گزارش های آماری همه از گرانی قیمت کالاهای اساسی در بازار حکایت دارند و هیچ خبری از کاهش قیمت ها و ارزانی نیست.

به گزارش برات نیوز، این درحالی است که با توجه به  بررسی های انجام شده، شکر با افزایش قیمت 71 درصدی در صدر گرانی ها قرارگرفته است.

درهمین حال، گزارش آماری وزارت صمت نیز حاکی از این است که برنج ایرانی و گوشت گوساله با 63 درصد و گوشت مرغ با 58 درصد به ترتیب بعد از شکر سردمداران افزایش قیمت کالاهای اساسی در بازار هستند.

شکر صدرنشین گرانی‌ها در بازار کالاهای اساسی

براساس این گزارش، این افزایش قیمت‌ها در شهریور ماه سال 1400 نسبت به سال گذشته بررسی شده و به دست آمده است.

درهمین حال، گزارش بررسی آمار از سوی وزارت صمت از قیمت کالاهای اساسی در شهریور ماه سال ۱۴۰۰حاکی از این است که نرخ انواع اقلام کالاهای اساسی در بازار با افزایش قیمت چشمگیری همراه بوده است .

اگرچه که این گرانی قیمت کالاهای اساسی در بازار نسبت به ماه‌های قبل با شیب ملایم‌تری همراه بوده است.

اما طی یک سال اخیر هرآنچه از بازار کالاهای اساسی اعلام شده، افزایش قیمت بوده و هیچ روند نزولی در قیمت ها در بازار دیده نشده است .

به طوری که دیگر مردم علاوه بر ناتوانی در خرید مسکن و خودرو، حتی در خرید اقلام روزانه و پرمصرف زندگی خود نیز وامانده اند و ناتوان شده اند.

وعده‌های پوچ مسوولان درخصوص تنظیم بازار و کنترل گرانی‌ها

این درحالی است که چه مسوولان دولت دوازدهم و چه مسوولان دولت سیزدهم بسیار تاکید داشتند که تمرکز خود را درتنظیم بازار و کاهش قیمت ها گذاشته اند.

اما آنچه مسلم است نتیجه کار بوده که این موضوع را نشان نمی دهد و قیمت کالاهای اساسی در بازار سوار بر موج گرانی ها بر مردم می تازد.

براساس این گزارش؛ قیمت هر کیلوگرم برنج پاکستانی باسماتی درجه یک با ۲۸.۴ درصد افزایش از ۲۰ هزار و ۵۱۴ تومان در شهریور ماه ۱۳۹۹ به ۲۶ هزار و ۳۳۸ تومان در شهریور ماه ۱۴۰۰ افزایش یافته است.

همچنین قیمت هر کیلوگرم برنج تایلندی نیز در شهریور ۱۴۰۰ نسبت به شهریور ۱۳۹۹ با ۵۵.۹ درصد افزایش از ۱۰ هزار و ۳۰۷ تومان به ۱۶ هزار و ۷۱ تومان افزایش یافته است.

افزایش 63 درصدی قیمت برنج طارم اعلاء نسبت به قیمت سال گذشته

درادامه این گزارش آمده است که قیمت هر کیلوگرم برنج طارم اعلاء شهریور ۱۴۰۰ نسبت به شهریور سال گذشته، ۶۳.۷ درصد افزایش داشته و از ۲۶ هزار و ۷۷۷ تومان به ۴۳۳۶ هزار و ۸۴۷ تومان رسیده است.

درهمین حال در این گزارش آمده که قیمت هر کیلوگرم برنج هاشمی درجه یک نیز طی مدت یاد شده ۶۳.۱ درصد افزایش یافته و از ۲۶ هزار و ۲۵۲ تومان به ۴۲ هزار و ۸۲۳ تومان رسیده است.

قیمت هر کیلوگرم شکر سفید نیز ۷۱.۶ درصد افزایش یافته و از ۸ هزار و ۱۸۲ تومان در شهریور ۹۹ به ۱۴ هزار و ۴۸ در شهریور ۱۴۰۰ افزایش یافته است.

قیمت هر کیلوگرم گوشت گوساله نیز در شهریور ماه ۱۴۰۰ نسبت به شهریور ماه ۱۳۹۹ به میزان ۶۳.۷ درصد افزایش و از هر کیلوگرم ۷۸ هزار و ۹۲۱ تومان به ۱۲۹ هزار و ۲۰۷ تومان رسیده است.

بیشتر بخوانید: کالاهای اساسی در انتظار نتیجه انتخابات

گرانی قیمت کالاهای اساسی در حوزه گوشت و مرغ

براساس این گزارش، قیمت هر کیلوگرم گوشت گوسفندی طی مدت یاد شده ۳۸.۳ درصد افزایش یافته و از ۹۷ هزار تومان به ۱۳۴ هزار و ۱۹۲ تومان رسیده است.

قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ تازه نیز در شهریور ماه ۱۴۰۰ نسبت به شهریور ماه ۱۳۹۹ به میزان ۵۸.۱ درصد افزایش یافته و از هر کیلوگرم ۱۷ هزار و ۳۰۱ تومان به ۲۷ هزار و ۳۴۸ تومان رسیده است.

این درحالی است که علی رغم تمامی این افزایش قیمت ها که در بازار کالاهای اساسی اعلام شد، قیمت حبوبات نیز با افزایش چشمگیری همراه شده است .

ناتوانی مردم در خرید کالاهای اساسی مورد مصرف‌شان

درهمین حال، برخی از کارشناسان و فعالان حوزه بر این باورند که با توجه به گرانی گوشت قرمز مردم دیگر قادر به خرید گوشت و تامین پروتئین در مواد غذایی خود نیستند.

برهمین اساس خرید حبوبات در بازار کالاهای اساسی بسیار افزایش یافته و از به تبع آن قیمت حبوبات نیز افزایش یافته است .

به طوری که بر اساس مشاهدات میدانی، قیمت اغلب حبوبات در بازار افزایش یافته است .

گرانی قیمت کالاهای اساسی این بار حبوبات

یکی از بیشترین حبوباتی که با افزایش چشمگیر قیمت همراه بوده لوبیا چیتی است که قیمت یک بسته 900 گرمی آن تا مرز 70 هزار تومان هم رسیده است.

بر اساس مشاهدات میدانی از خرده فروشی های سطح شهر تهران قیمت حبوبات بسته بندی به وزن حدود ۹۰۰ گرم بسیار بالاتر از قیمت این حبوبات با وزن 900 گرم که از سوی سازمان حمایت از مصرف کنندگان اعلام شده است .

نظارت بر قیمت ها و تنظیم بازار از جمله اصلی ترین اقداماتی است که لازم است از سوی مسوولان هرچه سریعتر اجرایی شود.

زیرا با توجه به این حجم از افزایش قیمت کالاهای اساسی در بازار شرایط تامین روزمرگی مردم بسیار دشوار شده است .

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *