید اجرای امضای الکترونیکی را بر سامانه های خود پیاده سازی کنند.

به گزارش برات نیوز، معاون اول رئیس جمهوری ۱۲ دستگاه و سازمان دولتی و نیروی انتظامی را موظف کرد تا ظرف ۳ ماه امضای الکترونیکی را روی سامانه‌های خود پیاده‌سازی کنند.

این در حالی است که با توجه به اهمیت اجرای امضای الکترونیکی در نهادها و سازمان های دولتی ،مسوولان از سال ها پیش بر ضرورت اجرای آن تاکید دارند.

تاکید بر مقررات آیین نامه اجرایی ماده 23 قانون تجارت الکترونیکی

بر اساس این گزارش، محمد مخبر در ابلاغیه‌‌ای که برای اجرا و تکمیل سامانه جامع تجارت به تمامی دستگاه‌های دخیل در راه‌اندازی این سامانه زده، آنان را به پیاده سازی امضای الکترونیکی مکلف کرده است.

در ادامه این ابلاغیه آمده است که نهادها و دستگاه های دولتی مورد نظر باید تمامی سامانه‌های خود را به قابلیت امضای الکترونیکی طبق مقررات آیین‌نامه اجرایی ماده ۳۲ قانون تجارت‌الکترونیکی مجهز کنند.

براین اساس دستگاه‌ها دیگر نباید خود اقدام به راه‌اندازی امضایی مجزا برای زیرمجموعه خود کنند بلکه باید از گواهی‌های امضای الکترونیکی که توسط یکی از مراکز میانی مجاز صدور گواهی صادر شده باشد استفاده کنند.

تکلیف بالاترین مقام اجرایی هردستگاه برای پیاده سازی امضای الکترونیکی

در این ابلاغیه معاون رئیس جمهور بالاترین مقام اجرایی هر دستگاه را مسئول پیگیری و پیاده‌سازی امضای الکترونیکی در تمامی سامانه‌های آنها کرده است.

بر این اساس وزارت صنعت معدن و تجارت، وزارت جهاد و کشاورزی، وزارت بهداشت، بانک مرکزی، بیمه مرکزی، گمرک، سازمان بنادر و دریانوردی، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، سازمان امورمالیاتی، سازمان برنامه و بودجه کشور و نیروی انتظامی موظف شده‌اند تا علاوه بر اینکه سامانه‌های خود را به قابلیت امضای الکترونیکی مجهز می‌کنند، اسناد و اطلاعات از فعالان اقتصادی تحت حاکمیت خود را نیز با امضای الکترونیکی دریافت کنند.

بیشتر بخوانید: الزام بانک مرکزی بر اجرای امضای الکترونیکی

تاکید بر پذیرش امضای الکترونیکی صادر شده از مراکز میانی مجاز صدور گواهی

بر اساس این گزارش، در این ابلاغیه تاکید شده است که امضاهایی در سامانه‌های آنها مورد پذیرش قرارگیرد که گواهی الکترونیکی آن توسط یکی از مراکز میانی مجاز صدور گواهی صادر شده باشد.

هم‌اکنون ۴ مرکز میانی دولتی و ۳ مرکز میانی خصوصی ذیل مرکز ریشه در حال فعالیت هستند.

مرکز میانی بورس، وزارت نفت، بهداشت و مرکز میانی عام ۴ مرکز میانی دولتی فعال هستند.

همچنین مرکز میانی پارس ساین، مرکز میانی راهبر و مرکز میانی اعتماد هوشند نیز مراکز میانی خصوصی فعال در حوزه صدور امضای الکترونیکی هستند.

طبق ابلاغیه معاون اول رئیس جمهور پاسخ به استعلام سایر دستگاه‌ها نیز باید با استفاده از امضای الکترونیکی صورت گیرد.

ایجاد مرکز میانی مختص وزارت بهداشت و صمت

بر اساس این گزارش، از میان دستگاه‌هایی که ملزم به مجهز کردن سامانه‌های خود به امضای الکترونیکی شده‌اند وزارت بهداشت و وزارت صمت ذیل مرکز ریشه، مرکز میانی مختص خود را ایجاد کرده‌اند.

همچنین وزارت صمت به عنوان مرکز میانی عام قابلیت صدور امضا برای تمامی بخش‌ها را دارد و مرکز میانی وزارت بهداشت به صورت خاص امضای الکترونیکی برای بخش بهداشت و درمان صادر می‌کند.

این در حالی است که بانک مرکزی نیز درنظر داشت برای بخش بانکی کشور با ایجاد ریشه مستقل اقدام به صدور امضای مستقل برای بخش بانکی کند.

پیش بینی برای همه گیری استفاده از امضای الکترونیکی در تمامی دستگاه های دولتی

 اما بر اساس این ابلاغیه بانک مرکزی نیز باید از گواهی‌های امضای‌الکترونیکی که توسط مراکز میانی مجاز صدور گواهی‌الکترونیکی صادر شده استفاده کند.

در صورت محقق شدن این دستور معاون اول رئیس جمهوری به نظر می‌رسد، امضای الکترونیکی وارد مرحله جدیدی شود و بتوان امیدوار بود تا استفاده ‌آن در میان بخش‌های مختلف دستگاه‌های دولتی همه گیر شود.

طبق گزارش پیشرفت ۲۳ پروژه اولویت دار که تیرماه ۱۴۰۰ منتشر شد تنها ۱۰ سازمان دولتی به امضای الکترونیکی مجهز شده‌اند و فقط برای اتصال هشت سازمان و دستگاه دولتی دیگر به امضای الکترونیکی برنامه‌ریزی شده است.

رشد 224 درصدی صدور گواهی امضای الکترونیکی در کشور

این در حالی است که به‌کارگیری امضای الکترونیکی در دستگاه‌های دولتی و پیاده‌سازی برنامه‌‌های اجرایی آن از زمان تصویب و ابلاغ قانون تجارت الکترونیکی در دستور کار قرار گرفته است.

گواهی امضای الکترونیکی صادره در بازه زمانی ۱۲ ماهه سال گذشته، ۵۸۹ هزار و ۵۴۴ فقره اعلام شده است که با در نظر گرفتن ۱۸۱ هزار و ۸۵۸  فقره گواهی صادر شده در سال ۹۸، شاهد رشد ۲۲۴.۲ درصدی صدور گواهی امضای الکترونیکی صادره توسط مراکز میانی در سال ۹۹ بوده‌ایم.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *