1. خانه
  2. اقتصاد
  3. اخبار اقتصادی
  4. رشد نسبی صادرات ایران به ترکیه
اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

رشد نسبی صادرات ایران به ترکیه

صادرات از ایران به ترکیه

در حالی که سال گذشته میزان صادرات از ایران به ترکیه با کاهش چشمگیری همراه بود، مسوولان از جهش 53 درصدی صادرات به ترکیه در سال جاری خبر داده اند.

به گزارش برات نیوز، این درحالی است که در سال 99 میزان صادرات ایران به ترکیه به شدت با روند نزولی همراه شده بود.

بر اساس آمار اعلام شده، میزان تبادلات تجاری ایران با کشورهای همسایه در سال گذشته در برخی کشورها با روند افزایشی  و برخی دیگر با روند کاهشی همراه بوده است .

به طوری که درگزارش های آماری سال گذشته آمده بوده که تبادلات تجاری ایران با افغانستان روند افزایشی داشته است .

ولی میزان تبادلات تجاری و صادرات به کشور ترکیه با افت شدیدی همراه بوده است .

افزایش 53 درصدی میزان صادرات ایران به ترکیه

در همین حال، مسوولان از افزایش 53 درصدی میزان صادرات ایران به ترکیه خبر داده ولی تاکید داشته که با توجه به افزایشی شدن روند صادرات ایران به ترکیه، همچنان رقم صادرات به این کشور خیلی بزرگ و قابل توجه نیست.

بر اساس این گزارش، کارشناسان و فعالان حوزه صادرات ، اعمال تحریم های آمریکا را یکی از عوامل اصلی کاهش میزان صادرات ایران به برخی از کشورهای همسایه از جمله ترکیه دانسته اند.

اما حالا با توجه به گذشت چند ماه از اتمام دولت ترامپ به نظر می رسد که شرایط برقراری روابط تجاری ایران و ترکیه بهبود یافته و با کاهش تنش‌های ارزی و همچنین تغییر فضای سیاسی در دوره پساترامپ، تجارت ایران با ترکیه نیز رشد می کند.

این درحالی است که اتاق بازرگانی تهران در اواخر سال گذشته اعلام کرده بود:

میزان صادرات ایران به همسایه غربی خود یعنی کشور ترکیه در سال 99 با کاهش جدی و چشمگیری همراه شده بود.

براساس این گزارش آماری، در حدود یک سال گذشته ، ایران ۸۹۸ میلیون دلار کالا به ترکیه صادر کرده است .

کاهش چشمگیر میزان صادرات از ایران به ترکیه در سال 99

این میزان صادرات ایران به ترکیه در قیاس با سه میلیارد و ۱۸۱ میلیون دلار سال قبل، کاهش ۷۲ درصدی را نشان می‌دهد.

همچنین ایران در طول این مدت حدود ۱.۵ میلیارد دلار کالا از ترکیه وارد کرده که این عدد در قیاس با مدت مشابه سال قبل که حدود ۲.۱ میلیارد دلار بوده، کاهشی ۲۷ درصدی را نشان می‌دهد.

مسوولان اتاق بازرگانی تهران اعلام کرده بودند که تراز تجاری کشور در تعامل با ترکیه نیز در این مدت حدود ۱.۷ میلیارد دلار تضعیف شده است .

براساس گزارش ارائه شده ، کاهش صادرات نفت و گاز و محصولات مربوط به این حوزه تحت تاثیر تحریم‌های آمریکا از عوامل اصلی کاهش صادرات ایران به ترکیه بوده است.

پلاستیک، بیشترین سهم صادرات از ایران به ترکیه

درهمین حال، سال گذشته، پلاستیک و اجزای آن بیشترین سهم از کالاهای صادراتی ایران به ترکیه را به خود اختصاص داده بودند .

همچنین مس، روی، کود و آلومینیوم نیز به ترتیب در میان کالاهای صادراتی که بیشترین سهام صادرات به ترکیه را به خود اختصاص داده  قرار گرفته بودند.

در میان کالاهای اصلی صادراتی ایران به ترکیه پلاستیک و اجزای آن با بیش از ۲۱۰ میلیون دلار بیشترین سهم را داشته و پس از آن، مس، روی، کود و آلومینیوم قرار گرفته است.

براساس این گزارش، در میان کالاهای اصلی وارداتی ایران از ترکیه نیز دیگ‌های بخار و آب گرم، ماشین آلات و وسایل مکانیکی، الیاف، پلاستیک، توتون و تنباکو و دستگاه‌های برقی از جمله کالاهایی بودند که به کشور وارد شده اند.

ترکیه یکی از اصلی ترین شرکای تجاری ایران

با توجه به اعلام خبر کاهش صادرات ایران به ترکیه، این کشور یکی از اصلی ترین شرکای تجاری ایران بوده است.

اما به دنبال اعمال تحریم ها از سوی آمریکا برای ایران، میزان صادرات ایران به این کشور و واردات از ترکیه به ایران در سال گذشته با کاهش چشمگیری همراه شده است.

این درحالی است که در سال جاری، مسوولان از بهبود وضعیت صادرات ایران به ترکیه خبر داده و اعلام داشته که میزان صادرات به این کشور همسایه با رشد 53 درصدی همراه بوده است .

در همین راستا، رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه اظهار کرده است:

از آنجا که در مدت مشابه سال گذشته به علت شرایط پیش آمده ما نتوانستیم صادرات زیادی داشته باشیم به همین دلیل افزایش صادرات ۵۳ درصدی زیاد و شگفت‌انگیز به نظر می‌رسد ولی الان هم میزان صادرات ما به ترکیه رقم خاصی نیست.

مثبت شدن تراز تجاری میان دو کشور ایران و ترکیه

مهرداد سعادت در مورد آخرین وضعیت تجارت ایران و ترکیه تصریح کرده است:

 خوشبختانه در چهارماهه ابتدای امسال با افزایش صادرات به ترکیه مواجه بودیم و تراز تجاری ما با این کشور نیز مثبت بوده است.

وی ادامه داده است: اما باید توجه داشت از آنجا که در مدت مشابه سال گذشته به علت شرایط پیش آمده ما نتوانستیم صادرات زیادی داشته باشیم به همین دلیل افزایش صادرات ۵۳ درصدی زیاد و شگفت‌انگیز به نظر می‌رسد.

با توجه به رشد میزان صادرات، اما رقم قابل توجه و چشمگیری نبوده است .

بیشتر بخوانید: رویای تجارت 30 میلیاردی با ترکیه!

یک میلیارد و 200 دلار میزان حجم مبادلات ایران و ترکیه

این درحالی است که براساس اعلام اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه، میزان حجم مبادلات ایران و ترکیه در این مدت ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار بوده است اما رقم بزرگی نیست.

ما قابلیت سالانه ۱۵ میلیارد دلار مبادله تجاری را با ترکیه داریم. از این میان حدود ۶۵۰ میلیون دلار صادرات ما به ترکیه و حدود ۵۵۰ میلیون دلار هم واردات از این کشور بوده است.

براساس این گزارش، بیشتر اقلام صادراتی ما به ترکیه مواد اولیه و خام، خشکبار و محصولات کشاورزی بوده، کالای ساخته شده بین اقلام صادراتی ایران به ترکیه بسیار کم است.

اما اغلب کالاهای وارداتی از کشور ترکیه بیشتر ساخته شده است.

درهمین حال کارشناسان و فعالان حوزه تجرات بین الملل براین باورند که با توجه به رشد میزان صادرات به ترکیه اما هنوز این میزان تجارت به حد مناسبی نرسیده و نیازمند توسعه بیشتر روابط تجاری دو کشور و بهبود وضعیت است .

البته که پیش بینی ها حاکی از این است که درصورت توافق در مذاکرات برجام و به نتیجه رسیدن آن، شرایط هرچه بیش از بیش برای صادرات و واردات با تمامی کشورها از جمله کشورهای همسایه بهبود می یابد.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست