1. خانه
  2. خودرو
  3. ایران
  4. مخالفت مجلس با عرضه خودروهای گران قیمت در بورس
ایرانمنتخب سردبیر

مخالفت مجلس با عرضه خودروهای گران قیمت در بورس

خودروهای گران قیمت

نمایندگان مجلس با عرضه خودروهای گران قیمت برخی از شرکت‌های خصوصی در بورس مخالف هستند .

به گزارش برات نیوز، عضو کمیسیون صنایع مجلس اظهار داشت: قرار براین است که خودروهای یک شرکت خصوصی در بورس عرضه شود که این اقدام نه طرح دولت است و نه مجلس و اساسا این شیوه که یک خودروی نسبتا گران قیمت در بورس عرضه شود که قیمت آن می‌تواند بر روی بازار اثر بگذارد را قبول نداریم.

این درحالی است که با پذیرش ۸خودرو جدید در بورس کالا تعداد خودروهای پذیرش شده در بورس کالا به ۱۵محصول و تعداد خودروسازهایی که قرار است محصولاتشان را در بورس کالا عرضه کنند به ۹خودروساز رسید.

بر همین اساس متناسب با پذیرش محصولات جدید از امروز 26 مرداد ماه جاری دور جدید عرضه محصولات شرکت‌های خودروسازی‌ در بورس کالا آغاز می‌شود.

روح‌الله ایزدخواه درباره آغاز عرضه خودرو در بورس اظهارداشت: آنچه که امروز در بورس از عرضه خودرو به اجرا می‌رسد، طرح مجلس نیست و طرح مجلس هنوز به مرحله اجرایی نرسیده‌ است. قرار براین است که خودروهای یک شرکت خصوصی (بهمن خودرو ) در بورس عرضه شود که این اقدام نه طرح دولت است و نه مجلس و اساسا این شیوه که یک خودروی نسبتا گران قیمت در بورس عرضه شود که قیمت آن می‌تواند بر روی بازار اثر بگذارد را قبول نداریم.

مجلس به دنبال عرضه مدیریت شده و هدفمند خودرو در بورس کالا

وی با بیان اینکه مجلس این روش عرضه خودرو در بازار سرمایه را تایید نمی‌کند، گفت: شیوه عرضه امروز در بورس متفاوت از طرح مجلس است، مجلس در طرحی که آماده کرده به دنبال عرضه مدیریت شده و هدفمند است اما عرضه‌ای که از امروز شروع می‌شود می‌تواند منجر به بازارسازی و بازار گرمی شود و قیمت‌ها در بازار خودرو را افزایش دهد.

رییس کمیته خودرو در مجلس گفت: طرح مجلس درباره عرضه خودرو در بورس شامل یکسری ضوابط و قواعدی است  که در عرضه امروز قرار نیست این ضوابط به اجرا برسد و عرضه با این سازوکار تصمیم دولت و مجلس نبوده و مجلس از هر نوع عرضه خودرو در بورس حمایت نمی‌کند.

ایزدخواه تاکید کرد: اگر عرضه خودرو در بورس مدیریت شده و منضبط نباشد، می‌تواند نتیجه عکس داشته باشد و قیمت‌ها را در بازار افزایش دهد و سیگنال اشتباهی را به بازار خودرو ارسال کند.

فراهم شدن شرایط عرضه خودرو در بورس

وی با اشاره به موانع عدم اجرای طرح مجلس برای عرضه خودرو در بورس، گفت: مجلس در مقطعی درگیر تغییر دولت بود ‌و اساسا لازم بود که دولت در اجرای این طرح همراهی کند چراکه اگر قانونی در کاغذ نوشته می‌شد اما دولت همراهی نمی‌کرد، این طرح  عملا به اجرا نمی‌رسید بنابراین وقتی را به همراهی و آمادگی دولت اختصاص دادیم و معتقدم الان شرایط عرضه خودرو در بورس فراهم شده و هم مجلس هم دولت آماده اجرای این طرح هستند.

رییس کمیته خودرو در مجلس در پاسخ به این سوال که در طرح مجلس عرضه بورسی شامل چه خودروهایی می‌شود، اظهار داشت: با دولت باید بر سر همین ضوابط و قواعد به توافق برسیم و یکسری از ضوابط به همین مربوط می‌شود که چه خودروهایی و با چه ساز و کاری وارد بورس شوند.

ما در مجلس معتقدیم از یک مدل خودروی تعیین شده باید تمام تولیدات آن در بورس عرضه شود و اگر قرار باشد که ٢٠ درصد کالا وارد بورس شود و مابقی آن در بازار آزاد به فروش برسد؛ نتیجه عکس خواهد داشت و با همین مشکل در صنعت فولاد مواجه هستیم و این نوع ساز و کار منجر به بازار گرمی می‌شود و در نتیجه سیگنال اشتباه به بازار می‌دهد.

تاکید مجلس بر عرضه خودرو در بورس کالا با یک شاخص مشخص

وی ادامه داد: ضوابط مورد نظر این است که تعیین شود چه خودروهایی در بورس عرضه شوند و در طرح مجلس آمده؛ خودروهایی که مشمول عرضه می‌شوند باید کل تولیدات آن وارد بورس شود و اگر خارج از بورس به فروش برسد مشمول قاچاق کالا خواهند شد.

آنچه که مجلس در نظر گرفته این است که خودروهایی که فاصله قیمت قابل توجهی بین کارخانه و بازار دارند که یک شاخص مشخص برای آن تعریف شده باید در بورس عرضه شوند.

ایزدخواه درباره سقف خرید خودرویی هر فرد در بورس گفت: تعیین سقف خرید را برعهده دستگاه اجرایی گذاشته‌ایم اما شاخص‌های مورد نظر تعیین شده به طوریکه اگر صف خرید تشکیل شود و در شرایطی که عرضه از تقاضا کمتر بود باید سهمیه‌بندی صورت بگیرد و برای هر خریداری سقفی در نظر گرفته می شود.

بنابراین ممکن است در این شرایط به این نتیجه برسیم که هر متقاضی فقط امکان خرید یک خودرو در بورس را داشته باشد البته اولویت‌های خریدار مشخص می‌شود.

 

 

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست