رییس انجمن ملی خرما صادرات نخل ایران به کویت و قطر تأیید کرد.

به گزارش برات‌نیوز، صادرات نخل ایران از طریق شهرهای جنوبی به خصوص بوشهر به کشورهای حاشیه خلیج فارس جریان دارد. محسن رشید فرخی، در پاسخ به حواشی ایجاد شده از انتشار ویدئویی که در آن صادرات نخل‌ ایران بعد از کندن از ریشه نمایش داده می‌شد گفت: متأسفانه باید این خبر را  تأیید ‌کنم صادرات نخل ایران به‌ کشورهای حاشیه خلیج‌فارس در شهرهای جنوبی کشور به‌ویژه بوشهر، صورت گرفته است و هنوز هم ادامه دارد.

به گفته او این صادرات در سطح وسیع صورت نمی‌گیرد. صادرات نخل ایران با وجود محدودیت‌هایی که وزارت جهاد کشاورزی اعمال کرده است اجرا می‌شود. رشید فرخی در این رابطه گفت: باید جلوی این مسئله تا تبدیل به یک شغل نشده است گرفته شود.

او در ادامه سخنانش افزود: به این نکته توجه کنیم که درخت نخل توانایی سازگاری با رطوبت کم و کم‌آبی را دارد.  پس این اظهارات که این درختان خشک و غیرمثمر هستند از اساس درست نیست اگر چنین است چرا این درختان از ریشه کنده می‌شوند؟ حتی اگر بپذیریم این درخت‌ها غیرمثمر هستند کندن و جابه جا کردن آن نباید صورت بگیرد چراکه باعث تخریب محیط زیست می‌شود از این‌رو لازم است که این مسئله را قاچاق تلقی شود و با کسانی که اقدام به چنین کاری می‌کنند به شدت مقابله کنیم.

صادرات نخل ایران به دلیل عدم توانایی در آبیاری باغات است؟

در جریان ماجرای صادرات نخل ایران به کشورهای حاشیه خلیج فارس، بسیاری از افرادی که اقدام به این عمل کرده‌اند از عدم توانایی آبیاری باغات خود خبر داده و اظهار کرده‌اند صادرات نخل ایران به همین دلیل رخ می‌دهد.

رشید فرخی در پاسخ به این ادعا گفت: نمی‌توان منکر خشکسالی کشور و کم‌آبی شهرهای جنوبی شویم اما فراموش نکنیم که باغات نخل‌ جزو سرمایه‌های ملی کشور محسوب می‌شوند و نباید به هر بهانه‌ای اجازه خروج آن‌ها داده شود. باز هم تکرار می‌کنم اگر این مسئله به عنوان شغل تلقی شود مشکلات زیادی ایجاد خواهد کرد که در سال‌های بعد نتایج آن را مشاهده خواهیم کرد.

وی همچنین وزارت جهاد کشاورزی را مسئول این اتفاق دانست و گفت: اگر کندن نخل از ریشه و صادرات نخل‌ ایران با این ادعا که شوری آب در این منطقه بالا رفته است صورت می‌گیرد این وظیفه وزارتخانه است که به میدان بیایید و برای رفع این مشکل اقدام کند. این زنگ خطر باید جدی گرفته شود چرا که ممکن است در آینده بهترین درخت‌های ما فروخته شوند.

 بر اساس داده‌های منتشر شده از برخی منابع، هر نفر نخل به قیمت 15 میلیون ریال خرید و فروش می‌شود. رییس انجمن ملی خرما در رابطه با صحت این موضوع اظهار کرد: من از قیمت فروش اطلاعی ندارم اما نباید سرمایه‌های کشور به‌دلیل عدم مدیریت صحیح به حراج گذاشته شود و به هدر برود هر قیمتی برای آن در نظر گرفته شود قابل بحث و گفت‌وگو نیست. کشورهای حاشیه خلیج فارس از جمله کویت و قطر خریدار این نخل‌ها هستند و با جدیت باید مانع تردد لنج‌هایی که این محموله‌ها را حمل می‌کنند شویم.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *